Հայկական «Արտլայֆ» նախագիծը հաղթել է International property awards-ում
ԵՐԵՎԱՆ,26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային ամենահեղինակավոր «Անշարժ գույքի միջազգային մրցանակաբաշխության» (International property awards) Mixed Use Architecture Armenia անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել հայկական «Ռենշին» քաղաքաշինական, ներդրումային ընկերության նոր՝ «Արտլայֆը» նախագիծը, որն իր տեսակի մեջ առաջին ու միակ նախագիծն է Հայաստանում։
Renshin_Artlife_international Property Awards winner_2.jpg (2.15 MB)
Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամներ լորդ Քեյթնեսի, լորդ Բեսթի և լորդ Ուեյվերլինի նախագահությամբ՝ Լոնդոնում տեղի ունեցած գնահատման փուլի ժամանակ, միջազգային ժյուրիի կազմում ներգրավված շուրջ 100 մասնագետները գնահատել են նախագծի այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսին են դիզայնը, որակը, նորարարությունը, ծառայությունների մակարդակը, եզակիությունն ու կայուն ճարտարապետության նորմերին համապատասխանությունը։
«Ռենշին» ընկերության Օպերացիոն տնօրեն Լևոն Կասպարովի խոսքով՝ սա մեծագույն ձեռքբերում է ինչպես «Ռենշին» ընկերության, թիմի, այնպես էլ Հայաստանի համար.
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ «Արտլայֆ» նախագիծը հաղթող է ճանաչվել, և Հայաստանի քաղաքաշինական նախագծերն արդեն ներկայացվում են նաև միջազգային ասպարեզում։ Նման հեղինակավոր մրցույթին մասնակցություն ունենալն արդեն իսկ կարևոր հաջողություն է, որովհետև կանոնները շատ խիստ են, և անգամ հայտերը դիտարկելիս մասնագետները բազմաթիվ չափանիշներ են հաշվի առնում»։
«Արտլայֆ» նախագծի ղեկավար Անի Մավյանի խոսքով՝ «Արտլայֆը» հետաքրքիր ու տարբերվող նորություններ է բերելու Հայաստան.
Renshin_Artlife_international Property Awards winner_3.jpg (1.95 MB)
«Միջազգային այս հաղթանակը միայն սկիզբն է, «Արտլայֆը» դեռ շատ անակնկալներ է խոստանում ինչպես մեր տեղի, այնպես էլ արտասահմանից այցելուների համար։ Վստահ ենք, որ այս նախագիծը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ է բերելու և նոր մշակույթ ու մոտեցումներ է ձևավորելու»։
Միջազգային ժյուրին բարձր որակում է տվել Հայաստանից ներկայացվող նախագծին.
«Սրտանց շնորհավորում եմ բոլոր հաղթողներին ու իմ հայ գործընկերներին և մաղթում հաջողություններ ապագայում: Սա ֆանտաստիկ ձեռքբերում է, հատկապես, որ հաղթող նախագիծը առաջադրված է նաև Best Mixed-Use Development Europe անվանակարգում: Այն կշարունակի մրցել նմանատիպ նախագծերի հետ ամբողջ եվրոպական տարածաշրջանում, իսկ արդյունքները կհայտարարվեն 2023 թվականի փետրվարի 2-ին»,- ասել է International Property Awards-ի նախագահ Ստյուարտ Շիլդը:
International property awards-ը Ճարտարապետության և շինարարության ոլորտի ամենամյա ազդեցիկ մրցանակաբաշխությունն է, որին մասնակցում են հարյուրավոր ընկերություններ աշխարհի բոլոր մայրցամաքներից։ Հայաստանն այս տարի հայտնվել է Եվրոպա մայրցամաքից մասնակցող այնպիսի երկրների կողքին, ինչպիսիք են Գերմանիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Նիդերլանդները, Կիպրոսը, Չեխիան, Պորտուգալիան, Հոլանդիան և այլն։ Մայրցամաքային փուլում հաղթող ճանաչված բոլոր ընկերությունները ավտոմատ կերպով հնարավորություն են ստանում անցնելու գլոբալ փուլ և մրցելու ամբողջ աշխարհից մասնակցող երկրների հետ։ «ԱրտԼայֆ» նախագիծը դիտարկվել էր Ճարտարապետություն, Զարգացում և Տարածաշրջանային նոմինացիա կարգերում ու միջազգային ժյուրիի կողմից արժանացել Հինգ աստղ բարձր գնահատականի երեք կատեգորիաներում, ինչպես նաև նոմինացվել Best Mixed Use Development Europe անվանակարգում:

Armenia Celebrates Success at The International Property Awards
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Armenia based project has won a prize at the prestigious 2022-23 International Property Awards (IPAs) in London with a success in several categories.
Renshin, a leading urban development and investments company, received an award for Best Mixed-Use Architecture Armenia for their ArtLife project, a luxury residence and entertainment complex under development in Yerevan.
The project also has earned a high rating of "Five Stars” in three categories and has been announced as nominee in Best Mixed-Use Development Europe.
Around 100 professionals involved in the international jury chaired by the members of the House of Lords of the United Kingdom Lord Caithness, Lord Best and Lord Waverleyevaluated the projects on such criteria as design, quality, innovation, level of service, uniqueness and compliance with the norms of sustainable architecture.
The design vision of ArtLife was to be based: to take stylistic cues and visual inspiration from cities such as Milan and Paris that paved the way for fashion, art and the bohemian way of living—all of which were inherently important qualities to bringing the semblance of luxury lifestyle to Yerevan.
The jury gave high quality to the project as a luxury residence and entertainment complex presented from Armenia for the first time, especially emphasizing its conceptuality and the availability of solutions meeting the international standards.
“It is a great honor for us that our project ArtLife is recognized as the winner, and the urban development projects of Armenia are presented in the international arena. We continuously study the gaps and the demand existing in the Armenian market and try to create conceptual projects that will directly contribute to increasing the attractiveness of Armenia and the sector development. Our team has been actively involved in shaping the country’s real estate market, striving for international standards, economic development programs and enhancing investment attractiveness”, - said Levon Kasparov, the Chief Operating Officer of Renshin.
“I sincerely congratulate all winners and my Armenian colleagues and wish them the best of success in the future. This is a fantastic achievement, especially as the winning project is also nominated for Best Mixed-Use Development Europe. It will go forward to compete against similar projects across the European region, with the results to be announced on 2nd February 2023”,-said Stuart Shield, the president of the International Property Awards.