ՀՀ գլխավոր դատախազն ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարտի 21-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը և քննարկել իրավապահ ոլորտում փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազությունից, գլխավոր դատախազը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում դատախազություն-դեսպանություն փոխգործակցությունը կթևակոխի զարգացման նոր փուլ:
«Դեսպան Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին ընդունելության համար և մի շարք ուղղություններով փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանն է ներկայացրել Դատախազության բարեփոխումների օրակարգը՝ ուղղված համակարգի բարելավմանն ու ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցնելուն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ գլխավոր դատախազն ու դեսպանն անդրադարձ են կատարել կոնկրետ ուղղություններով փոխգործակցությանը, որը վերաբերել է ապօրինի հարստացման, փողերի լվացման, կոռուպցիայի և կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի կատարելագործմանը:

Генеральный прокурор Армении обсудила с послом США вопросы развития сотрудничества
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 21 марта приняла делегацию во главе с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом США в Армении Кристиной Куинн и обсудила вопросы углубления сотрудничества в правоохранительной сфере.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, генеральный прокурор поздравила посла с началом миссии в Армении и выразила уверенность, что взаимодействие прокуратуры и посольства выйдет на новый этап развития.
Посол Куинн поблагодарила генерального прокурора Армении за прием и выразила готовность к углублению сотрудничества по ряду направлений.
В ходе встречи Анна Вардапетян представила делегации во главе с послом повестку реформ прокуратуры, направленную на совершенствование системы и приведение ее в соответствие с современными требованиями.
Генпрокурор и посол коснулись сотрудничества по конкретным направлениям, связанным с борьбой с незаконным обогащением, отмыванием денег, коррупцией и киберпреступлениями, совершенствованием института конфискации имущества незаконного происхождения.
Генпрокурор и посол коснулись сотрудничества по конкретным направлениям, связанным с борьбой с незаконным обогащением, отмыванием денег, коррупцией и киберпреступлениями, а также с совершенствованием института конфискации имущества незаконного происхождения.