ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու որոշումն ինքնին զսպող մեխանիզմ է Ադրբեջանի համար. Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմումԵվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայման որոշումն ինքնին Ադրբեջանի համար զսպող մեխանիզմ է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման դիրքորոշում հայտնեց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ԵՄ առաքելությունը կզսպի՞ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները:
«Եթե շատ ծայրահեղ նայենք, իհարկե, եթե հարձակվող կողմը որոշում է հարձակվել և դրա հնարավորությունները գնահատում է բավարար, կհարձակվի: Բայց ինքնին որոշումն արդեն զսպող մեխանիզմ է, դեռ չեմ ասել նրանց՝ արդեն այստեղ գտնվելը: Բայց ինքնին որոշումը քաղաքական գնահատական է, արձանագրում է»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը նկատեց՝ 2020 թվականի պատերազմից առաջ Ադրբեջանը երկար ճանապարհ անցավ, մեդիայում նախապատրաստում արեց, ՄԱԿ-ում 4 բանաձև ստացավ, որպեսզի իր գործողություններին միջազգային իրավունքի կողմից ինչ-որ ձևով հիմնավորումներ տա: «Հիմա այդ հիմնավորումները ոչ կան, ոչ կարող են լինել: Հակառակն է տեղի ունենում, այսօր շատ ավելի շատ խոսվում է ԼՂ-ի մասին, իրավունքների մասին, խոսվում է ՀՀ ինքնիշխան տարած ներխուժած ադրբեջանցիների մասին: Եվ ես վստահ եմ, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Եվրամիությունը փետրվարի 20-ից Հայաստանում սկսել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ Համընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում: Նշվում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում տեղակայման նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, հակամարտությունից տուժած շրջաններում կառուցել վստահության և անվտանգություն, ինչպես նաև ապահովել միջավայր, որը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման ջանքերին, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն: Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ առաքելության՝ բացառապես քաղաքացիական անձնակազմի կազմում ընդգրկված է մոտավորապես 100 մարդ, այդ թվում՝ շուրջ 50 անզեն դիտորդ:

Решение о размещении гражданской миссии ЕС является сдерживающим механизмом Азербайджана: спикер НС Армении
Решение разместить гражданскую миссию ЕС на армянской стороне армяно-азербайджанской границы, само по себе, для Азербайджана является сдерживающим фактором.
Как сообщает «Арменпресс», такую ​​позицию высказал председатель НС РА Ален Симонян на брифинге в Парламенте, затронув вопрос, сможет ли миссия ЕС сдерживать агрессивные действия Азербайджана.
«Если взять очень крайнюю точку зрения, конечно, если нападающая сторона решит напасть и оценит свои возможности как достаточные, она нападет. Но само это решение - уже сдерживающий механизм. Это политическая оценка, это констатация», - заявил Симонян.
Спикер НС отметил, что до войны 2020 года Азербайджан прошел долгий путь, подготовился в СМИ, получил 4 резолюции в ООН, чтобы каким-то образом оправдать свои действия по международному праву. «Теперь этих оправданий нет и быть не может. Происходит обратное, сегодня гораздо больше разговоров о Нагорном Карабахе, о правах, об азербайджанцах, вторгшихся на суверенную территорию РА. И я уверен, что мы идем в правильном направлении», - заявил спикер НС.
20 февраля Европейский союз в рамках Общей политики безопасности и обороны направил в Армению гражданскую миссию ЕС. Отмечается, что целью дислокации на армянской стороне армяно-азербайджанской границы является содействие стабильности в приграничных районах Армении, укрепление доверия и безопасности в пострадавших от конфликта регионах, а также создание условий, облегчающих усилия по урегулированию между Арменией и Азербайджаном, которые поддерживаются ЕС. Миссия ЕС состоит примерно из 100 человек, в том числе около 50 невооруженных наблюдателей.