Հումանիտար հարցերը պետք է լինեն ուշադրության կիզակետում. ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ընդգծում է հումանիտար հարցերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
«Իրանը միշտ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Կովկասի տարածաշրջանի իրադարձությունների վերաբերյալ, և դրանք միշտ եղել են հստակ: Իրանի ուշադրության կենտրոնում միշտ եղել է տարածքային ամբողջականությունը և հարգանքը միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ: Բազմիցս նշվել է և շեշտադրվել է հումանիտար հարցերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքի հետ կապված խնդիրների առնչությամբ»,-շեշտեց նա:
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր քայլի ընթացքում տարածաշրջանում հումանիտար հարցերը պետք է լինեն առաջնային, և բոլոր հարցերի լուծման լավագույն տարբերակը սեղանի շուրջ բանակցություններն են:
«Այդ դեպքում է միայն ուշադրություն դարձվում հումանիտար հարցերին, և բնակչության առողջության հարցը կարևոր տեղ է գրավում: Հույս ունենք, որ իրավիճակը հնարավորինս շուտ կկարգավորվի և ամեն ինչ լավ կլինի»,-եզրափակեց դեսպանը:
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը արտահերթ նիստով քննարկել է Լաչինի միջանցքի հարցը, անդամ երկրների ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթներով՝ հիմնականում շեշտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պահպանման՝ Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժի ապահովման անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Iran is emphasizing the importance of humanitarian issues regarding the situation in the Lachin Corridor, the Iranian Ambassador to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri told reporters.
“Iran has always presented its stance regarding the developments in the Caucasian region, and they have always been clear. Iran has always emphasized territorial integrity and respect towards internationally recognized borders. The importance of humanitarian issues regarding issues pertaining to the Lachin Corridor has numerously been mentioned and emphasized,” the Ambassador said.
He added that during any step in the region the humanitarian issues must be a priority and the best option for solving all issues are negotiations. “Only that’s when humanitarian issues are focused on and the issue of the population’s health is prioritized. We hope that the situation will be resolved as soon as possible and that everything will be alright,” the Iranian Ambassador said.
On December 20, an emergency meeting of the UN Security Council took place where the issue of Azerbaijan’s blockade of Lachin Corridor was discussed. The Lachin Corridor is the only connection between Nagorno Karabakh and Armenia and the rest of the world. It is blocked by Azerbaijan since December 12.
Many countries called for the opening of the Lachin Corridor and adherence to the 2020 trilateral statement in their speeches at the UNSC meeting.