Կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 46-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում մարտի 10-ի ժամը 10:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 46-ի։ Նրանցից 15-ը հոսպիտալացված է, 17-ը չի հոսպիտալացվել, 14-ը դուրս է գրվել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:
46 վարակվածներից 43-ը պատվաստված չեն, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
«Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 46
По положению на 10:00 10 марта число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 46. Госпитализировано 15 заболевших, 14 уже выписаны.
«Арменпресс» об этом сообщили в Министерстве здравоохранения РА, отметив, что состояние здоровья госпитализированных пациентов оценивается как средней степени тяжести.
Из 46 инфицированных 43 не были привиты, 3 прошли лишь первую вакцинацию.
Министерство напоминает, что вакцинация против кори по национальному календарю прививок предназначена детей в возрасте 1 года и от 4 до 6 лет.
Родителям детей, не получивших плановую вакцинацию от кори, настоятельно рекомендуется обратиться в поликлинику и вакцинировать своих детей.
Вакцинации подлежат и лица, находившиеся в контакте с больными корью и не прошедшие 2-й вакцинации от кори.