Փրկարար ծառայությունը մանրամասներ է հայտնում ավերիչ երկրաշարժից տուժած Թուրքիայում և Սիրիայում հայ փրկարարների աշխատանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ փրկարարները շարունակում են աշխատանքներ իրականացնել Թուրքիայի և Սիրիայի՝ ավերիչ երկրաշարժից տուժած շրջաններում:
«Հայ փրկարարները, միջազգային գործընկերների հետ համատեղ շղթաներ կազմած, շարունակ փորձում են փորել փլուզված շենքերը՝ հորդորելով հաճախակի լռել՝ օգնության համար խնդրանքի ձայներ լսելու հույսով։
Որոնողափրկարարական թիմերը, օգտագործելով հատուկ տեխնիկական միջոցներ, փնտրում են «դատարկություններ»՝ մեծ բետոնե ճառագայթների կամ փլուզված աստիճանահարթակների տարածքներ, որտեղ կարելի է գտնել տուժածներին։ Մինչ փրկարարները փորձում են հասնել ողջ մնացածներին, աջակցող թիմերը հետևում են շենքերի շարժին՝ հաշվի առնելով դրանց հետագա փլուզման հավանականությունը, ինչպես նաև՝ այլ վտանգների առկայությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Իրականացվող լայնածավալ աշխատանքների արդյունքում Ադիյաման քաղաքի փլուզված տարածքներում փրկարարները, համագործակցելով ԱՄՆ որոնողական թիմի հետ, հայտնաբերել և փլատակներից դուրս են բերել 3 տուժած քաղաքացու։
Սիրիայում և Թուրքիայում աշխատանքային տարբեր տեղամասերում հայ փրկարարները շարունակում են իրականացնել շինությունների թուլացած և կախված կառուցատարրերի ապամոնտաժում, փլատակների քանդման և տարածքից հատուկ տեխնիկայով հեռացման աշխատանքներ։

Armenian Rescue Service issues update from SAR operations in Turkey and Syria
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The Armenian rescue teams continue their search-and-rescue (SAR) mission in the quake-hit regions of Turkey and Syria.
“Armenian rescuers, having formed joint networks with international partners, are continually attempting to dig through the rubble of collapsed buildings, calling for frequent silence in order to hear possible screams for help. The search-and-rescue teams, using special equipment, are looking for “gaps”, areas of large concrete beams or collapsed staircases where survivors can be found. As rescuers attempt to reach the survivors, the assisting teams are monitoring the movement of the buildings given the likelihood of further collapse, as well as the presence of other hazards,” the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs of Armenia said in a press release.
The Armenian rescue team, in cooperation with the American rescue team, have so far rescued 3 survivors from the rubble in Adiyaman, Turkey.
Using special equipment, the Armenian rescuers also continue dismantling and removing the structural elements of collapsed buildings in various locations across Syria and Turkey.