Չեխիան պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից, ողջունելով հյուրին՝ Վահե Ղազարյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ։
«Ներքին գործերի նախարարը, բարձր գնահատելով Չեխիայի դեսպանության հետ ձևավորված վաղեմի և արդյունավետ համագործակցությունը, հատկապես շեշտել է համագործակցությունը կրթական ոլորտում, ինչի շնորհիվ կազմակերպվել են փոխայցելություններ երկու երկրների ուսումնական հաստատություններ։
Վահե Ղազարյանը կարևորել է նաև 2022 թվականին Հայաստանի ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության և Չեխիայի անվտանգության ուժերի գլխավոր տեսչության միջև Երևանում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, որով պայմաններ են ստեղծվել ներքին անվտանգության բնագավառում մասնագիտական սերտ կապերի համար։
Արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, փոխադարձ շնորհավորել է Վահե Ղազարյանին՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Պետր Պիրունչիկը նշել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում սերտ համագործակցությունը, ինչի շնորհիվ իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ ոստիկանության, փրկարար և միգրացիոն ծառայություններում։
Արտակարգ և լիազոր դեսպանը հետաքրքրվել է ՆԳՆ ենթակա ծառայություններում բարեփոխումների մասին և համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել։
Նշվում է, որ ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է ՆԳՆ կազմավորման աշխատանքների և ենթակա ծառայություններում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։ Նա կարևորել է երկկողմ համագործակցությունը՝ ենթակա ծառայությունների զարգացման և միջազգային չափանիշներին համապատասխան ստանդարտների ամրագրման տեսանկյունից: ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Մկրտչյանն էլ ներկայացրել է միջազգային հեղինակավոր հարթակների հրապարակած տվյալներ, ըստ որոնց՝ Հայաստանն ու Երևանն ընդգրկվել են ապահով երկրների ցանկում՝ զբաղեցնելով առաջատար դիրքեր ապահով երկրների և քաղաքների շարքում։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ոստիկանության, միգրացիայի և քաղաքացիության, փրկարար ծառայություններին վերաբերող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Министр внутренних дел Армении принял посла Чехии
Министр внутренних дел Армении Ваге Казарян 9 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в Республике Армения Петра Пирунчика.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, приветствуя гостя, Ваге Казарян поздравил посла с назначением.
Казарян высоко оценил давнее и эффективное сотрудничество с посольством Чехии и особо отметил сотрудничество в сфере образования, благодаря которому были организованы взаимные визиты в учебные заведения двух стран.
Министр также особо отметил подписанный в 2022 году в Ереване меморандум о взаимопонимании между Департаментом внутренней безопасности полиции Армении и Генеральной инспекцией сил безопасности Чехии, который создал условия для тесных профессиональных связей в сфере внутренней безопасности.
Чрезвычайный и Полномочный посол Петр Пирунчик поблагодарил за теплый прием и поздравил Ваге Казаряна с назначением на должность министра внутренних дел Армении.
Петр Пирунчик отметил тесное сотрудничество как на двусторонней основе, так и в рамках Евросоюза, благодаря которому в полиции, а также спасательных и миграционных службах реализован ряд мероприятий.
Посол поинтересовался реформами в МВД службах и выразил готовность к продолжению сотрудничества.
Заместитель министра внутренних дел Армении Арпине Саркисян представила процесс формирования министерства внутренних дел и реформы, осуществляемые в подведомственных ему службах. Она подчеркнула важность двустороннего сотрудничества с точки зрения развития подведомственных служб и соответствия международным стандартам.
Начальник Главного управления полиции МВД Армен Мкртчян представил опубликованные международными авторитетными площадками данные, согласно которым Армения и Ереван занимают лидирующие позиции в списке безопасных стран и городов.
Стороны также обсудили вопросы, касающиеся полиции, миграции и гражданства, спасательных служб и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.