ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Տաթևի վանքում Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Տաթևի վանքում Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը՝ ուղղված մասնավորապես տնտեսական զարգացմանը, գյուղատնտեսության, մասնագիտական կրթության, առողջապահության և Ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Տաթևի վանական համալիրում կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ Սյունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի միջև։ Համաձայնագրով նախատեսվում է զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը՝ հիմնված բարեկամության, արդարության և փոխադարձ շահերի սկզբունքների վրա։
Համագործակցության ոլորտի առաջնահերթություններն են՝ բուժօգնության հասանելիություն, տնտեսական զարգացում՝ մասնավորապես գյուղատնտեսության, մասնագիտական կրթություն՝ հիմնականում երիտասարդների համար, զբոսաշրջության խթանում, ֆրանկոֆոնիայի խթանում։
Համագործակցության նպատակներին համապատասխան նախագծերի պատշաճ մշակման համար կստեղծվի ղեկավար հանձնաժողով։ Կողմերը կստեղծեն գործողությունների ծրագիր, որը կդառնա ստորագրված համաձայնագրի մաս։

Посольство Франции в РА приветствует подписание меморандума между регионом Овернь-Рона-Альпы и Сюником
Посольство Франции в РА приветствует подписание меморандума  между регионом Овернь-Рона-Альпы и Сюником
Посольство Франции в Армении приветствует подписание меморандума о сотрудничестве между французским регионом Овернь-Рона-Альпы и регионом Сюник, Армения, в Татевском монастыре
Как передает Арменпресс ,об этом сообщило посольство Франции в Армении на своей странице в Twitter.
«Посольство Франции приветствует подписание меморандума о сотрудничестве между регионом Овернь-Рона-Альпы и регионом Сюник в Татевском монастыре, направленном, в частности, на развитие сфер экономики, сельского хозяйства, профессионального образования, здравоохранения и франкофонии», — говорится в сообщении.
В монастырском комплексе Татевбыло подписано соглашение о сотрудничестве между Сюникской областью РА и регионом Овернь-Рона-Альпы Франции. Соглашение предусматривает развитие двустороннего сотрудничества на принципах дружбы, справедливости и взаимных интересов.
Приоритетами сектора сотрудничества являются: доступность медицинского обслуживания, экономическое развитие, особенно в сельском хозяйстве, профессиональное образование, в основном для молодежи, стимулирование туризма, продвижение франкофонии.
Будет создан руководящий комитет для надлежащей разработки проектов в соответствии с целями сотрудничества. Стороны разработают план действий, который станет частью подписанного соглашения.