Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր Taylor & Francis-ի Routledge հրատարակչությունում լույս է տեսել Մհեր Սահակյանի հեղինակած գիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր Taylor & Francis-ի Routledge ակադեմիական հրատարակչությունում լույս է տեսել «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի ղեկավար, ք․գ․թ., ՀՌՀ և ԵՊՀ դասախոս Մհեր Սահակյանի խմբագրած «Չինաստանը և Եվրասիական երկրները Բազմաբևեռ աշխարհակարգ 2.0-ում. Անվտանգություն, դիվանագիտություն, տնտեսություն և կիբեռտարածություն» գիրքը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, աշխատությունն առաջ է քաշում «Բազմաբևեռ աշխարհակարգ 2.0» կոնցեպտը, որը նորույթ է «Միջազգային հարաբերություններ» գիտակարգում: Աշխատությունն ուսումնասիրում է Չինաստանի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, ԵՄ-ի, Հնդկաստանի և այլ երկրների դերը նոր աշխարհակարգում, ուկրաինական պատերազմի ազդեցությունը համաշխարհային տնտեսության վրա: Այն ուսումնասիրում է Չինաստանի համագործակցությունը և հիմնախնդիրները ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, ԵՄ-ի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, ինչպես նաև Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի, Հարավային Ասիայի և մի շարք այլ տարածաշրջանների երկրների հետ։
Գիրքը վերլուծում է նաև մեծ պետությունների մրցապայքարը Եվրասիական կիբեռտիրույթի, տեխնոլոգիաների, պատվաստանյութերի շուկաների համար: Ուշադրության կենտրոնում է նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունն իր ցամաքային, ծովային, թվային, և առողջապահական ուղղություններով: Գրքում ներկայացվում են միջազգային հեղինակային թիմի առաջարկությունները, որոնց միջոցով հնարավոր է ուղիներ գտնել խաղաղ գոյակցության, քաղաքական և տնտեսական համագործակցության համար:
Գրքում որպես համահեղինակները հանդես են եկել պրոֆեսոր, ք.գ.դ. Հեյնց Գերթները Վիեննայի համալսարանից, պրոֆեսոր, ք․գ․դ․ Յունթիեն Ջընը Ռենմինի համալսարանից, դոցենտ, ք․գ․թ․ Ալեքսանդր Կոռոլյովը Բարձրագույն տնտեսագիտական ​​դպրոցից, ք.գ.դ. Գինա Պանագոպոուլոուն, Պիրեաուս համալսարանից, ք.գ.դ, պրոֆեսոր Սուհա Աթաթուրը Իստանբուլի Ջեդիկ համալսարանից, Օրազիո Մարիա Ջներեն Պերուջիայի համալսարանից, տ.գ.թ. Սերգեյ Լուկոնինը Պրիմակովի անվան Տնտեսագիտության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտից, պրոֆեսոր, պ.գ.դ. Օլգա Զալեսսկայան Բլագովեշչենսկի մանկավարժական պետական համալսարանից, Շանջիդա Շահաբ Ուդդինը Բանգլադեշի միջազգային և ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտից, ք.գ.դ. Էլզբիետա Փռոնը Կատովիցեյի Սիլեզիայի համալսարանից, Իսպանիայի Արագոնեսի պարլամենտի նախկին պատգամվոր Սեբաստիան Քոնթին Տրիլլո-Ֆիգուեռոան, դոցենտ, ք.գ.դ. Սանյա Արեզինիան Բելգրադի համալսարանից, ք.գ.թ. Անահիտ Պարզյանը «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդից, պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Ջիորջիո Կարիդին Է-Քամփուս համալսարանից և պրոֆեսոր ք.գ.դ. Անիտա, Լարիսա Սկիակովելլին Բարի Ալդո Մորո համալսարանից:
Մհեր Սահակյանը աջակցության համար շնորհակալություն է հայտնել Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտոր պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Արմեն Դարբինյանին, Հոնկոնգի համալսարանի Ասիա Գլոբալ Ինստիտուտի Գիտելիքի տարածման գծով տնօրեն, պրոֆեսոր, ք.գ.դ. Ալեխանդրո Ռեյեսին, Յագելոնյան համալսարանի պրոֆեսոր, ք.գ.դ Էմիլիան Կավալսկուն, Routledge-ի ավագ խմբագիր Ռոբ Սորսբիին և այլոց: Նա նշել է, որ գիրքը հնարավոր եղավ հրատարակել թիմային աշխատանքի շնորհիվ և, որ այս միջազգային թիմն ապացուցեց, որ հնարավոր է համատեղ աշխատանք տանել և գտնել լուծումներ նույնիսկ ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում:
Հարկ է նշել, որ Միջազգային հետազոտությունների Ասոցիացիայի (ISA 2023) Կանադայում տեղի ունեցած գիտաժողովի ընթացքում՝ Routledge-ը Սահակյանի խմբագրած գիրքը ներկայացրել է իր «Առանցքային գրքերի ցուցակում»:

Mher Sahakyan’s book published by Routledge publishing house of British prestigious Taylor & Francis
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Routledge, an imprint of the Taylor & Francis Group, published China and Eurasian Powers in a Multipolar World Order 2.0 Security, Diplomacy, Economy and Cyberspace book edited by the director of Armenian “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research, Dr Mher Sahakyan.
ARMENPRESS reports, the book argues that the world order is no longer unipolar, and the war in Ukraine proves this fact. As this study describes and theorizes, it has been transformed into a Multipolar World Order 2.0 stage. This title critically examines Chinese, the US, Russian, the EU, Indian, and a number of other powers’ cooperation and competition over security, diplomatic, economic and cyberspace issues. Accomplished scholars from various regions of the Eurasian continent consider the impact of the Russo–Ukrainian war, the Sino–Russian strategic partnership, China’s relations with the United States and the European Union, the influence of the Belt and Road Initiative, the expansion of the Shanghai Cooperation Organization and Eurasian Economic Union, China’s policies in the Middle East, Central Asia, Indo-Asia Pacific, the South Caucasus, Central and Eastern Europe, as well as focus on details of growing contradictions and collaboration in the Eurasian continent over markets, technologies, digital leadership, vaccine distribution, and financial institutions in the Era of Multipolar World Order 2.0. Showing that the US-centred unipolar world order is replaced by Multipolar World Order 2.0, where conflicting powers fight to keep or extend their spheres of influence, this volume is of great interest to decision-makers, diplomats, scholars and students of international relations, politics, global governance, Eurasian studies, Chinese studies, cybersecurity, and economics, and for those studying human security, international organizations, and geopolitics.
Among coauthors of this book are Dr Yuntian Zheng (Renmin University), Prof. Dr Heinz Gärtner (University of Vienna), Dr Alexander Korolev (Higher School of Economics), Dr Gina Panagopoulou (University of Piraeus), Prof. Dr Süha Atatüre (İstanbul Gedik University), Dr Anahit Parzyan (“China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research), Mr Orazio Maria Gnerre (University of Perugia), Dr Sergey Lukonin (Primakov National Research Institute of World Economy), Prof. Dr Olga Zalesskaya (Blagoveshchensk State Pedagogical University), Dr Elżbieta Proń (the University of Silesia in Katowice), Mrs Shanjida Shahab Uddin (Bangladesh Institute of International and Strategic Studies), Mr Sebastián Contín Trillo-Figueroa (2022 Asia Global Fellow, Asia Global Institute), Dr Sanja Arežina (Belgrade University), Prof. Dr Giorgio Caridi (E-Campus University) and Prof. Dr Annita Larissa Sciacovelli (University of Bari Aldo Moro).
Mher Sahakyan mentioned, “After 1, 5 years of day and night work, it is time to celebrate our new book China and Eurasian Powers in a Multipolar World Order 2.0 Security, Diplomacy, Economy and Cyberspace. A great team from different Eurasian states, Armenia, Austria, Bangladesh, China, Greece, Italy, Poland, Russia, Spain, Serbia and Turkey, was united to prepare this contribution. They proved that, even in this not-easy situation, which we call Multipolar World Order 2.0, it is possible to work together and find ways for further coexistence. Most importantly, thanks are due to all authors of this book, who worked so hard and patiently to achieve this result”. Mher Sahakyan thanked Prof. Dr Armen Darbinyan, Prof. Dr Emilian Kavalski, Mr Rob Sorsby, Prof. Dr Heinz Gärtner, Prof. Dr Alejandro Reyes, Dr Yuntian Zheng, and the Routledge team (including a number of anonymous reviewers) for their important suggestions, support, and constructive criticism”.
It is worth mentioning that Routledge included Sahakyan’s book among its Key books during ISA 2023 conference in Canada.