Շուշի քաղաքն Արցախի անբաժանելի մասն է թե՛ տարածքային, թե՛ մշակութային, տնտեսական, պատմական առումով. Արցախի ԱԳՆ-ն դատապարտող հայտարարություն է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն խստիվ դատապարտում է ապրիլի 8-ին Թյուրքական մշակույթի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների պատվիրակության այցելությունն օկուպացված հայկական Շուշի։
«Ակնհայտ է, որ այդ ապօրինի այցը, ինչպես նաև այլ նմանատիպ միջոցառումների անցկացումն օկուպացված հայկական Շուշի քաղաքում, միտված են Ադրբեջանի ու նրա դաշնակիցների կողմից Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ 2020 թվականին սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի և ուժի անօրինական կիրառման արդյունքների օրինականացմանը։ Կրկին ընդգծում ենք, որ Շուշի քաղաքն Արցախի անբաժանելի մասն է թե՛ տարածքային, թե՛ մշակութային, տնտեսական, պատմական առումներով։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների այցը Շուշի էլ ավելի սրբապիղծ և սադրիչ է թվում՝ հաշվի առնելով Արցախի արդեն 4 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը, Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, ներառյալ՝ հին հայկական Շուշի քաղաքում հայ ժողովրդի կրոնական, պատմական և մշակութային հուշարձանների համակարգված ոչնչացումն ու դրանց ինքնության կեղծումը, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության օբյեկտների գույքագրման և դրանց վիճակի ուսումնասիրության նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելություն ուղարկելու հարցում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակ հարուցվող խոչընդոտները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Ըստ հայտարարության՝ նման գործողություններով Ադրբեջանի իշխանությունները ձգտում են ստանալ առանձին պետությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների լռելյայն հավանությունը էթնիկ զտման իրենց հանցավոր ծրագրերի համար, որոնց նպատակն է հայաթափել Արցախը և ջնջել հայկական բազմադարյա ներկայության հետքերը։
«Պատմությունը կեղծելու և սեփական քաղաքական խոսույթն առաջ մղելու նպատակով երկրների և ժողովուրդների միջև ազգակցական կապերի չարաշահումն անընդունելի է և չի նպաստում ժողովուրդների միջև խաղաղության և փոխըմբռնման ամրապնդմանը:
Այս կապակցությամբ ևս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ Արցախում, այդ թվում՝ օկուպացված հայկական Շուշիում, եկեղեցիների և այլ մշակութային և կրոնական հուշարձանների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող վանդալիզմի և պղծման դեպքերը հանդիսանում են միջազգային իրավունքի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի միջանկյալ միջոցների մասին որոշման կոպիտ խախտումներ»,- ասված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:

Artsakh strongly condemns visit of the delegation of TURKSOY National Commissions for UNESCO to the occupied Shushi
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Artsakh (Nagorno Karabakh) strongly condemns the visit of the delegation of the National Commissions for UNESCO of the member states of the International Organization of Turkic Culture to the occupied Armenian city of Shushi on 8 April.
Below is the full statement issued by the Artsakh MFA.
“We strongly condemn the visit of the delegation of the National Commissions for UNESCO of the member states of the International Organization of Turkic Culture to the occupied Armenian city of Shushi on 8 April. It is obvious that this illegal visit, as well as holding other similar events in the occupied Armenian city of Shushi, are aimed at legitimising by Azerbaijan and its allies the results of the aggressive war unleashed by Baku in 2020 and the illegal use of force against the Republic of Artsakh and its people. We emphasise again that the city of Shushi is an integral part of Artsakh, both in the territorial, cultural, economic and historical aspects.
The visit by the National Commissions for UNESCO to Shushi looks even more blasphemous and provocative against the backdrop of the illegal blockade of Artsakh that has been going on for 4 months now, as well as the systematic destruction of Armenian religious, historical and cultural monuments and the falsification of their identity in the territories that came under the control of the Azerbaijani armed forces, including in the ancient Armenian city of Shushi, and the persistent obstruction by the Azerbaijani authorities of sending a UNESCO assessment mission to Nagorno-Karabakh to conduct an inventory and assessment of the state of cultural heritage sites.
By such actions, the Azerbaijani authorities seek to obtain from representatives of individual states and international structures tacit approval of their criminal plans to carry out ethnic cleansing aimed at leaving Artsakh without Armenians and traces of the centuries-old Armenian presence. The abuse of kinship ties between countries and peoples to falsify history and promote their own political narratives is unacceptable and does not contribute to strengthening peace and mutual understanding among peoples.
In this regard, we remind once again that the ongoing acts of vandalism and desecration by Azerbaijan against Armenian churches and other cultural and religious monuments in Artsakh, including in the occupied Armenian city of Shushi, constitute gross violations of international law, as well as the Order of the International Court of Justice of 7 December 2021 on the indication of provisional measures.”