Լորան Վոքիեի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 31-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից։
Հյուրերին դիմավորել է և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ է դրել խաչքարերին և գերեզմաններին՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելով Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված հակահայկական քաղաքականության զոհերի հիշատակին:
Պարոն Լորան Վոքիեն ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պարոն Լորան Վոքիեն շեշտել է, որ հայ-ֆրանսիական ջերմ հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն, և որ Ֆրանսիան պետք է անի ամեն ինչ թույլ չտալու ևս մեկ ցեղասպանություն հայերի նկատմամբ:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել պարոն Վոքիեին Հայաստանի կողքին լինելու համար, և նշել է, որ 2020 թ. Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր շրջանի ղեկավարի աջակցությամբ լույս տեսած «Հոշոտված Հայաստան». Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը» գրքի ֆրանսերեն հրատարակությամբ սկիզբ առած համագործակցությունը շարունակական կլինի և առաջիկայում համատեղ նորանոր ծրագրեր կիրականացնեն: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը պարոն Վոքիեին նվիրել է նաև ՀՑԹԻ հրատարակություններից:
Այցի ավարտին ֆրանսիական պատվիրակությունն եղել է նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ Լորան Վոքիեն ջրեց 2019 թ. իր տնկած արծաթափայլ եղևնին։

The delegation led by Laurent Wauquiez visits Armenian Genocide Memorial Complex
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. On March 31, the delegation led by the President of the Auvergne-Rhône-Alpes region of France, Laurent Wauquiez visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by the Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to France Hasmik Tolmajyan, ARMENPRESS was informed from the Armenian Genocide Museum-Institute.
Harutyun Marutyan, director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the guests and presented the history of the creation of the memorial complex. He also referred to the three khachkars erected in the Tsitsernakaberd area in memory of the Armenians who died in the massacres organized by the Azerbaijani government in the cities of Sumgait, Kirovabad (Gandzak), Baku at the end of the last century, and the stories of the five freedom fighters of the Artsakh war buried in front of Hushapat, stressing the link between what happened and the Armenian Genocide.
The members of the delegation from France laid flowers on the khachkars and graves, paying their respect to the memory of the victims of the anti-Armenian policy implemented by the Azerbaijani authorities.
Mr. Laurent Wauquiez laid a wreath at the monument commemorating the victims of the Armenian Genocide, then the guests placed flowers near the eternal fire and honored the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide with a minute of silence.
Mr. Laurent Wauquiez stressed that the warm Armenian-French relations have a centuries-old history and that France should do everything to prevent another genocide against the Armenians.
Harutyun Marutyun thanked Mr. Wauquiez for standing by Armenia.
At the end of the visit, the French delegation was also in the Park of Remembrance, where Laurent Wauquiez watered the silver fir tree he had planted in 2019.