ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական խմբի ուշադրությունն է հրավիրել ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քաղաքականությունների և ցկյանս կրթության համակարգերի բաժնի ղեկավար Բորեն Շակրունի գլխավորած փորձագիտական խմբին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, առաքելությունը Հայաստան է գործուղվել կրթության ոլորտում կարիքների գնահատման նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը:
Ողջունելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նախ նրանց ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին՝ այս համատեքստում անդրադառնալով, մասնավորապես, շուրջ 30 հազար երեխաների կրթության և հիմնարար մյուս իրավունքների խախտմանը: ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է, որ խնդրի առնչությամբ 2022 թվականի դեկտեմբերին համապատասխան նամակ է ուղարկվել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի և Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավարներին։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում խախտվել են շուրջ 120 հազար բնակչի հիմնարար մի շարք իրավունքներ. նրանցից 30 հազարը երեխաներ են, այդ իսկ պատճառով ցանկանում եմ անդրադառնալ նրանց կրթության իրավունքի խախտմանը: Սննդի մատակարարման անհնարինության, Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման և էլեկտրաէներգիայի պարբերական խափանումների պատճառով թե՛ մանկապարտեզներում, թե՛ դպրոցներում, և թե՛ կրթական մյուս հաստատություններում խախտվում է երեխաների կրթության իրավունքը․ այս անթույլատրելի իրավիճակը ձգվում է արդեն բավական երկար ժամանակ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հասցեական գործողությունները կնպաստեն խնդրի կարգավորմանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությունը՝ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի» մշակման գործընթացում և նշել, որ ծրագրով նախատեսված միջոցառումների պլանն իրականացնելիս ևս ակնկալում են զարգացման գործընկերների աջակցությունը:
«Մեզ համար որպես նպատակներ սահմանվել են ինչպես բովանդակության, այնպես էլ մասնագիտական ներուժի արդիականացումն ու հզորացումը՝ աշխատաշուկայի և ժամանակակից մասնագիտական պահանջներին համահունչ, ներառական, անվտանգ միջավայրի զարգացումն ու հասանելիության ապահովումը բնակչության բոլոր խմբերի համար։ Մենք կարևորում ենք մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության, աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման, ինստիտուցիոնալ և ծրագրային հավատարմագրման, ենթակառուցվածքների, նյութատեխնիկական բազայի ապահովման գործընթացները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Բորեն Շակրունը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և բարձր գնահատել ՀՀ կառավարության մշակած բարեփոխումների նախագիծը՝ կրթության փոխակերպման համատեքստում: Փորձագիտական խմբի ղեկավարը վերահաստատել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տեխնիկական և մասնագիտական կրթության և վերապատրաստման ռազմավարության շրջանակում (EFTP) Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների իրականացմանը.
«Հայաստանը մեզ համար կարևոր գործընկեր է: Արդեն ծանոթացել ենք «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրին», որում սահմանվել են շատ հավակնոտ ծրագրեր և թիրախներ: Գնահատում ենք ձեր ջանքերն այդ ռազմավարական փաստաթղթի նախագծման և մշակման գործընթացում: Դա վկայում է կրթության փոխակերպում իրականացնելու ձեր պատրաստակամության մասին: Երեկ հանդիպել ենք նաև զարգացման մյուս գործընկերներին: Կա ընդհանուր դրական տրամադրվածություն կրթության զարգացման պետական ծրագրում և գործողությունների պլանում ներառված գաղափարների իրագործման առումով: Համակարգային բարեփոխումների իրականացման հարցում պատրաստ ենք ցուցաբերել մեր աջակցությունը և քննարկել համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր»:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի զարգացման, քոլեջների և ուսումնարանների գործունեության, մարդկային կապիտալի զարգացման ու հմտությունների բարելավման կարևորությանը և այս համատեքստում համագործակցության հեռանկարներին: Ժաննա Անդրեասյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ՀՀ կառավարության հաստատմանը կներկայացվի «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման մոդելը, որը մինչ այս կիրառվել է փորձնական ծրագրերով, դարձնել ինստիտուցիոնալ: ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ կրթության ոլորտի քաղաքականությամբ ստեղծվել է մասնավորի հետ համագործակցության նոր ձևաչափերի գործիքակազմ, ինչի արդյունքում դիտարկվում է նաև քոլեջների և ուսումնարանների կառավարման մոդելը փոխելու հնարավորությունը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկված հարցերի շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении приняла экспертов ЮНЕСКО
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла группу экспертов во главе с заведующим отделом политики и систем непрерывного образования ЮНЕСКО Бореном Шакруном. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение министерства миссия направлена в Армению для оценки потребностей в сфере образования.
На встрече также присутствовали заместители министра ОНКС Артур Мартиросян и Араксия Сваджян.
Приветствуя представителей ЮНЕСКО, Жанна Андреасян в первую очередь обратила их внимание на сложившийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, коснувшись, в частности, нарушения права на образование и других основных прав около 30 000 детей. Министр сообщила, что в декабре 2022 года по данному вопросу соответствующее письмо также было направлено руководителям ЮНЕСКО, Детского фонда ООН и Всемирной продовольственной программы.
«В результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора и гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе, нарушен ряд основных прав около 120 000 жителей. 30 000 из них дети, поэтому я хочу обратиться к нарушению их права на образование. Из-за невозможности снабжения продовольствием, периодических перебоев с газо- и электроснабжением со стороны Азербайджана нарушается право детей на образование в детских садах, школах и других образовательных учреждениях. Такая неприемлемая ситуация продолжается уже достаточно давно», - сказала Жанна Андреасян и выразила надежду, что целенаправленные действия международных структур, в том числе и ЮНЕСКО, будут способствовать урегулированию проблемы.
Министр высоко оценила содействие ЮНЕСКО в процессе разработки Государственного плана развития образования РА до 2030 года и отметила, что они рассчитывают на поддержку партнеров по развитию при реализации предусмотренного планом мероприятий.
«Для нас в качестве целей определены модернизация и усиление как содержания, так и профессионального потенциала, развитие инклюзивной, безопасной среды в соответствии с рынком труда и современными профессиональными требованиями и обеспечение доступа для всех групп населения. Особое внимание мы уделяем процессам сотрудничества с частным сектором, производственному обучению, институциональной и программной аккредитации, инфраструктуре и материально-техническому обеспечению», - представила Жанна Андреасян.
Борен Шакрун поблагодарил за прием и высоко оценил проект реформ, разработанный правительством РА в контексте трансформации образования. Глава экспертной группы подтвердил готовность ЮНЕСКО поддерживать реализацию реформ, осуществляемых в Армении в рамках Стратегии технического и профессионального образования и обучения (EFTP).
«Армения является для нас важным партнером. Мы уже ознакомились с Государственной программой развития образования РА до 2030 года, в которой определены довольно амбициозные программы и цели. Мы ценим ваши усилия в процессе разработки и реализации этого стратегического документа. Это показывает вашу готовность изменить образование. Вчера мы встретились и с другими коллегами по развитию. Отмечается общее положительное отношение к реализации идей, заложенных в государственной программе развития образования и плане мероприятий. Мы готовы оказать поддержку в реализации системных реформ и обсудить конкретные программы сотрудничества».
Стороны также обсудили важность развития профессионального образования и обучения в Армении, деятельность колледжей и школ, развитие человеческого капитала и повышение квалификации, а также перспективы сотрудничества. Жанна Андреасян сообщила представителям ЮНЕСКО, что в ближайшее время на утверждение правительства РА будет представлен законопроект «О профессиональном образовании и обучении», в котором предлагается институционализировать используемую до сих пор модель обучения на рабочем месте, с пилотными программами. По словам министра образования и культуры, политика сферы образования создала инструментарий новых форматов сотрудничества с частным сектором, в результате чего рассматривается возможность изменения модели управления колледжами и школами.
На встрече стороны обсудили и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес. Достигнута договоренность о принятии практических шагов по обсуждаемым вопросам.