Վիլանովայի համալսարանում Հովնանյանի անվան կրթաթոշակառուների թիվը տարեցտարի ավելանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իր ստեղծման օրվանից ի վեր՝ կրթությունը միշտ եղել է Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի («Դը Հ.Հովնանյան Ֆեմիլի Ֆաունդյշն մասնաճյուղ») առանցքային արժեքներից մեկը: Ավելի քան մեկ տասնամյակ Հիմնադրամը հայ և այլազգի ուսանողներին տրամադրում է կրթաթոշակ՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում որակյալ կրթություն ստանալու համար:
Որպես իր կրթաթոշակային ծրագրի մի մաս՝ Հիմնադրամը Վիլանովայի համալսարանում ստեղծեց բարեգործական հիմնադրամ՝ Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հիմնադիր և Վիլանովա համալսարանի շրջանավարտ (56 թ.) լուսահոգի Հիրայր Հովնանյանի անունով: Հովնանյան կրթաթոշակային հիմնադրամի միջոցով պարոն Հովնանյանը ցանկանում էր հնարավորություն տալ այլ երիտասարդների ևս ստանալու այնպիսի բարձրակարգ կրթություն, ինչպիսին իրենն էր, որն իրեն օգնեց դառնալ հաջողակ վարպետ շինարար և ձեռներեց:
Hirair and Anna Hovnanians.jpg (67 KB)
Դրամաշնորհը, որը կազմում է երեք միլիոն դոլարից ավելի, թույլ է տալիս Վիլանովայի համալսարան լրիվ դրույքով ընդունվող՝ բակալավրիատում սովորող հայազգի ուսանողներին, դիմել կրթաթոշակի համար: Կրթաթոշակի համար կրկնակի դիմելու դեպքում՝ բակալավրիատում սովորող ուսանողների կրթաթոշակի տրամադրման տևողությունը կարող է երկարաձգվել՝ կախված նրանց ակադեմիական առաջադիմությունից և ֆինանսական կարիքներից:
Դիմորդների հայտերը դիտարկվում են՝ ելնելով նրանց ակադեմիական նվաճումներից, առաջնորդության հմտություններից, համալսարանի թեստավորման միավորներից, ինչպես նաև ֆինանսական կարիքներից: Հովնանյան կրթաթոշաառուները կարող են օգտագործել շնորհված միջոցները` ծածկելու համապատասխան ծախսերը, ինչպիսիք են ուսման վարձը, սենյակը և սնունդը: 2022-2023 ուստարվա համար ընդհանուր առմամբ շնորհվել է 22 կրթաթոշակ՝ 128.558 ԱՄՆ դոլարի չափով, որից 16-ը՝ տրվել է հայկական ծագում ունեցող ուսանողների։
Վիլանովայի՝ հայ ուսանողական միությունը ծաղկում է. այժմ 25 ուսանող ունի: Հովնանյան կրթաթոշակառու 20-ամյա Իզաբելլա Բալյանը, ով Մասաչուսեթս նահանգի Վինչեստեր քաղաքից է, նշում է. «Պապս մանուկ հասակում փախել է Հայոց ցեղասպանությունից և գաղթել Լիբանան, որտեղ էլ ստեղծել է իր ընտանիքը։ Լիբանանից հայրս և իր ընտանիքը ներգաղթեցին Ամերիկա, երբ նա վեց տարեկան էր: Ես միշտ ամուր եմ պահել իմ նախնիների հավատքի և տոկունության արժեքները և Վիլանովայում հույս ունեմ շարունակել տարածել հայկական մշակույթը»: Իզաբելլան հավատարիմ է մնում իր խոսքերին` ստանձնելով ղեկավար դեր համալսարանի Հայ ուսանողների ասոցիացիայի շրջանակներում, որն անհավանական աշխատանք է կատարում` կրթելով Վիլանովացիներին հայերի և Հայաստանի Հանրապետության համար կարևոր հարցերի շուրջ:
Շուտով՝ 2024 թվականին, համալսարանն ավարտում է 21-ամյա Մայքլ Ստամբուլյանը, Նյու Ջերսիի Ռոբինսվիլ քաղաքից: Նա երախտապարտ է իրեն տրամադրված կրթաթոշակի համար: «Ես 100%-ով հայ եմ, և ես և իմ ընտանիքը մեծ հպարտություն ենք զգում մեր ազգային պատկանելությամբ: Ես սիրում եմ բարձրաձայնել իմ ինքնության և հայոց պատմությունը մասին: Վիլանովայի համալսարանում Հովնանյան ընտանիքի կրթաթոշակային ծրագիրը վկայում է այն սիրառատության և համայնքի զգացողության մասին, որը գոյություն ունի հայերի միջև: Երկու բան, որոնք Վիլանովան ինձ համար առավել գրավիչ են դարձնում՝ բարձրակարգ ակադեմիկոսներն են և ուժեղ համայնքը: Ինչպես հայերը, Վիլանովացիներն նույնպես ունեն համայնքի հզոր զգացում: Ես հպարտ եմ, որ հայ Վիլլանովացի եմ»։
Ի հավելումն Վիլանովայի ուսանողներին տրամադրվող տարեկան կրթաթոշակների՝ հիմնադրամը 2022 թվականի գարնանը 10 միլիոն դոլար նվիրաբերեց Վիլանովայի համալսարանին՝ աջակցելու մի քանի կարևոր ակադեմիական նախաձեռնությունների, ներառյալ Ֆալվի գրադարանի շարունակական արդիականացմանը: Այս նվերը բարձր գնահատելով՝ Վիլանովայի ուսանողական քաղաքի ամենանոր շենքերից մեկը, որը հայտնի է որպես «The Commons», այժմ կոչվում է «Հովնանյան սրահ»:
Հիմնադրամի1986թ․ հիմնադրումից ի վեր,Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը (H. Hovnanian Family Foundation) առավել քան$75միլիոն դոլար է հատկացրել բարեգործական, կրթական, գիտական, մշակութային և այլ համապատասխան նպատակներով հարյուրավոր նախաձեռնությունների և ծրագրերի համար՝ հիմնական նպատակ ունենալով օգնել հայ համայնքներին աշխարհով մեկ, ինչպես նաևՆյու Ջերզի նահանգի Մոնմութ և Օուշնշրջաններիկազմակերպություններին։

С момента создания Фонда семьи Овнанян образование всегда было одной его из ключевых ценностей. Более десяти лет Фонд предоставляет студентам армянской и иной национальности стипендии для получения качественного образования в высших учебных заведениях как Армении, так и США.
В рамках своей стипендиальной программы фонд создал Благотворительный фонд в Университете Виллановы имени его выпускника, основателя семейного Фонда Овнанян Хирайра Овнаняна. Овнанян хотел дать и другим молодым людям возможность получить такое же высококачественное образование, которое помогло ему стать успешным человеком и предпринимателем.
Грант общим объёмом более трех миллионов долларов позволяет армянским студентам дневного отделения бакалавриата Университета Виллановы подать заявку на получение стипендии. Студенты бакалавриата имеют право на продление учебы в зависимости от их успеваемости и финансовых потребностей.
Заявки кандидатов рассматриваются на основе их академических достижений, лидерских качеств, результатов тестов колледжа и финансовых потребностей. Hovnan Scholars может использовать присужденные средства для покрытия сопутствующих расходов, таких как обучение, проживание и питание. На 2022-2023 учебный год всего было присуждено 22 стипендии на сумму 128 558 долларов США, из которых 16 были присуждены студентам армянского происхождения.
Армянский студенческий союз Виллановы растет, в нем 25 студентов. Стипендиатке Овнаняна Изабелле Бальян 20 лет, она из Винчестера, штат Массачусетс. Изабелла рассказала: «Мой дедушка в детстве бежал от Геноцида армян и иммигрировал в Ливан, где он создал свою семью. Из Ливана мой отец и его семья иммигрировали в Америку, когда ему было шесть лет. Я всегда твердо придерживалась ценностей своей веры и стойкости моих предков и надеюсь продолжать распространять армянскую культуру в Вилланове». Изабелла сдержала свое слово, взяв на себя руководящую роль в Армянской студенческой ассоциации университета, которая делает невероятную работу по обучению виллановцев вопросам, важным для армян и Республики Армения.
В 2024 году университет закончит 21-летний Майкл Стамбулян из Роббинсвилля, штат Нью-Джерси. Он благодарен за стипендию: «Я стопроцентный армянин, и мы с семьей очень гордимся своей национальностью. Я люблю говорить о своей идентичности и армянской истории. Программа семейных стипендий Овнанянов в Университете Виллановы является свидетельством любви и чувства общности, которые есть среди армян. Две вещи, которые делают Вилланову наиболее привлекательной для меня, - это первоклассные преподаватели и сильное сообщество. Как и армяне, жители Вилановы имеют сильное чувство общности. Я горжусь тем, что я армянин из Виллановы».
В дополнение к ежегодным стипендиям, присуждаемым студентам Виллановы, весной 2022 года фонд пожертвовал 10 миллионов долларов Университету Виллановы для содействия нескольким важным академическим инициативам, включая продолжающуюся модернизацию библиотеки. В благодарность за этот подарок одно из новейших зданий в студенческом городке Виллановы, известное как The Commons, теперь переименовано в Hovnanian Hall.
С момента своего создания Семейного фонда, с 1986 г., Овнанян пожертвовал более 75 миллионов долларов на сотни благотворительных, образовательных, научных, культурных и других инициатив и программ, основной целью которых является помощь армянским общинам по всему миру, в том числе в Монмуте, штат Нью-Джерси и Организации океанских регионов Нью-Джерси.