Մարտունի քաղաքում կբացվի ՀՀ Նկարիչների միության մասնաճյուղ
ԳԱՎԱՌ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում շուտով կբացվի և կգործի ՀՀ Նկարիչների միության Գեղարքունիքի մարզի մասնաճյուղ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարտունու համայնքապետարանի աշխատակազմից, այս հարցի շուրջ արդեն համաձայնություն է ձեռք բերվել Մարտունի համայնքի ղեկավար Հովհաննես Հովեյանի եւ Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի միջև։
Հովհաննես Հովեյանն ընդունել և զրուցել է Սուրեն Սաֆարյանի, ՀՀ նկարիչների միության փոխնախագահ Լևոն Աբրահամյանի, վարչության նախագահ Վահագն Գալստյանի և միության անդամ Արամայիս Խլղաթյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել և հստակեցվել է ապագա մասնաճյուղի տարածքի հատկացման խնդիրը։
«Նկարիչների միության մասնաճյուղի դերը նշանակալի ազդեցություն կունենա Մարտունի համայնքի արվեստասեր հանրության վրա՝ կկազմակերպվեն տարբեր տարիքի ստեղծագործողների համար դասընթացներ, վարպետության դասեր, անվանի մշակութային գործիչների հետ հանդիպումներ, սիմպոզիումներ, պլեներային նախագծեր ու ցուցահանդեսներ։ Միաժամանակ Մարտունի համայնքի համար կստեղծվի գեղարվեստական արժեքների ֆոնդ»,-ներկայացրել է ՀՀ Նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Արամայիս Խլղաթյանը։
Մարտունի համայնքի ղեկավար Հովհաննես Հովեյանը ողջունել է ՀՀ Նկարիչների միության մտահղացումը և հայտնեց իր դրական կարծիքը՝ խոստանալով աջակցել նախագիծը կյանքի կոչելու գործում։

Скоро в Гегаркуникской области в Мартуни откроется филиал Союза художников Республики Армения. Как сообщили «Арменпресс» в администрации Мартуни, по этому вопросу уже достигнута договоренность между главой Мартунинской общины Ованнесом Овеяном и председателем Союза художников Армении Суреном Сафаряном.
Ованнес Овеян говорил об этом с Суреном Сафаряном, вице-председателем Союза художников РА Левоном Абрамяном, председателем правления Ваагном Галстяном и членом Союза Арамаисом Хлгатяном.
Был обсужден и уточнен вопрос выделения территории для будущего филиала.
«Открытие филиала Союза художников окажет значительное влияние на поклонников искусства Мартунинской общины: будут организовываться курсы, мастер-классы, встречи с известными деятелями культуры, симпозиумы, выездные проекты и выставки. В то же время в общине Мартуни будет создан Фонд художественных ценностей», - сказал член Союза художников РА художник Арамаис Хлгатян.
Глава общины Мартуни Ованнес Овеян приветствовал идею Союза художников РА и выразил свое положительное мнение, пообещав содействовать реализации проекта.