Սևանա լճի մակարդակը շարունակում է նվազել
ԳԱՎԱՌ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սեւանա լճի մակարդակը 2023 թվականի հունվարի 4-ի դրությամբ ծովի մակերեւույթից գտնվել է 1900 մետր 28 սանտիմետր բարձրության վրա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նիշին զիջելով 14 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն»-ից, Արփա-Սեւան թունելային ջրատարով այս տարվա առաջին երեք օրերի ընթացքում, ներառյալ ստորերկրյա հոսքը, Սեւանա լիճ է տեղափոխվել 172 հազար խորանարդ մետր ջուր։ Սեւան թափվող գետերը գտնվում են ձմեռային սակավաջուր փուլում։
«Սեւան ազգային պարկ»-ի գիտական բաժնի վարիչ Արայիկ Հունանյանի կարծիքով՝ Սեւանա լճի մակարդակի նման նվազումը հիմնականում կապվում է եղանակային անսովոր պայմանների՝ չորության եւ տաք ջերմաստիճանի հետ։
«Անցած տարում ոռոգման նպատակներով Սեւանա լճից նախատեսվածից ավել ջրառ չի կատարվել, սակայն ողջ տարվա ընթացքում գրանցվել է տեղումների նվազ քանակություն, տեւական երաշտ, ինչը նպաստել է լճում գոլորշացման ծավալների ավելացմանը, գետերի հոսքի նվազեցմանը։ Հիմա էլ չոր եղանակները շարունակվում են, գետնին եւ լեռներում բացակայում է ձնածածկույթը, եւ այս գործոնների հետեւանքով լճի մակարդակի նվազման գործընթացը շարունակվում է»,-ներկայացրեց Արայիկ Հունանյանը։

YEREVAN, JANUARY 4, ARMENPRESS. Lake Sevan’s water level dropped 14 centimeters compared to last year as of January 4, 2023.
As of January 4 the lake was at an altitude of 1900 meters and 28 centimeters above sea level, the ministry of environment’s Center of Hydro-Meteorology and Monitoring said.
In the first three days of 2023, 172,000 cubic meters of water was brought to Lake Sevan through the Arpa-Sevan tunnel (including subsurface flow).
According to Arayik Hunanyan, the head of the scientific department at the Sevan National Park, the lake’s water level decrease is mostly due to unusual weather conditions: dry and warm temperature.
“No excess water release for irrigation was done last year, but throughout the year there was low precipitation, lasting drought, which contributed to increasing volumes of evaporation in the lake and decrease of river flows. And now the dry weather continues, there’s no snow layer on the ground or in the mountains, and the lake’s level continues to drop as a result of this,” Hunanyan said.