Զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալվել է մեկ անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկ անձ ձերբակալվել է փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախաձեռնած քրեական վարույթի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀքննչական կոմիտեինախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
«2023թ. փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալվել է մեկ անձ։
Ինչպես ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, ՀՀ ՊՆ ՌՈ Իջևանի բաժնից հաղորդում էր ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Հ.Պ.-ն՝ ծնված 2004թ-ին, զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի տարածքում, նույն օրը՝ ժամը 12։45-ի սահմաններում, հայտնաբերվել է գլխի շրջանում կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վիրավորումով։
Ըստ նախնական տվյալների, Հ.Պ.-ն մահացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից գլխի շրջանին արձակված կրակոցից ստացած վնասվածքի հետևանքով։
Իրականացվող նախաքննության շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 1֊ին, 2֊րդ, 3֊րդ կետերով, 520-րդ հոդվածի 3֊րդ մասի 1֊ին և 524 հոդվածի 2֊րդ մասի 2֊րդ և 3֊րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ անմիջական ծագած կասկածանքի հիմքով ձերբակալվել է դիրքի պատասխանատու պայմանագրային զինծառայողը։
Զինծառայողի մահվան հանգամանքները լիարժեք պարզելուն ուղղված վարութային և ապացուցողական ակտիվ գործողությունները շարունակվում են»,- ասվում է գրառման մեջ։

В рамках уголовного дела по факту гибели 19 февраля военнослужащего арестовано одно лицо
В рамках уголовного дела по факту гибели 19 февраля военнослужащего арестовано одно лицо. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь председателя Следственного комитета Гор Абрамян.
Напомним, что срочный военнослужащий 2004 г.р. 19 февраля в районе 12։45 часов был обнаружен с огнестрельным ранением в области головы. По предварительным данным, выстрел был произведен из закрепленного за ним оружия.
В рамках уголовного дела арестован ответственный за боевую позицию контрактный военнослужащий, которому предъявлено обвинение по пп. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 522 (доведение военнослужащего по неосторожности до самоубийства или попытки самоубийства другим военнослужащим в воинской части или в другом месте несения военной службы путем угрозы военнослужащему, жестокого отношения к нему, или унижения его чести и достоинства, совершенное группой лиц; командиром (начальником) в отношении нижестоящего (подчиненного) лица или; в ходе несения боевого дежурства или боевой службы), п. 1 ч. 3 ст. 520 (применение насилия или угроза применения насилия в отношении нижестоящего лица (подчиненного), совершенное группой лиц) и пп. 2, 3 ч. 2 ст. 524 (нанесение оскорбления военнослужащему, совершенное в отношении нижестоящего (подчиненного) лица командиром (начальником); в отношении двух и более военнослужащих).