Հայ փրկարարների աշխատանքը՝ թուրքական լրատվամիջոցի ուշադրության կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական լրատվամիջոցն անդրադարձել է Ադիյաման նահանգում հայ փրկրարների աշխատանքին, որոնք Թուրքիայում ավերիչ երկրաշարժից հետո իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում, ջանում կյանքեր փրկել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայկական թիմի անդամ Գարի Արմագանյանը «Անադոլու»-ին պատմել է, որ թիմը Թուրքիա է ժամանել ավերիչ երկրաշարժերից մեկ օր անց՝ ՀՀ կառավարության հանձնարարականով։
Նշվում է, որ հայկական որոնողափրկարարական խումբը շարունակում է իր ջանքերը՝ Թուրքիայի Ադիյաման նահանգում երկրաշարժից հետո կյանքեր փրկելու:
«Թուրք ժողովուրդը կարող է վստահ լինել, որ այս մութ օրերին միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ Հայաստանը, պատրաստ է ամեն տեսակի աջակցություն ցուցաբերել: Ոչ ես, ոչ մեր թիմի անդամները երբեք նման երկրաշարժ չենք տեսել»,- ասել է նա՝ ցավակցություն հայտնելով թուրք ժողովրդին:
Հայկական թիմը օգտագործում է նաև հատուկ վարժեցված շներ՝ հայտնաբերելու փրկվածներին: Ապա մեջբերվել է Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում կատարած գրառումը.
«Յոթերորդ օրը երկու հրաշք տեղի ունեցավ: Ադիյամանում Թուրքիայի, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի թիմերի համագործակցության արդյունքում ևս երկու աղջիկ փրկվել է: Համերաշխությունը կյանքեր է փրկում»:
Հոդվածում նաև հիշեցվում է, որ 30 տարվա մեջ առաջին անգամ Թուրքիա-Հայաստան ցամաքային սահմանը վերաբացվել է՝ Հայաստանից մարդասիրական օգնություն փոխադրելու համար:
Հայաստանը փետրվարի 6-ի երկրաշարժից տուժած երկրներ է ուղարկել ընդհանուր թվով 56 փրկարար: Հայաստանը Թուրքիա է ուղարկել 27, իսկ Սիրիա՝ 29 փրկարար: Իսկ փետրվարի 11-ին Հայաստանը ցամաքային սահմանով՝ Մարգարայի կամրջով, հումանիտար օգնությամբ բեռնված բեռնատարներ է ուղարկել Թուրքիա: Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային սահմանը փակ է շուրջ 30 տարի:

Работа армянских спасателей в центре внимания турецких СМИ
ЕРЕВАН, 13 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Турецкие СМИ ссылались на работу армянских спасателей в провинции Адыяман, которые оказывают поддержку и пытаются спасти жизни после разрушительного землетрясения в Турции.
Как сообщает «Арменпресс», член армянской команды Гари Армаганян сообщил "Анадолу", что команда прибыла в Турцию на следующий день после разрушительных землетрясений по заданию правительства РА.
Отмечается, что армянский поисково-спасательный отряд продолжает работу по спасению жизней после землетрясения в провинции Адыяман Турции.
«Турецкий народ может быть уверен, что в эти мрачные дни международное сообщество, в том числе и Армения, готово оказать всемерную поддержку. Ни я, ни члены нашей команды никогда не видели такого землетрясения", - сказал он, выразив соболезнование турецкому народу.
Армянская команда также использует специально обученных собак для поиска выживших. Затем был процитирован пост армянского депутата Меджлиса Турции Гаро Пайлана в микроблоге «Твиттера»:
«На седьмой день произошли два чуда. В результате сотрудничества команд из Турции, Армении и США в Адыямане спасены еще две девочки. Солидарность спасает жизни».
В статье также напоминается, что впервые за 30 лет сухопутная граница между Турцией и Арменией вновь открыта для перевозки гуманитарной помощи из Армении.
Всего Армения направила в страны, пострадавшие от землетрясения 6 февраля, 56 спасателей. Армения направила 27 спасателей в Турцию и 29 спасателей в Сирию. А 11 февраля Армения направила грузовики с гумпомощью в Турцию через мост Маргара. Сухопутная граница между Арменией и Турцией закрыта почти 30 лет.