Գինու կադաստր. մթերողի և ֆերմերի միջև կապը սերտացնելու համար կգործարկվի փորձնական համակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում պետությունը նախաձեռնել է խաղողի տնկարկների քարտեզագրման, մշակվող խաղողի սորտերի և այլնի մասին ինֆորմացիայի հավաքագրման աշխատանքներ․ ողջ ինֆորմացիան կմուտքագրվի մեկ համակարգի մեջ, որը փորձնական կմեկնարկի հաջորդ տարվանից: Համակարգում ֆերմերները կհայտարարագրեն կանխատեսվող բերքը, ինչը թույլ կտա սերտացնել ֆերմեր-մթերող կապը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը՝ հավելելով, որ պետության նպատակն է անմիջական կապ ստեղծել մթերողների և ֆերմերների միջև:
«Ուզում եմ խոսել մի նախաձեռնության մասին, որը արդեն երկու տարի է՝ նախաձեռնել ենք այս ոլորտը կանոնակարգելու համար: Մենք այն անվանում ենք գինու կադաստր կամ խաղողի ռեեստր: Նոր ծրագրով հինգ մարզերում իրականացվել է խաղողի տնկարկների քարտեզագրում, իրականացվել են հարցազրույցներ ֆերմերների հետ` հասկանալու համար, թե ի՞նչ խաղողի սորտեր են մշակում, քանի որ մինչ օրս այդ տեղեկատվության վերաբերյալ կային տարատեսակ չճշտված տեղեկություններ, և ընդհանուր առմամբ դժվար էր լինում կանխատեսել բերքատվությունը: Խաղողի տարբեր սորտեր տարբեր բերքատվություն ունեն: Իրականացվել են այդ բոլոր աշխատանքները, և այժմ ամբողջ հարցազրույցներն ու տեղեկատվությունը՝ տեղադիրքերի և խաղողի այգիների սեփականատերերի վերաբերյալ, ներմուծվում է համակարգ, և մենք մտադիր ենք այդ համակարգը 2024 թվականին փորձնական մեկնարկել»,- նշեց Խոջոյանը:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ համակարգում ներգրավված կլինեն ֆերմերները, որոնք կունենան իրենց արտադրության քանակների մասին հավաստող քարտերը: Իրենք նախապես պետք է հայտարարագրեն, որ իրենց կանխատեսումներով այսքան բերք է ակնկալվում, և մթերող կազմակերպությունները արդեն կմթերեն հենց ֆերմերներից:
«Մենք փորձում ենք կապ ստեղծել ավելի շատ մթերողների և ֆերմերների միջև: Եվ, իհարկե, խաղողի մթերման գործընթացներում որոշակի օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում, կարծում եմ, մենք կունենաք ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ վերահսկումը և մոնիթորինգը իրականացնելու համար»,- ասաց նա:
Փոխնախարարը նշեց, որ վերջին տարիներին տեղի են ունեցել մատակարարման շղթաների խաթարումներ և շուկաների վերադասավորումներ, որոնց համար հիմք է ծառայել նաև Covid-19-ի համավարակը:
«Այդ ժամանակ էապես կրճատվեց Հայաստանից արտահանվող կոնյակի սպիրտի քանակը: Համեմատության համար նշեմ, որ եթե 2019 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 14,5 միլիոն լիտր կոնյակի սպիրտ, ապա 2022 թվականին այն եղել է 3,3 միլիոն, և դա խոսում է նրա մասին, որ առնվազն կոնյակի սպիրտի շուկան բավականին մեծ բացասական ազդեցությունների է ենթարկվել: Դրան նպաստել են նաև բեռնափոխադրումների ոչ կայուն իրականացումները, ծանրաբեռնվածությունները և լոգիստիկ ծախսերի մեծացումները, նպաստել են նաև տարբեր ժամանակներում ռուբլու, դոլարի արժույթների տատանումները, և այս ամենը, իհարկե, իրենց ազդեցությունն են ունեցել արդեն արտահանվող քանակների վրա»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Ըստ նրա՝ նախարարությունը յուրաքանչյուր տարի փորձում է գտնել առավել արդյունավետ մեխանիզմներ:
Անդրադառնալով ոլորտում տրամադրվող հատուկ վարկերին՝ նա նշեց, որ դրանք տրվում են վերամշակող կազմակերպություններին, որպեսզի նրանք կարողանան վաճառքի դիմաց գումարները ֆերմերներին ժամանակին վճարել: Ըստ նրա, եթե վերամշակող կազմակերպությունը օգտվում է պետական օժանդակության ծրագրից և կարողանում է ներգրավել ֆինանսական ռեսուրսներ ծրագրի շրջանակում, այդ գումարները ուղիղ վճարվում են ֆերմերներին մատակարարված մթերքի չափով:
«Եվ կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ մթերումների շուրջ 65 տոկոսը իրականացվել է հենց պետական ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավմամբ»,- ասաց նա։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձավ նաև դժգոհություններին, թե պետական աջակցության ծրագրերից օգտվող վերամշակող կազմակերպությունները ժամանակին չեն կատարում վճարումները մթերված խաղողի դիմաց։ Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ, հնարավոր է՝ որևէ կազմակերպություն իրականացնում է պայմանական 10 միլիարդ դրամի մթերում, սակայն պետական աջակցության ծրագրով ներգրավում է 8 միլիարդ դրամ ռեսուրս, հետևաբար մթերողը ստանում է 8 միլիարդ դրամ, իսկ 2 միլիարդ դրամն արդեն նրանք կվճարվեն մթերող կազմակերպության հետ իրենց պայմանագրի հիման վրա։
Նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ փորձելու են այդ խնդիրը առաջնային լուծել, որովհետև, երբ ֆերմերները վաճառքի դիմաց ժամանակին ստանում են իրենց գումարները, կարողանում են ճիշտ կազմակերպել իրենց գյուղատնտեսական տարին:

Винный кадастр Армении: экспериментальная система для укрепления связи между закупщиком и виноградарем
Правительство Армении инициировало картографирование виноградников, сбор информации о культивируемых сортах винограда и прочих данных. И вся эта информация вводится в одну общую систему, которая, в пилотном режиме будет запущена со следующего года. В системе фермеры будут объявлять прогнозируемый урожай, что позволит установить более тесную связь между фермерами и бакалейщиками.
Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян, добавив, что цель государства - создание прямой связи между закупщиками и фермерами.
«Хочу рассказать об инициативе по регулированию этого сектора, которая действует уже в течение двух лет. Мы называем это винным кадастром или реестром винограда. Новая программа содержит картографирование виноградников пяти областей, опрос виноградарей о сортах винограда, который они выращивают. До этих пор поступала различная неуточненная информация, следовательно, как правило, трудно было предсказать и урожайность. Разные сорта винограда дают разную урожайность. Все эти работы уже проведены, и сейчас вся информация о локациях и владельцах виноградников вводится в систему, которую мы намерены запустить в пилотном режиме в 2024 году», - рассказал Ходжоян.
Замминистра подчеркнул, что к системе будут привлечены виноградари, у которых будут карты, подтверждающие объемы производства. Они заранее должны объявлять прогноз урожайности, а заготовительные организации будут закупать от самих фермеров.
«Мы пытаемся соединить больше закупщиков и виноградарей. И, конечно же, в результате определенных законодательных изменений в процессах закупки винограда, я думаю, у нас появятся более эффективные механизмы контроля и мониторинга», - сказал он.
Замминистра отметил, что в последние годы из-за эпидемии Covid-19произошли сбои в цепочках поставок, также и на рынке.
«В то время количество коньячного спирта, вывозимого из Армении, значительно сократилось. Для сравнения, если в 2019 году из Армении экспортировано 14,5 млн литров коньячного спирта, то в 2022 году - 3,3 млн, это говорит о том, что как рынок коньячного спирта подвергся достаточно большому негативному воздействию. Этому способствовало и нерациональное осуществление грузоперевозок и увеличение затрат на логистику, колебания курса рубля и доллара. Все это, безусловно, сказывалось и на объемах экспорта», - отметил замминистра.
По его словам, министерство пытается найти более эффективные механизмы.
Говоря о специальных кредитах, предоставляемых отрасли, он упомянул, что они предназначены перерабатывающим организациям. Для того, чтобы они вовремя выплачивали виноградарям. По его словам, если перерабатывающая организация воспользуется программой господдержки и сможет привлечь финансовые ресурсы в рамках этой программы, то эти суммы будут в объеме поставляемого сырья.
«Могу сказать, что в целом около 65 % закупок осуществляется с привлечением государственных средств», - сказал он.
Замминистра выразил недовольство тем, что перерабатывающие организации, пользующиеся программами государственной поддержки, своевременно не осуществляют платежи за заготовленный виноград.
Он подчеркнул, что они попытаются решить эту проблему в первую очередь, поскольку, если виноградари вовремя получат свои деньги за продажу, они смогут правильно организовать свой сельскохозяйственный год.