Հայաստանի և Ուկրաինայի կրթության նախարարները հուշագիր են ստորագրել Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը զարգացնելու շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Սերխի Շկարլետը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բարեգործական կազմակերպության ղեկավար Սուրեն Սարդանյանի հետ ստորագրել է Մտադրությունների հուշագիր՝ զարգացնելու Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Odessa Journal պարբերականին:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսանդր Սենչենկոն և Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը։
Քննարկված հիմնական հարցերից էր ուկրաինացի ուսանողների համար ապահով և գրավիչ կրթական տարածքի ընդլայնումը՝ զարգացման իրական, ակտիվ հնարավորություններ ապահովելու համար, և յուրաքանչյուր երեխայի անգնահատելի ներուժի բացահայտումը՝ հանուն Ուկրաինայի և աշխարհի խաղաղ ապագայի:
«Նման դպրոցի բացումը խաղաղության համար պայքարում մանկավարժների ուժերը համախմբելու ևս մեկ քայլ է, երկու երկրների միջև միջազգային կրթական և մշակութային համագործակցության օրինակ, որը մեզ հիշեցնում է, որ աշխարհի հիմնական արժեքը մարդկային կյանքն է», - ասել է Սերխի Շկարլեթը:
Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցը ստեղծվել է կրթության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման, մասնագիտական փորձի փոխանակման, Ուկրաինայի և Հայաստանի մշակութային ժառանգության և գիտական նվաճումների ուսումնասիրությունը խորացնելու նպատակով։ Դպրոցի շենքը կառուցվել է Օդեսայի հայ համայնքի կողմից։ Դպրոցը նախատեսվում է բացել 2023 թ. սեպտեմբերին: Բացի այդ, Ուկրաինահայկական միջազգային դպրոցի հիման վրա երեխաների համար կստեղծվի գիտական և ստեղծագործական կենտրոն, որը սերտորեն կհամագործակցի Հայաստանում աշխարհահռչակ ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ:

Министры образования Армении и Украины подписали Меморандум о намерениях относительно Украино-армянской школы
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, руководитель благотворительной организации «Св. Григор Лусаворич » Сурен Сарданян подписали с министром образования и науки Украины Сергеем Шкарлето Меморандум о намерениях относительно Украино-армянской международной школы. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на издание «Odessa Journal».
На подписании меморандума присутствовали временный поверенный в делах Украины в Республике Армения Александр Сенченко и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Украине Владимир Карапетян.
Были обсуждены вопросы расширения безопасной и привлекательной образовательной среды для украинских учащихся, предоставления реальных, активных возможности для развития раскрытия бесценного потенциала каждого ребенка для мирного будущего Украины и всего мира.
«Открытие такой школы - еще один шаг к объединению сил работников образования в борьбе за мир, пример международного образовательного и культурного сотрудничества двух стран, который напоминает нам о том, что основная ценность во всем мире - человеческая жизнь», - заявил Сергей Шкарлет.
Украино-армянская международная школа создана с целью укрепления сотрудничества в сфере образования, обмена профессиональным опытом, углубления изучения культурного наследия и научных достижений Украины и Армении. Здание школы построено армянской общиной Одессы. Открытие школы запланировано на сентябрь 2023 года. Кроме того, на базе Украино-армянской международной школы будет создан Научно-творческий центр для детей, который будет тесно сотрудничать со всемирно известным Центром креативных технологий ТУМО Армении.