Հայկական «Արտլայֆ» նախագիծը հաղթել է International property awards-ում
ԵՐԵՎԱՆ,26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային ամենահեղինակավոր «Անշարժ գույքի միջազգային մրցանակաբաշխության» (International property awards) Mixed Use Architecture Armenia անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել հայկական «Ռենշին» քաղաքաշինական, ներդրումային ընկերության նոր՝ «Արտլայֆը» նախագիծը, որն իր տեսակի մեջ առաջին ու միակ նախագիծն է Հայաստանում։
Renshin_Artlife_international Property Awards winner_2.jpg (2.15 MB)
Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամներ լորդ Քեյթնեսի, լորդ Բեսթի և լորդ Ուեյվերլինի նախագահությամբ՝ Լոնդոնում տեղի ունեցած գնահատման փուլի ժամանակ, միջազգային ժյուրիի կազմում ներգրավված շուրջ 100 մասնագետները գնահատել են նախագծի այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսին են դիզայնը, որակը, նորարարությունը, ծառայությունների մակարդակը, եզակիությունն ու կայուն ճարտարապետության նորմերին համապատասխանությունը։
«Ռենշին» ընկերության Օպերացիոն տնօրեն Լևոն Կասպարովի խոսքով՝ սա մեծագույն ձեռքբերում է ինչպես «Ռենշին» ընկերության, թիմի, այնպես էլ Հայաստանի համար.
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ «Արտլայֆ» նախագիծը հաղթող է ճանաչվել, և Հայաստանի քաղաքաշինական նախագծերն արդեն ներկայացվում են նաև միջազգային ասպարեզում։ Նման հեղինակավոր մրցույթին մասնակցություն ունենալն արդեն իսկ կարևոր հաջողություն է, որովհետև կանոնները շատ խիստ են, և անգամ հայտերը դիտարկելիս մասնագետները բազմաթիվ չափանիշներ են հաշվի առնում»։
«Արտլայֆ» նախագծի ղեկավար Անի Մավյանի խոսքով՝ «Արտլայֆը» հետաքրքիր ու տարբերվող նորություններ է բերելու Հայաստան.
Renshin_Artlife_international Property Awards winner_3.jpg (1.95 MB)
«Միջազգային այս հաղթանակը միայն սկիզբն է, «Արտլայֆը» դեռ շատ անակնկալներ է խոստանում ինչպես մեր տեղի, այնպես էլ արտասահմանից այցելուների համար։ Վստահ ենք, որ այս նախագիծը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ է բերելու և նոր մշակույթ ու մոտեցումներ է ձևավորելու»։
Միջազգային ժյուրին բարձր որակում է տվել Հայաստանից ներկայացվող նախագծին.
«Սրտանց շնորհավորում եմ բոլոր հաղթողներին ու իմ հայ գործընկերներին և մաղթում հաջողություններ ապագայում: Սա ֆանտաստիկ ձեռքբերում է, հատկապես, որ հաղթող նախագիծը առաջադրված է նաև Best Mixed-Use Development Europe անվանակարգում: Այն կշարունակի մրցել նմանատիպ նախագծերի հետ ամբողջ եվրոպական տարածաշրջանում, իսկ արդյունքները կհայտարարվեն 2023 թվականի փետրվարի 2-ին»,- ասել է International Property Awards-ի նախագահ Ստյուարտ Շիլդը:
International property awards-ը Ճարտարապետության և շինարարության ոլորտի ամենամյա ազդեցիկ մրցանակաբաշխությունն է, որին մասնակցում են հարյուրավոր ընկերություններ աշխարհի բոլոր մայրցամաքներից։ Հայաստանն այս տարի հայտնվել է Եվրոպա մայրցամաքից մասնակցող այնպիսի երկրների կողքին, ինչպիսիք են Գերմանիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Նիդերլանդները, Կիպրոսը, Չեխիան, Պորտուգալիան, Հոլանդիան և այլն։ Մայրցամաքային փուլում հաղթող ճանաչված բոլոր ընկերությունները ավտոմատ կերպով հնարավորություն են ստանում անցնելու գլոբալ փուլ և մրցելու ամբողջ աշխարհից մասնակցող երկրների հետ։ «ԱրտԼայֆ» նախագիծը դիտարկվել էր Ճարտարապետություն, Զարգացում և Տարածաշրջանային նոմինացիա կարգերում ու միջազգային ժյուրիի կողմից արժանացել Հինգ աստղ բարձր գնահատականի երեք կատեգորիաներում, ինչպես նաև նոմինացվել Best Mixed Use Development Europe անվանակարգում:

Проект из Армении удостоен высшей награды на International Property Awards
Проект из Армении удостоен высшей награды в престижной Международной премии в области недвижимости 2022-2023 (International Property Awards) в Лондоне. Ведущая градостроительная и инвестиционная компания Армении Реншин получила награду в номинации «Лучшая многофункциональная архитектура, Армения» (Best Mixed Use Architecture Armenia) за проект «Artlife» – жилой и развлекательный комплекс класса люкс, находящийся на стадии строительства в Ереване.
Проект также получил высокую оценку «Пять звёзд» в трёх категориях и был объявлен номинантом в категории «Лучшая многофункциональная архитектура, Европа». Около 100 профессионалов, вовлечённых в состав международного жюри под председательством Палаты Лордов Великобритании, – Лорд Кейтнесс, Лорд Бест и Лорд Уэверли, оценивали проекты по таким критериям как дизайн, качество, инновации, уровень сервиса, уникальность и соответствие нормам устойчивой архитектуры. Дизайн-концепция проекта «ArtLife» вдохновлена стилистическими символами и визуальными элементами архитектуры таких городов как Милан и Париж, проложивших путь моде, искусству и богемному образу жизни – все эти качества стали важными акцентами европейской изысканности и роскошного образа жизни в Ереване.
Жюри высоко оценило качество в первый раз участвовавшего в конкурсе проекта из Армении, особо подчеркнув его концептуальность и наличие решений, отвечающих международным стандартам. «Для нас большая честь, что наш проект «Artlife» признан победителем, и градостроительные проекты Армении представлены на международной арене. Мы постоянно изучаем пробелы и спрос армянского рынка, и стараемся создавать концептуальные проекты, которые будут напрямую способствовать повышению привлекательности Армении и развитию сектора. Наша команда принимает активное участие в формировании рынка недвижимости страны, стремясь к международным стандартам, программам экономического развития и повышению инвестиционной привлекательности», - сказал операционный директор компании Реншин Левон Каспаров.
«Искренне поздравляю всех победителей и моих армянских коллег! Желаю им успехов в будущем! Это фантастическое достижение, тем более, что проект-победитель также представлен в номинации «Лучшая многофункциональная архитектура, Европа» и будет конкурировать с идентичными проектами из европейских стран, а результаты будут объявлены 2-го февраля 2023 года», - отметил президент International Property Awards Стюарт Шилд.