ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Տաթևի վանքում Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Ֆրանսիայի դեսպանությունը ողջունում է Տաթևի վանքում Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը՝ ուղղված մասնավորապես տնտեսական զարգացմանը, գյուղատնտեսության, մասնագիտական կրթության, առողջապահության և Ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Տաթևի վանական համալիրում կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ Սյունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի միջև։ Համաձայնագրով նախատեսվում է զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը՝ հիմնված բարեկամության, արդարության և փոխադարձ շահերի սկզբունքների վրա։
Համագործակցության ոլորտի առաջնահերթություններն են՝ բուժօգնության հասանելիություն, տնտեսական զարգացում՝ մասնավորապես գյուղատնտեսության, մասնագիտական կրթություն՝ հիմնականում երիտասարդների համար, զբոսաշրջության խթանում, ֆրանկոֆոնիայի խթանում։
Համագործակցության նպատակներին համապատասխան նախագծերի պատշաճ մշակման համար կստեղծվի ղեկավար հանձնաժողով։ Կողմերը կստեղծեն գործողությունների ծրագիր, որը կդառնա ստորագրված համաձայնագրի մաս։

French Embassy in Armenia welcomes signing of cooperation memorandum between Auvergne-Rhône-Alpes region and Syunik
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The Embassy of France in Armenia welcomes the signing of a memorandum of cooperation between Auvergne-Rhône-Alpes region and Syunik Province, which took place in Tatev monastery, ARMENPRESS reports, the French Embassy in Armenia said on its "Twitter" page.
"The French Embassy welcomes the signing of a memorandum of cooperation between the Auvergne-Rhône-Alpes region and the Syunik region in the Tatev monastery, aimed specifically at economic development, agriculture, professional education, healthcare and Francophone areas," the message states.
A cooperation agreement was signed between Syunik Province of Armenia and Auvergne-Rhône-Alpes region of France in the monastery complex of Tatev. The agreement envisages the development of bilateral cooperation based on the principles of friendship, justice and mutual interests.
The priorities spheres for cooperation are: access to medical care, economic development, particularly in agriculture, professional education, mainly for young people, promotion of tourism, promotion of Francophonie.
A steering committee will be created for the proper development of projects in accordance with the goals of the cooperation. The parties will create an action plan that will become part of the signed agreement.