Կյանքից հեռացել է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովիպատվավոր համանախագահ Բենջամին Ֆերենցը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը սգում է խաղաղության հայտնի ակտիվիստ եւ իրավապաշտպան Բենջամին Ֆերենցի մահը, որն «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովին էր միացել 2019 թվականին՝ որպես պատվավոր համանախագահ:
«Ռումինական ծագումով ամերիկացի հայտնի իրավաբանը, որը երկար տարիներ պայքարել էր միջազգային իրավունքի գերակայության հաստատման համար, դարձավ նաեւ «Ավրորա» մրցանակի դեսպանն աշխարհում, ու նրա բացակայությունը խիստ նկատելի կլինի «Ավրորայի» համայնքում:
Նա վերջինն էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների իրագործած հանցագործությունները քննողներից, որը Նյուրնբերգյան դատավարության ընթացքում հանդես էր գալիս որպես ԱՄՆ զինված ուժերը ներկայացնող գլխավոր դատախազ:Բենջամին Ֆերենցն իր ամբողջ կյանքը նվիրեց մարդու իրավունքների եւ համընդհանուր խաղաղության համար պայքարին՝ միջազգային իրավունքի գերակայության հաստատումը դարձնելով իր առաքելությունը:
Իր ողջ գործունեության ընթացքում նա պաշտպանել է մարդկային արժանապատվությունն ու մարդկայնությունն՝ ընդդեմ հալածանքների եւ ցեղասպանության: Մարդկության դեմ հանցագործության զոհերի համար արդարություն հաստատելու նրա համառ ջանքերը հավերժ կմնան մարդկության հիշողության մեջ: Նաեւ նրա շնորհիվ է աշխարհը բարեփոխվել, ու նրա բացակայությունը կզգան ամենուրեք, բայց Բենջամին Ֆերենցի հիշատակն ու ժառանգությունը վառ կմնա հավետ:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում Բենջամին Ֆերենցի ընտանիքին»,- ասված է IDeA հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Benjamin Ferencz, the last surviving prosecutor from the Nuremberg trials in Germany that brought Nazi war criminals to justice after WWII, a human rights activist and Honorary Co-Chair of the Selection Committee of the Aurora Prize for Awakening Humanity has died at the age of 103.
The Aurora Humanitarian Initiative released a statement on the passing of Ferencz on April 10.
“Aurora mourns the death of Benjamin Ferencz, world famous peace and human rights activist who joined the Selection Committee of the Aurora Prize for Awakening Humanity as its Honorary Co-Chair in 2019. The well-known Romanian-born American lawyer, who was promoting the establishment of an international rule of law for many years, was a global ambassador of the Aurora Prize. He will be dearly missed by Aurora’s community.
Benjamin Ferencz was the last of the investigators who had worked to hold the Nazis accountable for the crimes committed during World War II and acted as Chief Prosecutor for the US Army at the Einsatzgruppen Trial held in Nuremberg, Germany. He dedicated his life to fighting for human rights and global peace, making it his mission to promote the establishment of an international rule of law.
During his career he has defended human decency and our common humanity against persecution and genocide, and his persistent efforts to secure justice for the victims of crimes against humanity will always be remembered. He made our world a better place, and his absence will be felt across the globe, but his legacy remains alive.
Aurora offers our heartfelt condolences to Benjamin Ferencz’s family,” the Aurora Humanitarian Initiative said.