ՊԵԿ նախագահն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպի միջազգային անվտանգության և զենքի չտարածման հարցերով առաջին փոխտեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը հյուրընկալել է ԱՄՆ պետքարտուղարության միջազգային անվտանգության և զենքի չտարածման հարցերով առաջին փոխտեղակալ Էն Գենզերին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պետական եկամուռների կոմիտեից։
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև ԱՄՆ պետդեպարտամենտի Արտահանման վերահսկողության և սահմանների անվտանգության ծրագրի (EXBS) տարածաշրջանային ղեկավարը, ինչպես նաև Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի ղեկավարը։
ՀՀ ՊԵԿ նախագահը ողջունել է պատվիրակությանը և ներկայացրել ամերիկյան գործընկերների հետ Պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային և մաքսային համագործակցության հիմնական ուղղությունները։ Ռուստամ Բադասյանը համակարգի համապարփակ բարեփոխումների համատեքստում ներկայացրել է հարկային և մաքսային ոլորտներում միջազգային այլ գործընկերների հետ նախանշվող հիմնական առանցքային դրույթները:
ՊԵԿ նախագահը հյուրերին ներկայացրել է դեռևս 2022 թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և դրանց իրականացման ընթացքը։
Կողմերը մեկ անգամ ևս ընդգծել են EXBS ծրագրի շրջանակում ՀՀ ՊԵԿ մաքսային անցակետերում մաքսային զննման և թմրամիջոցների հայտնաբերման ժամանակակից սարքավորումներով համալրման անհրաժեշտությունը։ Քննարկվել են նաև մաքսային ոլորտում ռիսկերի համակարգի արդիականացմանն ուղղված մի շարք հարցեր։
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը մաքսային բարեփոխումների համատեքստում ներկայացրել է մաքսային ծառայողների պատրաստման դասընթացների արդյունքները։
Հանդիպման ավարտին Էն Գենզերը բարձր է գնահատել կողմերի միջև արդյունավետ աշխատանքային հարաբերությունները և հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված համատեղ ջանքերը։

SRC chief meets U.S. Principal Deputy Assistant Secretary in the Bureau of International Security and Nonproliferation
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. The Chairman of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia Rustam Badasyan held a meeting with Ann K. Ganzer, the Principal Deputy Assistant Secretary (PDAS) in the Bureau of International Security and Nonproliferation at the United States Department of State.
The heads of the US Department of State’s Export Control and Related Border Security Program (EXBS) and the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs also attended the meeting.
Badasyan welcomed the delegation and presented the main directions of tax and customs cooperation with US partners, the State Revenue Committee said in a press release.
In the context of the comprehensive reforms of the system, Badasyan presented the key provisions outlined with other international partners in the tax and customs areas.
Rustam Badasyan presented the agreements he reached during his December 2022 visit to the United States, as well as the course of implementation.
The need for deploying modern equipment for customs control and drug detection in the SRC customs checkpoints as part of the EXBS program was emphasized. A number of issues aimed at modernizing the risks system in the customs area were also discussed.
Badasyan’s deputy Tsovinar Soghomonyan presented the results of the training courses of customs officers in context of the customs reforms.
Ann K. Ganzer highly appreciated the productive working relations between the sides and the joint efforts for strengthening the Armenian-American bilateral relations.