Փաշինյանը տեսնում է բոլոր հիմքերը այս տարի 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը 2023 թվականի համար 7 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հայտնի է, թե 2022 թվականին որքա՞ն է կազմել Հայաստանի ՀՆԱ-ն և որքանո՞վ է դրան նպաստել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների ներհոսքը, որքա՞ն է ՀՆԱ-ի աճը ծրագրվում այս տարի և ի՞նչ հաշվարկ կա դրա հիմքում, արդյոք դիտարկվել են Ուկրաինայի պատերազմով պայմանավորված ռիսկերն ու հնարավորությունները։
«Վիճակագրական կոմիտեն է այն լիազոր մարմինը, որը պետք է հրապարակի 2022 թվականի տվյալները։ Ենթադրում եմ, որ դա կլինի 12,5-13 տոկոսին մոտ։ Այն, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիների դերը շատ էական է, դա ևս ակնհայտ է։ Մենք մինչև ձեզ հայտնի իրադարձությունները 2022 թվականի համար նախատեսել էինք 7 տոկոս տնտեսական աճ, բայց փաստորեն շատ ավելին է ստացվել, ինչի համար ուրախ ենք։
2023 թվականի համար ևս 7 տոկոս տնտեսական աճ ենք նախատեսել։ Եվ պետք է աշխատենք այդ աճը առնվազն ապահովելու համար։ Ունենք դինամիկա տնտեսության մեջ, բավարար քայլեր ենք արել, որ ապահովենք»,- ասաց վարչապետը։
Վարչապետը նաև ներկայացրեց Կառավարության ձեռնարկած քայլերը տնտեսական աճը ապահովելու համար։
«10 միլիարդ դրամ փաթեթով աջակցություն ցուցաբերեցինք բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, որը կարծում ենք ոչ միայն Հայաստան տեղափոխված մասնագետներին կպահի Հայաստանում, այլ նաև նոր ներհոսք կապահովի։
Այս տարի 30,6 միլիարդ դրամ եկամտային հարկի գծով վերադարձրել ենք մարդկանց, ովքեր բնակարաններ են ձեռք բերել։ Տեսեք, այսօր Երևան քաղաքում և Հանրապետությունում շինարարական բում է, և դա շատ կարևոր է։ Եվ կարևոր է, որ տնտեսական աճը միայն շինարարության հաշվին չէ, այլ նաև ծառայությունների, արդյունաբերության, էներգետիկ շուկայի ազատականացման հաշվին է, որոնք շատ լուրջ, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ են, որոնք էլ իրենց հերթին ապահովում են շատ լուրջ տնտեսական դինամիկա, և բոլոր հիմքերը կան կարծելու, որ 2023 թվականին առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ կապահովենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Пашинян видит все основания для обеспечения в этом году экономического роста в 7%
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшейся 10 января пресс-конференции, отвечая на вопрос, известно ли ВВП Армении в 2022 году и до какого уровня он дойдет, чтобы облегчить приток граждан РФ, какой рост ВВП планируется в этом году и на чем основан этот расчет, учтены ли риски и возможности, вызванные войной в Украине?
«Статкомитет является уполномоченным органом, который должен публиковать данные за 2022 год. Я предполагаю, что они будут близки к 12,5-13 процентам. Также очевидно, что роль граждан, переселившихся в Армению из Российской Федерации, очень велика. До известных вам событий мы планировали 7-процентный экономический рост на 2022 год, но по факту удалось добиться гораздо большего, чему мы рады.
На 2023 год мы запланировали еще 7 процентов экономического роста. И мы должны работать, чтобы обеспечить этот рост. У нас есть динамика в экономике, мы предприняли достаточно шагов для ее обеспечения», - сказал премьер-министр.
Он представил шаги, предпринятые правительством для обеспечения экономического роста.
«Пакетом в 10 млрд драмов мы оказали поддержку высокотехнологичному сектору, что, как мы верим, не только удержит переехавших в Армению специалистов, но и обеспечит новый приток.
В этом году мы вернули 30,6 млрд драмов подоходного налога людям, купившим квартиры. Сегодня в Ереване и в республике наблюдается строительный бум, и это очень важно. И важно, что экономический рост идет не только за счет строительства, но и за счет услуг, промышленности, либерализации энергетического рынка, а это очень серьезные институциональные реформы, которые в свою очередь обеспечивают очень серьезную экономическую динамику. И есть все основания полагать, что в 2023 году мы обеспечим экономический рост не менее 7 процентов», - заключил Пашинян.