Դատախազը պահանջում է Գյուլագարակի նախկին ղեկավարի տեղակալի նկատմամբ նշանակել լրացուցիչ պատիժ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռ.Վ.-ն, 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը, չի ներկայացրել հայտարարագիր:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2022 թվականի մայիսի 16-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ.Վ.-ն վարչական տույժի կիրառումից հետո՝ 30-օրվա ընթացքում, դիտավորությամբ չի ներկայացրել օրենքով նախատեսված հայտարարագիրը:
2022 թվականի հունիսի 22-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
2023 թվականի փետրվարի 10-ին դատարանը կայացրել է մեղադրական վերդիկտ. Ռ.Վ.-ն մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 14.2 հոդվածի 1-ին մասով (հայտարարագիրը դիտավորությամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով չներկայացնելը)՝ դատապարտվելով 680 հազար դրամ տուգանքի:
2023 թվականի մարտի 16-ին դատախազի կողմից վերոհիշյալ դատավճռի դեմ բերվել է վերաքննիչ բողոք՝ միջնորդելով պատժի մասով բեկանել դատավճիռը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին դատախազությունից, նշանակված տուգանք պատժատեսակից բացի՝ դատախազը պահանջել է նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելը:

Прокуратура требует дополнительного наказания для бывшего замглавы Гюлагарака
Р.В., в период с 24 ноября 2017 года по 22 сентября 2021 года, занимая должность заместителя главы Гюлагаракской общины Лорийской области, декларацию не подавал.
В частности, по уголовному делу, возбужденному 16 мая 2022 года в Антикоррупционном комитете, были получены данные о том, что заместитель главы Гюлагаракской общины Р.В. в течение 30 дней после применения административного взыскания умышленно не представил предусмотренную законом декларацию.
22 июня 2022 года уголовное дело направлено в суд первой инстанции Лорийской области с обвинительным заключением.
10 февраля 2023 года суд вынес обвинительный приговор: Р.В. признан виновным по ч.1 ст. 14.2 УК РА (умышленное непредставление декларации в Комиссию по предотвращению коррупции) и приговорен к штрафу в размере 680 000 драмов РА.
16 марта 2023 года прокурор подал апелляционную жалобу на вышеуказанный приговор, ходатайствуя об отмене приговора.
Как сообщили Арменпресс в прокуратуре, кроме наложенного штрафа прокурор потребовал и дополнительного наказания - лишения права занимать определенные должности.