Լիտվացի մի խումբ պատգամավորներ առաջարկել են Հայ առաքելական եկեղեցին ճանաչել որպես ավանդական կրոնական համայնք
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ առաջարկել են պետության կողմից ճանաչված ավանդական կրոնական ինը կազմակերպությունների ներկայիս ցանկին ավելացնել Հայ առաքելական եկեղեցին, որն, ըստ նրանց, Լիտվայի հնագույն կրոնական համայնքներից է: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով լիտվական Delfi պարբերականին:
«Լիտվայում Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդների պատմությունը սկսվում է 14-րդ դարի երկրորդ կեսից, ինչը նշանակում է, որ նրանք Լիտվայում ավելի երկար են ապրում և դավանում իրենց կրոնը, քան ավանդական ճանաչված որոշ կրոնական համայնքների և ասոցիացիաների անդամները», - բացատրական գրության մեջ նշում են օրենքի փոփոխության հեղինակները։
Նրանք նշում են, որ Լիտվան տարիներ շարունակ ունեցել է կայուն հայկական սփյուռք։ Անցյալ տարվա համապետական մարդահամարը ցույց է տվել, որ Լիտվայում ապրում է 1125 հայ: Պետության կողմից ճանաչված ինը կրոնական համայնքներն ու ասոցիացիաները հետևյալն են՝ հռոմեական կաթոլիկ, հունական կաթոլիկ, ավետարանական-լյութերական, ավետարանական բարեփոխված, ռուս ուղղափառ, հին հավատացյալ, հուդայական, սուննի մուսուլմանական և կարաիմական:

Группа литовских депутатов предложила признать Армянскую Апостольскую церковь традиционной религиозной общиной
ЕРЕВАН, 27 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Группа депутатов литовского парламента предложила внести Армянскую апостольскую церковь, которая, по их словам, является одной из старейших религиозных общин Литвы, в действующий список девяти традиционных религиозных организаций, признанных государством. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на литовское издание Delfi.
«История последователей Армянской Апостольской церкви в Литве восходит ко второй половине 14 века, а это означает, что они живут и исповедуют свою религию в Литве дольше, чем члены некоторых традиционно признанных религиозных общин и объединений», - отмечают в пояснительной записке к закону авторы изменения.
Они отмечают, что в Литве уже много лет существует стабильная армянская диаспора. Прошлогодняя национальная перепись населения показала, что в Литве проживает 1125 армян. Девять религиозных общин и объединений, признанных государством: римско-католическая, греко-католическая, евангелическо-лютеранская, евангелически-реформатская, русская православная, старообрядческая, иудейская, мусульманская суннитская и караимская.