ՀՀ ԲՏԱ նախարարը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել են ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մարտի 28-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջև առկա համագործակցությունն արդյունավետ և շարունակական կլինի: Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու ծրագրերը, անդրադարձել «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, Ազգային վենչուրային հիմնադրամին, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը, տիեզերական գործունեության և թվայնացման ոլորտում տարվող աշխատանքներին:
Դեսպան Քրիստինա Քվինը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար, նշել է, որ կաշխատի առավելագույնս նպաստել երկու երկրների միջև տեխնոլոգիական ոլորտում առկա հարաբերությունների զարգացմանը: Դեսպանն անդրադարձել է Ամազոն Վեբ Սերվիսի (AWS) հետ Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը, «ԴիջիԹեք 2022» տեխնոլոգիական համաժողովի շրջանակումSADA-ի հետ ստորագրված Համագործակցության հուշագրին, համոզմունք հայտնել, որ հուշագրերի կնքումը հիմք կծառայի ավելի սերտ և արդյունավետ համագործակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տիեզերական տեխնոլոգիաների, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման, 5Gցանցի, ոլորտային ընկերությունների բիզնես կարողությունների զարգացմանն ուղղված, ինչպես նաև կրթական, գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացման ուղղություններով փոխգործակցության խթանման հեռանկարները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ և ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքի ունեցած դերակատարությանը, կարևորվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել գործադրել բոլոր ջանքերը երկկողմ համագործակցության առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու համար և ընդգծել փոխադարձ փոխայցելությունների կարևորությունը՝ հարաբերությունների խորացման գործում։

Министр высокотехнологической промышленности Армении принял посла США
Министр высокотехнологической промышленности Армении Роберт Хачатрян 28 марта принял делегацию во главе с послом Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Кристиной Куинн.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ведомства, приветствуя гостей, министр поздравил посла с вступлением в должность, выразил уверенность, что сложившееся сотрудничество между двумя странами будет эффективным и непрерывным. Роберт Хачатрян представил осуществляемые министерством работы и программы, коснулся проекта «Инженерный городок», Национального венчурного фонда, развития стартап-экосистемы, проводимых в сфере космической деятельности и цифровизации работ.
Посол Кристина Куинн, поблагодарив за прием и добрые пожелания, отметила, что сделает все возможное для содействия развитию отношений двух стран в технологической сфере. Посол коснулась подписания Меморандума о взаимопонимании с Amazon Web Service (AWS), Меморандума о сотрудничестве, подписанного с SADA в рамках технологической конференции «DigiTech 2022», и выразила уверенность, что подписание меморандумов послужит основой для более тесного и эффективного сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития взаимодействия по направлениям космических технологий, развитию стартап-экосистемы, сети 5G, бизнес-возможностей отраслевых компаний, а также реализации образовательных и научно-исследовательских программ.
Также была затронута роль USAID и армянской диаспоры США в сфере высокотехнологичной промышленности, была подчеркнута важность расширения сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях.
Стороны выразили готовность приложить все усилия для полной реализации имеющегося потенциала двустороннего сотрудничества и подчеркнули важность взаимных визитов в углублении отношений.