Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցավակցել է զոհված զինծառայողների ընտանիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ցավակցել է ապրիլի 11-ին ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների ընտանիքներին։
«Ցավով տեղեկացանք Տեղ գյուղի սահմանային հատվածում ադրբեջանական սադրանքի պատճառով ապրիլի 11-ին սկսված փոխհրաձգության մասին, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ։
Մեր վշտակցությունն ենք բերում մեր հերոս զավակների ծնողներին ու հարազատներին՝ աղոթելով, որ Բարեգութն Աստված երկնային լուսեղեն Իր օթևաններում խաղաղության մեջ հանգչեցնի նրանց արդար հոգիները։
Շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում վիրավորներին՝ հայցելով Տիրոջ հովանին և զորակցությունը Հայոց բանակի հրամանատարներին և զինվորներին։
Հայրենյաց պաշտպան մեր քաջարի զավակների սխրանքները միշտ արիությամբ կոգեշնչեն մեր ժողովրդին՝ աննկուն ոգով անառիկ ու անվտանգ պահելու տերունապարգև մեր հայրենիքը և մեր անկախ պետականությունը։
Թող հավետ օրհնությամբ ապրի արդարների հիշատակը»,- ասված է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ցավակցական խոսքում։
Ապրիլի 11-ին ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով, ՀՀ ինքնիշխան տարածքը անձնվիրաբար պաշտպանելիս զոհված զինծառայողներն են՝ Արթուր Ավետիսի Սահակյան (ծնվ. 1999թ.), Մկրտիչ Արմենի Հարությունյան (ծնվ. 1989թ.), Հենրիկ Վաչագանի Քոչարյան (ծնվ. 1997թ.), Նարեկ Գագիկի Սարգսյան (ծնվ. 1994թ.)։

Католикос Всех Армян выразил соболезнования родным военнослужащих, погибших в результате азербайджанской провокации
Католикос Всех Армян Гарегин II выразил соболезнования родным и семьям армянских военнослужащих, погибших в результате азербайджанской провокации 11 апреля.
«Мы с прискорбием узнали о перестрелке в приграничном районе села Тех, начавшейся 11 апреля вследствие азербайджанской провокации, в результате которой мы имеем погибших и раненых.
Мы приносим свои соболезнования родителям и родным наших сыновей-героев, молясь о том, чтобы Всемогущий Господь упокоил их праведные души в Своей обители небесного света.
Желаем скорейшего выздоровления раненым, просим покровительства Всемогущего нашим командирам и воинам Армянской Армии.
Подвиги наших отважных сынов-защитников Отечества всегда своим мужеством будут вдохновлять наш народ непоколебимым духом, дабы сохранить неприступной и безопасной нашу Родину и нашу независимую государственность.
Да снизойдет благословение на вечную память наших праведных героев », - говорится в послании соболезнования Католикоса Всех Армян.
В результате азербайджанской провокации 11 апреля при защите суверенной территории Республики Армения погибли военнослужащие: Артур Аветисович Саакян (1999 г.р.), Мкртыч Арменович Арутюнян (1989 г.р.), Генрик Вачаганович Кочарян (1997 г.р.), Нарек Гагикович Саркисян (1994 г.р.).