Հումանիտար հարցերը պետք է լինեն ուշադրության կիզակետում. ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ընդգծում է հումանիտար հարցերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
«Իրանը միշտ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Կովկասի տարածաշրջանի իրադարձությունների վերաբերյալ, և դրանք միշտ եղել են հստակ: Իրանի ուշադրության կենտրոնում միշտ եղել է տարածքային ամբողջականությունը և հարգանքը միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ: Բազմիցս նշվել է և շեշտադրվել է հումանիտար հարցերի կարևորությունը Լաչինի միջանցքի հետ կապված խնդիրների առնչությամբ»,-շեշտեց նա:
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր քայլի ընթացքում տարածաշրջանում հումանիտար հարցերը պետք է լինեն առաջնային, և բոլոր հարցերի լուծման լավագույն տարբերակը սեղանի շուրջ բանակցություններն են:
«Այդ դեպքում է միայն ուշադրություն դարձվում հումանիտար հարցերին, և բնակչության առողջության հարցը կարևոր տեղ է գրավում: Հույս ունենք, որ իրավիճակը հնարավորինս շուտ կկարգավորվի և ամեն ինչ լավ կլինի»,-եզրափակեց դեսպանը:
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը արտահերթ նիստով քննարկել է Լաչինի միջանցքի հարցը, անդամ երկրների ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթներով՝ հիմնականում շեշտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պահպանման՝ Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժի ապահովման անհրաժեշտությունը:

В центре внимания должны быть гуманитарные вопросы: посол Ирана в Армении коснулся ситуации в Лачинском коридоре
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Иран подчеркивает важность гуманитарных вопросов в отношении ситуации в Лачинском коридоре. Как сообщает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 21 декабря заявил посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури.
«Иран всегда представлял свою позицию по событиям в кавказском регионе, и она всегда была ясной. Иран всегда уделял особое внимание территориальной целостности и уважению международно признанных границ. Неоднократно упоминалась и подчеркивалась важность гуманитарных вопросов в связи с проблемами, связанными с Лачинским коридором", - подчеркнул он.
По его словам, на каждом этапе в приоритете должны быть гуманитарные вопросы в регионе, а лучший способ решения всех вопросов - это переговоры за столом.
«В таком случае внимание уделяется только гуманитарным вопросам, а вопрос здоровья населения занимает важное место. Надеемся, что ситуация разрешится как можно скорее и все будет хорошо", - заключил посол.
С 12 декабря по настоящее время Азербайджан продолжает закрывать единственную магистраль, соединяющую Арцах с миром, Лачинский коридор, ссылаясь на ложные экологические причины. Совет Безопасности ООН обсудил вопрос Лачинского коридора на внеочередном заседании, выступили представители государств-членов, в основном подчеркнув необходимость сохранения положений трехсторонней декларации от 9 ноября, для обеспечения свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору.