Ադրբեջանը հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակել է ապօրինի տեղակայված դիրքերից. «Թաթոյան» հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում Ադրբեջանի ապրիլի 11-ի կրակոցները, այդ թվում` ականանետային միջոցներից, որոնց հետանքով կան զոհված ու վիրավոր զինծառայողներ, ադրբեջանական այն դիրքերից են, որոնք ապօրինաբար տեղակայվել էին վերջերս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նման գնահատական է հրապարակել Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը։
«Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի հատվածում ադրբեջանական հանցավոր կրակոցները ՀՀ ներխուժման ենթարկված դիրքերից են. այստեղ նաև դադարեցված է Սոթքի հանքավայրի աշխատանքը, իսկ անձնակազմը` տարհանված:
Սա ադրբեջանական իշխանությունների հստակ քաղաքականությունն է. ապօրինաբար տեղակայվում են ՀՀ տարածքներում կամ հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին, իսկ հետո հանցանքեր գործում խաղաղ բնակիչների ու զինծառայողների նկատմամբ (կրակոցներ, գողություններ և այլն), մարդիկ չեն կարողանում վաստակել ընտանիքի եկամուտը: Մեր թե´ Զինված ուժերի, թե´ Սահմանապահ զորքերի, թե´ Ոստիկանության ծառայողները խաղաղ բնակչությանը պաշտպանում են ադրբեջանական հանցավոր արարքներից։
Ադրբեջանական զինված ծառայողների ապօրինի ներկայությունն ինքնին մարդկանց կյանքի իրավունքի խախտում է ու անվտանգության խաթարում` ադրբեջանական իշխանության հայատյաց քաղաքականության ու հանցավոր անպատժելիության պայմաններում:
Բոլոր հիմքերը կան ու շարունակում են պահպանվել, որ ադրբեջանական զինված ծառայողներին պետք է հեռացնել և քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության համար ստեղծել անվտանգության գոտի:
Մենք իրականացնում ենք փաստերի հավաքագրում, վերլուծություն և ամփոփում` անհրաժեշտ գործընթացների համար ամրագրում հավաստի ապացույցներ` միջազգային կառույցներին ներկայացնելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Азербайджан обстрелял армянские позиции с незаконно захваченных позиций: фонд “Татоян”
Обстрелы 11 апреля в общине Тех Сюникской области Армении, в том числе из минометов, в результате которых есть убитые и раненые военнослужащие, были произведены из незаконно размещенных в последнее время азербайджанских позиций. Как сообщает Арменпресс, такую ​​оценку на своей странице в Facebook опубликовал руководитель фонда “Татоян” Арман Татоян.
“Азербайджанские преступные выстрелы в районе общины Варденис Гегаркуникской области ведутся с позиций, подвергшихся вторжению. Здесь также приостановлена ​​работа Сотского рудника, а персонал эвакуирован.
Это четкая политика азербайджанских властей: незаконно дислоцируются на территории Армении или вблизи армянских населенных пунктов и на дорогах, а затем совершают преступления против мирного населения и военнослужащих (перестрелки, кражи и т.д.), люди не могут зарабатывать на жизнь своей семьи. Наши Вооруженные Силы, пограничники и сотрудники полиции защищают гражданское население от азербайджанских преступных действий.
Незаконное присутствие азербайджанских вооруженных сил само по себе является нарушением права людей на жизнь и подрывом безопасности в условиях армянофобской политики и преступной безнаказанности азербайджанского правительства.
Имеются и сохраняются все основания для вывода азербайджанских вооруженных формирований и создания зоны безопасности для защиты гражданского населения.
Осуществляем сбор, анализ и обобщение фактов с целью установления достоверных доказательств необходимых процессов для представления их международным структурам”, - говорится в сообщении.