Լորան Վոքիեի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 31-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից։
Հյուրերին դիմավորել է և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ է դրել խաչքարերին և գերեզմաններին՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելով Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված հակահայկական քաղաքականության զոհերի հիշատակին:
Պարոն Լորան Վոքիեն ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պարոն Լորան Վոքիեն շեշտել է, որ հայ-ֆրանսիական ջերմ հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն, և որ Ֆրանսիան պետք է անի ամեն ինչ թույլ չտալու ևս մեկ ցեղասպանություն հայերի նկատմամբ:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել պարոն Վոքիեին Հայաստանի կողքին լինելու համար, և նշել է, որ 2020 թ. Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպեր շրջանի ղեկավարի աջակցությամբ լույս տեսած «Հոշոտված Հայաստան». Ավրորա Մարդիգանյանի պատմությունը» գրքի ֆրանսերեն հրատարակությամբ սկիզբ առած համագործակցությունը շարունակական կլինի և առաջիկայում համատեղ նորանոր ծրագրեր կիրականացնեն: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը պարոն Վոքիեին նվիրել է նաև ՀՑԹԻ հրատարակություններից:
Այցի ավարտին ֆրանսիական պատվիրակությունն եղել է նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ Լորան Վոքիեն ջրեց 2019 թ. իր տնկած արծաթափայլ եղևնին։

Делегация во главе с Лораном Вокье посетила Мемориал Геноцида армян
31 марта делегация во главе с президентом региона Овернь-Рона-Альпы Франции Лораном Вокье в сопровождении заместителя министра иностранных дел РА Паруйра Ованнисяна и Чрезвычайного и Полномочного Посла РА во Франции Асмик Толмаджян посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Музее-институте Геноцида армян.
Гостей приветствовал и представил историю создания мемориального комплекса Арутюн Марутян, директор Музея-института Геноцида армян. Он также рассказал о трех хачкарах, воздвигнутых в Цицернакаберде в память об армянах, погибших в массовых убийствах, организованных азербайджанским правительством в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в конце прошлого века, а также опяти борцах за свободу, похороненных у Стены памяти во время Арцахской войны, подчеркнув связь между случившимся и Геноцидом армян.
Члены делегации из Франции возложили цветы к хачкарам и могилам, почтив память жертв антиармянской политики, проводимой властями Азербайджана.
Господин Лоран Вокье возложил венок к мемориалу жертв Геноцида армян, затем гости возложили цветы к Вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.
Лоран Вокье подчеркнул, что теплые армяно-французские отношения имеют многовековую историю и что Франция должна сделать все, чтобы не допустить новый геноцид армян.
Арутюн Марутюн, в свою очередь, поблагодарил господина Вокье за то, что он находится рядом с Арменией, и отметил, что в 2020 г. при поддержке главы региона Овернь-Рона-Альпы Франции была издана "Растерзанная Армения. История Авроры Мардиганян», выразив надежду, что сотрудничество будет продолжено, и в ближайшее время будут реализованы новые совместные проекты. Выразив благодарность за визит, Арутюн Марутян также вручил г-ну Вокье публикации Музея-института Геноцида армян.
В завершение визита французская делегация также побывала в Парке Памяти, где Лоран Вокье полил ель, которую он посадил в 2019 г.