Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը վստահ է՝ եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ Հայաստանի դասավորվեն, և Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, ապա Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրա դրական էֆեկտը: Քերոբյանը նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից վերջերս Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացման արգելքը հանելու որոշմանը և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ հարցին:
«Մեր տեղեկություններով դեռևս կանոնավոր օդային բեռնափոխադրումներ տեղի չեն ունենում: Եվ, ճիշտն ասած, հաշվի առնելով երկրների իրար մոտ լինելը՝ հավանական է, որ չլինեն էլ, քանի որ տրանսպորտային կապը ցամաքով՝ Վրաստանի միջոցով, բավականին մատչելի է: Եվ օդային հաղորդակցությունն առաջին հայացքից այդքան էլ գրավիչ չէ»,-ասաց Քերոբյանը:
HM2_9548.JPG (539 KB)
Նախարարը, այնուամենայնիվ, չբացառեց, որ որոշակի ապրանքատեսակների համար այսպիսի կանոնավոր փոխադրումներ տեղի ունենան:
HM2_9570.JPG (548 KB)
«Համենայնդեպս, օդային ուղևորափոխադրումների հետ մեկտեղ նաև բեռներ էլ են տեղափոխվում, որն ըստ էության, օդային բեռնափոխադրումների մի տարատեսակ է: Ուղղակի բեռնատար օդանավեր չկան դեռ, գուցեև չլինեն էլ: Մենք դրա համար առանձնապես շատ չենք անհանգստանում»,-ասաց նախարարը:
Իսկ ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի հետ սահմանի հնարավոր բացման ազդեցությանը տնտեսության վրա՝ Քերոբյանն ասաց. «Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի, քանի որ թուրքական շուկան, հաղորդակցությունների բացումը տալու է լայն հնարավորություն, հասանելիություն՝ թե հենց թուրքական շուկային, թե մերձավորարևելյան երկրներ ապրանքներ տեղափոխելու մասով: Այս ամբողջը, բնականաբար, պետք չէ լոկալ, փոքր պատկերով նայել: Սա մեծ պատկերի փոքր մաս է: Եվ, եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ մեզ դասավորվեն, և մենք ի վերջո հասնենք այդ պահին, ապա վստահ եմ, որ Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրական էֆեկտը»:
HM2_9630.JPG (487 KB)
Անդրադառնալով սահմանի բացման պայմաններում Հայաստանի արտադրողների համար հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ հարցին՝ նա նշեց, որ բնականաբար ռիսկեր էլ կլինեն, բայց Կառավարությունը լուրջ աշխատանք է կատարում: Որպես օրինակ նա նշեց մշակող արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտների ընկերություններին աննախադեպ աջակցության մասին, որպեսզի ընկերությունները, օգտագործելով նաև տնտեսական բարձր աճի տված հնարավորությունները, կարողանան արդիականացնել իրենց բիզնեսը, թվայնացնել, սարքավորումները, պրոցեսները թարմացնել և դառնալ բարձր արտադրողական և մրցունակ ընկերություններ: «Անցյալ տարվա տվյալներով՝ 56 մլրդ դրամի գործարք ենք ֆինանսավորել, որի արդյունքում 901 պայմանագիր է կնքվել՝ նոր սարքավորումների ձեռքբերման և բիզնեսներում օգտագործման համար»,-ընդգծեց Քերոբյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan says Armenian businesses will feel the “positive effect” if the land border with Turkey gets opened.
Kerobyan also spoke about possible air trade.
“According to our information regular air cargo flights aren’t operated yet,” Kerobyan told ARMENPRESS when asked on the possible economic impact of Turkeylifting the banon air trade with Armenia. “And, to be honest, given the proximity of the countries it’s possible that there won’t be any [regular air cargo flights], because the land transport connection through Georgia is rather affordable. And at first glance, air [cargo] connection isn’t too attractive,” Kerobyan said. However, he did not rule out that some products will be transported by air.
“Nevertheless, cargo is transported on passenger flights too, which is basically a type of air cargo transport. There are no cargo planes yet, and perhaps there won’t be any. We aren’t too worried about that,” the minister added.
Asked on the economic impact of the possible opening of the land border with Turkey, Kerobyan said: “The opening of the border with Turkey will lead to high economic growth, because the Turkish market and the opening of connections will give broad possibility, access in terms of shipping goods to both the Turkish market itself and to countries in the Middle East. All of this shouldn’t be viewed in a local, small picture. This is a small part of a larger picture. And if the geopolitical circumstances get arranged in our factor and eventually we reach that moment, then I am sure that all businesses in Armenia will feel the positive effect.”
Asked on the possible risks for Armenian manufacturers in conditions of the border being opened, the minister said that naturally there will be risks, but the government is carrying our serious work. As an example Kerobyan mentioned the “unprecedented” assistance given toprocess manufacturingenterprises and companies of a number of other sectors, so that the companies – using the possibilities given by the high economic growth, among others, will be able to modernize their business, digitize and upgrade their equipment and processes and become competitive companies with higher productivity.
“With last year’s data, we funded deals worth 56 billion drams, as a result of which 901 contracts were signed for the acquisition of new equipment for business use,” Kerobyan said.