ՀՀ-ում Իսրայելի դեսպանը ցավակցություն է հայտնել 15 զինծառայողի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Իսրայելի դեսպան (նստավայրը՝ Երուսաղեմ) Յոել Լիոնը ցավակցել է ՀՀ զորամասերից մեկում հրդեհի հետևանքով 15 զինծառայողի մահվան կապակցությամբ:
«Շատ վշտացած եմ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղի ունեցած պատահական հրդեհի հետևանքով 15 զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ։ Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է ՀՀ-ում Իսրայելի դեսպան Յոել Լիոնը։
2023 թվականի hունվարի 19-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 01։30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում հրդեհ է բռնկվել, որի հետևանքով նույն վաշտի 15 զինծառայող մահացել է, երեք զինծառայող ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։ Նախնական տվյալներով հրդեհը բռնկվել է վառարանը ավտոբենզինով վառելու պատճառով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Посол Израиля в Армении выразил соболезнования в связи с гибелью 15 военнослужащих
Посол Израиля в Армении (резиденция: Иерусалим) Йоэль Лион выразил соболезнования в связи с гибелью 15 военнослужащих в результате пожара в одной из воинских частей РА.
«Я глубоко опечален известием о гибели 15 военнослужащих в результате пожара, произошедшего в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области. Выражаю глубочайшие соболезнования их родным и желаю скорейшего выздоровления раненым», - как сообщает «Арменпресс», написал на своей странице в Twitter посол Израиля в Армении Йоэль Лион.
19 января 2023 года поступило сообщение, что около 01:30 в казарме инженерно-саперной роты N-ской воинской части, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, возник пожар, в результате которого погибли 15 военнослужащих, трое военнослужащих получили телесные повреждения различной степени тяжести. По предварительным данным, возгорание произошло по причине несоблюдения техники безопасности.
По факту инцидента в 5 гарнизонном следственном отделе Следственного управления РА возбуждено уголовное дело по ч. 4 ст. 532 УК РА.