Հայաստանի և Ուկրաինայի կրթության նախարարները հուշագիր են ստորագրել Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը զարգացնելու շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Սերխի Շկարլետը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բարեգործական կազմակերպության ղեկավար Սուրեն Սարդանյանի հետ ստորագրել է Մտադրությունների հուշագիր՝ զարգացնելու Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Odessa Journal պարբերականին:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսանդր Սենչենկոն և Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը։
Քննարկված հիմնական հարցերից էր ուկրաինացի ուսանողների համար ապահով և գրավիչ կրթական տարածքի ընդլայնումը՝ զարգացման իրական, ակտիվ հնարավորություններ ապահովելու համար, և յուրաքանչյուր երեխայի անգնահատելի ներուժի բացահայտումը՝ հանուն Ուկրաինայի և աշխարհի խաղաղ ապագայի:
«Նման դպրոցի բացումը խաղաղության համար պայքարում մանկավարժների ուժերը համախմբելու ևս մեկ քայլ է, երկու երկրների միջև միջազգային կրթական և մշակութային համագործակցության օրինակ, որը մեզ հիշեցնում է, որ աշխարհի հիմնական արժեքը մարդկային կյանքն է», - ասել է Սերխի Շկարլեթը:
Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը ստեղծվել է կրթության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման, մասնագիտական փորձի փոխանակման, Ուկրաինայի և Հայաստանի մշակութային ժառանգության և գիտական նվաճումների ուսումնասիրությունը խորացնելու նպատակով։ Դպրոցի շենքը կառուցվել է Օդեսայի հայ համայնքի կողմից։ Դպրոցը նախատեսվում է բացել 2023 թ. սեպտեմբերին: Բացի այդ, Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցի հիման վրա երեխաների համար կստեղծվի գիտական և ստեղծագործական կենտրոն, որը սերտորեն կհամագործակցի Հայաստանում աշխարհահռչակ ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ:

Ukrainian-Armenian International School scheduled to open in September 2023, education authorities sign memorandum
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. The Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan and Minister of Education and Science of Ukraine Serhii Shkarlet, as well as the Head of the St. Gregory the Illuminator Charitable Organization Suren Sardanyan signed a Memorandum of Intent to develop a Ukrainian-Armenian International School, Odessa Journal reports.
Charge d’Affaires of Ukraine to the Republic of Armenia Oleksandr Senchenko and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Ukraine Vladimir Karapetyan were also present at the meeting.
The main issues discussed were the expansion of a safe and engaging educational space for Ukrainian students to provide real, lively opportunities for development and unleashing the invaluable potential of every child for the sake of a peaceful future for both Ukraine and the world.
“Opening such a school is another step in uniting the forces of educators in the struggle for peace, an example of international educational and cultural cooperation between two countries, which reminds us that the main value of the world is human life,”said Serhii Shkarlet.
The Ukrainian-Armenian International School was established to strengthen cooperation in education, exchange professional experience, and deepen the study of cultural heritage and scientific achievements of Ukraine and Armenia. The school building was erected by the Armenian community of Odesa. The school is scheduled to open in September 2023. In addition, a scientific and creative center for children will be established on the basis of the Ukrainian-Armenian International School, which will closely cooperate with the world-famous TUMO Center for Creative Technologies, Armenia.