ԵԽԽՎ համազեկուցողները Բաքվին կոչ են արել թույլատրել փաստահավաք խումբ ուղարկել Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի՝ Հայաստանի պարտավորությունների մոնիտորինգի հարցերով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, ԳԵՈ) և Բորիանա Օբերգը (Շվեդիա, ԵԺԿ/HD) Բաքվին կոչ են արել թույլատրել փաստահավաք անկախ խմբի այցը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին ասվում է համազեկուցողների` ԵԽԽՎ կայքում տեղադրված զեկույցում:
Փետրվարի 17-19-ին Հայաստան կատարած այցի արդյունքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեին ներկայացված իրենց զեկույցում համազեկուցողները նշել են, որ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը շուտով կարող է հումանիտար ճգնաժամի հանգեցնել Լեռնային Ղարաբաղում: Նրանք ընդգծել են, որ Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը խիստ դժվարացել է, ինչն անհնար է դարձնում առաջին անհրաժեշտության որոշ ապրանքների տեղափոխումը:
Նրանք զեկույցում նշել են, որ իրենց այցի նպատակն էր գնահատել իրավիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին և Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ։ Իրենց այցի ընթացքում համազեկուցողներն այցելել են Ջերմուկ, Գորիս և Վարդենիս քաղաքներ, նրանց շրջակայքը, հանդիպել տեղի իշխանությունների և Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման պատճառով Գորիսում մնացած Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների հետ:
Համազեկուցողները, հղում անելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, Ադրբեջանին կոչ են արել թույլ տալ իրենց անկախ գնահատական տալ իրավիճակին։ «Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին թույլատրել փաստահավաք անկախ խմբի այցը և թույլ տալ անկախ լրագրողներին ազատ աշխատել ամբողջ տարածքում», – ասվում է ԵԽԽՎ համազեկուցողների զեկույցում:

Содокладчики ПАСЕ призвали Баку разрешить направить в Арцах группу по установлению фактов
Содокладчики ПАСЕ по мониторингу обязанностей и обязательств Армении Киммо Кильюнен и Бориана Эберг призвали Баку разрешить визит независимой группы по установлению фактов в Нагорно-Карабахский регион.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в сообщении содокладчиков, опубликованном на сайте ПАСЕ.
В представленном Мониторинговому комитету ПАСЕ отчете по итогам визита в Армению 17-19 февраля содокладчики отметили, что продолжающаяся блокада Лачинского коридора вскоре может привести к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе. Они подчеркнули, что движение по Лашинскому коридору стало крайне затруднено, что делает невозможным транспортировку некоторых товаров первой необходимости.
Отмечается, что целью визита содокладчиков была оценка ситуации на границе с Азербайджаном и на въезде в Лачинский коридор. Во время своего пребывания содокладчики посетили города Джермук, Горис и Варденис, их окрестности, встретились с местными властями и жителями Нагорного Карабаха, заблокированными в Горисе из-за продолжающегося перекрытия Лачинского коридора.
Ссылаясь на Трехстороннее заявление, подписанное в ноябре 2020 года, докладчики призвали Азербайджан дать им возможность на независимую оценку ситуации. «Мы призываем власти Азербайджана санкционировать независимый ознакомительный визит группы и позволить независимым журналистам свободно работать на всей территории», — говорится в сообщении содокладчиков.