ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու որոշումն ինքնին զսպող մեխանիզմ է Ադրբեջանի համար. Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմումԵվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայման որոշումն ինքնին Ադրբեջանի համար զսպող մեխանիզմ է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման դիրքորոշում հայտնեց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ԵՄ առաքելությունը կզսպի՞ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները:
«Եթե շատ ծայրահեղ նայենք, իհարկե, եթե հարձակվող կողմը որոշում է հարձակվել և դրա հնարավորությունները գնահատում է բավարար, կհարձակվի: Բայց ինքնին որոշումն արդեն զսպող մեխանիզմ է, դեռ չեմ ասել նրանց՝ արդեն այստեղ գտնվելը: Բայց ինքնին որոշումը քաղաքական գնահատական է, արձանագրում է»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը նկատեց՝ 2020 թվականի պատերազմից առաջ Ադրբեջանը երկար ճանապարհ անցավ, մեդիայում նախապատրաստում արեց, ՄԱԿ-ում 4 բանաձև ստացավ, որպեսզի իր գործողություններին միջազգային իրավունքի կողմից ինչ-որ ձևով հիմնավորումներ տա: «Հիմա այդ հիմնավորումները ոչ կան, ոչ կարող են լինել: Հակառակն է տեղի ունենում, այսօր շատ ավելի շատ խոսվում է ԼՂ-ի մասին, իրավունքների մասին, խոսվում է ՀՀ ինքնիշխան տարած ներխուժած ադրբեջանցիների մասին: Եվ ես վստահ եմ, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Եվրամիությունը փետրվարի 20-ից Հայաստանում սկսել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ Համընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում: Նշվում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում տեղակայման նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, հակամարտությունից տուժած շրջաններում կառուցել վստահության և անվտանգություն, ինչպես նաև ապահովել միջավայր, որը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման ջանքերին, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն: Ընդհանուր առմամբ, ԵՄ առաքելության՝ բացառապես քաղաքացիական անձնակազմի կազմում ընդգրկված է մոտավորապես 100 մարդ, այդ թվում՝ շուրջ 50 անզեն դիտորդ:

EU’s decision to deploy civilian mission is in itself a restraining mechanism against Azerbaijani aggression - Speaker
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The EU civilian mission in Armeniais in itself a restraining mechanism against Azerbaijan, Speaker of Parliament Alen Simonyan said.
“If we were to go to extremes while looking at it, of course the attacking side will attack if it has decided to do so and is assessing its possibilities to be sufficient. But the decision [to deploy EU mission] in itself is a restraining mechanism, not to mention the fact that they are already here. But the decision in itself is already a political assessment, a record,” Simonyan said when asked at a press briefing whether the EU mission will suppress any aggressive actions by Azerbaijan.
Speaker Simonyan added that before the 2020 war, Azerbaijan passed a long path, it made preparations in the media sector, obtained four resolutions at the UN in order to try and give some substantiation to its actions in terms of international law. “Now such substantiation neither exists nor can exist. The opposite is happening, today a lot more is being talked about Nagorno Karabakh, rights, about the Azerbaijanis who invaded sovereign territory of Armenia. And I am convinced that we are headed in the right direction,” Simonyan said.
On 20 February 2023, the European Union launchedthe EU civilian mission in Armenia (EU Mission in Armenia/EUMA) under the Common Security and Defence Policy (CSDP).
The EUMA was formally established by a Council Decision on 23 January 2023. Through its deployment on the Armenian side of the Armenia-Azerbaijan border, it aims to contribute tostability in the border areasof Armenia,build confidenceand human security in conflict affected areas, and ensure an environment conducive to the normalisation efforts between Armenia and Azerbaijan supported by the EU.
The exclusively civilian staff of the EUMA will number approximately 100 in total, including around 50 unarmed observers.
The mission’s operational headquarters will be in Yeghegnadzor, in the Vayots Dzor province of Armenia. EEAS Managing Director of the Civilian Planning and Conduct Capability (CPCC), Stefano Tomat, will serve as theCivilian Operation Commander, while Markus Ritter will serve as theHead of Mission.