Հայաստանի ապագան միասնականության մեջ է. «Ապագա հայկականը» համաժողովն ամփոփեց երեք օրերի քննարկումների արդյունքները
Հայաստանի ապագան  միասնականության մեջ է. «Ապագա հայկականը» համաժողովն ամփոփեց երեք օրերի քննարկումների արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ապագա հայկականի» գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանը Հայաստանի ապագան տեսնում է միասնականության մեջ:
«Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ՝ առկա խնդիրների նախանշումով և ապագայի տեսլականի ուրվագծումով ու միայն միասնականությամբ է հնարավոր կերտել այն Հայաստանը, որի մասին միշտ երազել ենք, բայց որի համար, ցավոք, բավարար ջանքեր չեն գործադրվել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության 15 նպատակներից երեքի՝ «Պատմական պատասխանատվություն», «Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն» և «Բնակչության աճ» նպատակների քննարկումների արդյունքների ամփոփման ժամանակ նշեց Ապիտոնյանը:
«Ապագա հայկականը» հանրային նախաձեռնության համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանն, ամփոփելով համաժողովի արդյունքներն ընդգծեց, որ իր կարծիքով այն շատ հաջողված էր:
«Շատ ակտիվ և արդյունավետ քննարկումներ տեղի ունեցան և շատ կարևոր արդյունքներ արձանագրվեցին: Ընդհանրապես մարդկանց ներգրավվածությունը մեծ նշանակություն ունի, այն, ինչ այս երեք օրերի ընթացքում տեղի ունեցավ, և մենք ականատես եղանք և ամրագրեցինք, դա մեծ ուժ և ոգևորություն տվեց այս գործընթացը շարունակելի դարձնելու, և այն արդյունքները, որը մենք արձանագրեցինք, պետք է կազմակերպել և կյանքի կոչել: Այսինքն, մենք որդեգրում ենք այդ արդյունքները և պետք է աշխատենք դրանք իրականացնել»,- կարևորեց Ալավերդյանը:
335472067_680545103876634_2315186187593595932_n.jpg (249 KB)
«Ապագա հայկականը» հանրային նախաձեռնության եռօրյա աշխատանքների ամփոփմանընախաձեռնության համահիմնադիր, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր չկարողացավ միանալ՝ Արցախում ինտերնետ կապի խնդիրների պատճառով:
Նախաձեռնության մեկ այլ համահիմնադիր Ռիչարդ Ազարնիան իր խոսքում նշեց, որ համաժողովըշատ կարևոր էր, քանի որ վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստան-Սփյուռք առաջին երկխոսությունն է ստացվել, որը հնարավորություն է տալու նաև միասնական ճանապարհով գնալ, լուծումներ գտնել: Նա նույնիսկ չի կարևորում, թե ի՞նչ հարցերում են ընդհանրությունների հանգել, կարևոր է, որ կան ընդհանրություններ. «Եվ այն, որ մասնակիցների 93.7 տոկոսըկարծում է, որ Արցախի հիմնախնդիրը 10 մլն հայության խնդիրն է, դա կարևոր էր ու շատ հետաքրքիր: 100 տոկոսի երբեք չենք հասնի, 100 տոկոսը սովետական համակարգ է, բայց հասել ենք մի տեղ, որ իրար հասկացել ենք, իրար ընդունել ենք և հայության համար ճանապարհ ենք սկսել ցույց տալ»,- ասաց նա:
335466052_901348101196347_4668406090785790841_n.jpg (485 KB)
Ըստ համահիմնադրի՝ «Ապագա հայկականը» նախաձեռնությունը պատասխանատու է այս ծրագրերը իրագործման համար: Նա հույս հայտնեց, որ վեց ամիս կամ մեկ տարի հետո արդեն գործնական քայլերի ականատես կլինեն:

Будущее Армении – в единстве: конференция «Будущее армянское» подвел итоги трехдневных обсуждений
Исполнительный директор инициативы «Будущее армянское» Артак Апитонян видит будущее Армении в единстве.
«В сотрудничестве государство-частный сектор, наметив существующие проблемы и видение будущего, и только единством можно создать ту Армению, о которой мы всегда мечтали, но для которой, к сожалению, не было приложено достаточных усилий. Как сообщает «Арменпресс», заключил Артак Апитонян при подведении итогов обсуждений трех из 15 целей инициативы «Будущее армянское»: «Историческая ответственность», «Единство Армения-Диаспора» и «Рост населения».
Артур Алавердян, соучредитель общественной инициативы «Будущее армянское», подводя итоги конференции, подчеркнул, что, по его мнению, она прошла довольно успешно.
«Состоялись очень активные и продуктивные обсуждения, были зафиксированы очень важные результаты. Вообще, большое значение имеет вовлечение людей, именно то, что произошло за эти три дня, и мы стали свидетелями большой силы и воодушевления, чтобы сделать этот процесс продолжительным, и результаты, которые мы имели, необходимо организовать и претворить в жизнь. Другими словами, мы принимаем эти результаты и должны постараться их реализовать», - подчеркнул Алавердян.
Соучредитель инициативы, бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян не смог присоединиться к трехдневному подведению итогов общественной инициативы из-за проблем с интернетом в Арцахе.
Ричард Азарния, еще один соучредитель инициативы, в своем выступлении отметил, что конференция была очень важной, поскольку это был первый диалог Армения-Диаспора за последние три года, который даст возможность пойти по общему пути и найти решения. Он даже не считает важным, в каких вопросах они пришли к общности, важно, что общность есть. «И то, что 93,7 процента участников считают, что проблема Арцаха - это проблема 10 миллионов армян, это было очень важно и очень интересно. Мы никогда не достигнем 100 процентов, 100 процентов - это советская система, но мы достигли того, что поняли друг друга, приняли друг друга и начали указывать дорогу армянству», - сказал он.
По его словам, за реализацию этих программ должна отвечать инициатива «Будущее армянское». Он выразил надежду, что через шесть месяцев или через год они станут очевидцами практических шагов.