Կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 12-ի․ նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ ժամը 11:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 12-ի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, բոլորը հոսպիտալացված են: Պացիենտների առողջական վիճակը մասնագետները գնահատում են միջին ծանրության:
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Գերատեսչությունից հորդորում են կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումները չստացած երեխաների ծնողներին դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պտվաստվել:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդերի հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

Число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 12. Минздрав
Минздрав Армении сообщает, что по состоянию на 11:00 часов число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 12.
Как передает Арменпресс, все госпитализированы. Специалисты оценивают состояние здоровья пациентов как средней степени тяжести.
В Министерстве напоминают, что согласно календарю прививок, прививки от кори предназначены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.
Ведомство призывает родителей детей, не получивших плановые прививки от кори, обращаться в регистрационную поликлинику и пройти вакцинацию.
При этом вакцинации подлежат также лица, находившиеся в контакте с больными корью и не получившие 2 дозы прививки от кори.