Ադրբեջանից քայլերի ակնկալիքներ չկան. Կիրակոսյանը կարևորում է ՄԻԵԴ որոշումը քաղաքական հարթակներում օգտագործելը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի փակման հարցով Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումից հետո ադրբեջանական կողմից քայլերի ակնկալիքներ չկան: Որոշումը պետք է օգտագործվի քաղաքական և դիվանագիտական հարթակներում:
«Արմենպրես»-ի սրահում մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը` պատասխանելով հարցին, որ եթե Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել ճանապարհը, ապա ինչ գործիքակազմեր կարող են կիրառվել:
«Ադրբեջանի կողմից քայլեր չենք էլ ակնկալում: Ցավոք, գործիքակազմն ունի սահմանափակումներ: Ֆորմալ առումով Եվրոպայի կոնվենցիայի շրջանակներում հետևյալ քայլերի հնարավորություն կա: Նախ գոյություն ունի Նախարարների կոմիտեի հարթակ, որին Դատարանը կարող է ծանուցել կիրառած միջոցների մասին, իսկ Նախարարների կոմիտեն, լինելով Եվրոպայի խորհրդի հիմնական քաղաքական մարմինը, հետևում է նաև Դատարանի վճիռների և որոշումների կատարման ընթացքին: Նախարարների կոմիտեն անհրաժեշտության դեպքում պետք է քննարկի և միջամտի այս հարցերին, հասկանա, թե ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ քաղաքական առումով, որպեսզի ավելի ուժեղացնի Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը: Բնականաբար, այստեղ ևս ընթացակարգեր կան, ընդհուպ մինչև Եվրոպական դատարանում Ադրբեջանի կողմից իր պարտավորության խախտման վերաբերյալ հարցի բարձրացում, ԵԽ անդամության զրկման հարց, բայց դրա համար շատ երկար ճանապարհ դեռ կա»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի կարծիքով՝ Եվրոպական դատարանի որոշումը ճիշտ է և առնվազն օբյեկտիվ իրականությունը արտացոլում է, որը կարող է օգտագործվել քաղաքական և դիվանագիտական հարթակներում:
«Սա պետք է օգտագործվի քաղաքական առումով, որովհետև այս որոշման ազդեցությունը կախված է նաև մեր դիվանագիտական և քաղաքական աշխատանքից»,- եզրափակեց Կիրակոսյանը:
Դեկտեմբերի 21-ին Եվրոպական դատարանը ուսումնասիրել է ՀՀ կառավարության ներկայացրած` Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջը: Եվրոդատարանը որոշում է կայացրել ապահովել «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը: Միաժամանակ, Եվրոպական դատարանը որոշել է առաջնահերթություն տալ Հայաստանի ներկայացրած թիվ 4 գանգատին՝ Դատարանի կանոնակարգի 41-րդ կանոնի համաձայն:

Никаких шагов от Азербайджана не ожидается: Киракосян призывает использовать решения ЕСПЧ на политических платформах
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. После решения Европейского суда о применении к Азербайджану обеспечительных мер в связи с закрытием Лачинского коридора никаких ожиданий от азербайджанской стороны нет. Резолюцию следует использовать на политических и дипломатических площадках.
Об этом заявил представитель РА по международным правовым вопросам Егише Киракосян на пресс-конференции в зале «Арменпресс», отвечая на вопрос, если Азербайджан и дальше будет держать дорогу закрытой, то какие инструменты можно использовать.
"Мы даже не ожидаем шагов от Азербайджана. К сожалению, набор инструментов имеет ограничения. Формально в рамках Европейской конвенции возможны следующие шаги. Во-первых, это платформа Комитета министров, на которую Суд может уведомлять о применяемых мерах, а Комитет министров, являясь основным политическим органом Совета Европы, также следит за исполнением постановлений и решений Суда. При необходимости Комитет министров должен обсудить и вмешаться в эти вопросы, понять, какие шаги необходимы политически, чтобы еще больше усилить давление на Азербайджан. Естественно, и здесь есть процедуры, вплоть до постановки вопроса о нарушении Азербайджаном своего обязательства в Европейском суде, вопроса о лишении членства в Совете Европы, но до этого еще далеко", - сказал Киракосян.
По словам представителя РА по международно-правовым вопросам, решение Европейского суда правильное и, по крайней мере, отражает объективную реальность, которую можно использовать на политико-дипломатических платформах.
«Это нужно использовать политически, потому что влияние этого решения зависит и от нашей дипломатической и политической работы», — заключил Киракосян.
21 декабря Европейский суд рассмотрел ходатайство правительства РА о применении обеспечительных мер в отношении Азербайджана. Европейский суд постановил обеспечить передвижение тяжелобольных, нуждающихся в медицинской помощи в Армении, через Лачинский коридор, а также безопасное передвижение лиц, оставшихся без крова в пути или нуждающихся в средствах к существованию. В то же время Европейский суд принял решение отдать приоритет жалобе № 4, поданной Арменией, согласно правилу 41 Регламента Суда.