Ակնկալում ենք տպավորիչ առաջնություն. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 14-ին ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մուհամմեդ Ջալուդին և Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտտիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով երկու ֆեդերացիաների նախագահներին, նշել է, որ Հայաստանը պատվով է հյուրընկալում Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թ. առաջնությունը և շնորհակալ է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաներին՝ այդ գաղափարին աջակցելու համար:
«Հայաստանը ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝ Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը լավագույնս անցկացնելու համար: Ակնկալում ենք, որ այն կլինի տպավորիչ և հաջողություններով լի», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել նաև Ծանրամարտի աշխարհի 2024 թ. առաջնությունը:
Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, Օլիմպիական կոմիտեին, կազմկոմիտեին՝ կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ առաջնությունը կանցկացվի բարձր մակարդակով: Մուհամմեդ Ջալուդը նկատել է, որ հաշվի առնելով կուտակված փորձը՝ Հայաստանն իրապես կարող է հավակնել Ծանրամարտի աշխարհի 2024 թ. առաջնությունը հյուրընկալելուն, ինչի համար արդեն հայտ է ներկայացրել: Իսկ Անտոնիո Կոնֆլիտտին արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի հետ համագործակցությունը և ընդգծել նախապատրաստական աշխատանքների բարձր մակարդակը:
Զրուցակիցները քննարկել են ծանրամարտի և ընդհանրապես՝ սպորտի մասսայականացմանն առնչվող հարցեր: Վարչապետն ընդգծել է, որ սպորտի զարգացումը, առողջ ապրելակերպի խրախուսումը ռազմավարական ուղղություն է Հայաստանի կառավարության համար, և այդ ուղղությամբ իրականացվում են թիրախային բարեփոխումներ ու ծրագրեր:
Մտքեր են փոխանակվել փոխգործակցության խորացման հեռանկարների շուրջ:
2023 թվականի ապրիլի 15-23-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թ. առաջնությունը, որի անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն է:

Ahead of 2023 European Weightlifting Championships kick-off, Armenian PM meets with IWF and EWF presidents
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. Ahead of the 2023 European Weightlifting Championships, due in Yerevan on April 15-23, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with International Weightlifting Federation (IWF) President Mohammed Jalood and European Weightlifting Federation (EWF) President Antonio Conflitti.
PM Pashinyan said that Armenia is "honored" to host the 2023 European Weightlifting Championships.
“Armenia made maximum efforts to host the European Weightlifting Championships on the highest level. We expect it to be impressive and full of success,” PM Pashinyan said, adding that Armenia is ready to host the 2024 World Weightlifting Championships as well.
InternationalWeightliftingFederation (IWF) President MohammedJalood and European Weightlifting Federation (EWF) President Antonio Conflitti thanked the Armenian government and the national Olympic committee for the massive work and expressed confidence that the championships will be held on the highest level.
Jalood said that given Armenia’s experience the country can truly contend to host the 2024 World Championships, for which it has already submitted a bid. Conflitti said cooperation with Armenia has been productive and emphasized the high level preparatory work.
The Prime Minister said that the development of sport and promotion of healthy lifestyle is a strategic direction for the Armenian government and that targeted reforms and programs are underway.