Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների աշխատանքի հնարավորությունները կընդլայնվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների համար աշխատանքի հնարավորությունները կընդլայնվեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց հեղինակ Գևորգ Պապոյանը:
Պատգամավորի նախագիծը հիմնավորեց Հայաստանում գործարար միջավայրը բարելավելու իշխանության ջանքերով:
«Վերջին ժամանակահատվածում բազմաթիվ օտարերկրյա կազմակերպություններ են իրենց աշխատակիցների հետ միասին Հայաստան տեղափոխվել: Եվ պարզվեց, որ, եթե օտարերկրյա կազմակերպություններն այստեղ ներկայացուցչություն են բացում, ապա այդ կազմակերպությունների օտարերկրացի աշխատակիցները Հայաստանում ունեն աշխատանքի թույլտվություն: Բայց, եթե մասնաճյուղ է բացում, նշանակում է, որ չունի աշխատանքի թույլտվություն: Տարօրինակ էր այդ օրենքի նորմը: Ստացվում էր, որ խտրական մոտեցում կա»,-ասաց Պապոյանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ այսօր օտարերկրյա բազմաթիվ քաղաքացիներ գալիս են Հայաստան՝ աշխատելու: Նա կարևորեց այս մասով քաղաքականությունները վերանայել: Օրենքի նախագիծն էլ հենց դրա մասին է: Այսպիսով՝ հնարավորություն կտրվի օտարերկրյա քաղաքացիներին աշխատել ոչ միայն օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցչությունում, այլ նաև մասնաճյուղում:

Возможности трудоустройства иностранных граждан в Армении будут расширены
Будут расширены возможности трудоустройства иностранных граждан в Армении. Как сообщает «Арменпресс», на заседании НС законопроект о внесении изменений в Закон Республики Армения «Об иностранцах» представил его автор Геворг Папоян.
Депутат обосновал проект усилиями правительства по улучшению бизнес-среды Армении.
«В последнее время в Армению вместе со своими сотрудниками переехало много зарубежных организаций. И если зарубежные организации открывают здесь свои представительства, то иностранные сотрудники этих организаций получают разрешение на работу в Армении. Но в случае открытия филиала, разрешения на работу нет. Норма этого закона была странной. Был подход дискриминации», - заявил Папоян.
Он отметил, что сегодня в Армению с целью работать приезжает много иностранных граждан и подчеркнул важность пересмотра политики в этом вопросе. Именно это и предлагает данный законопроект. Таким образом, иностранным гражданам будет предоставлена ​​возможность работать не только в случае открытия представительства зарубежной организации, но и в случае филиала.