Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը կարող է հումանիտար լուրջ հետևանքների հանգեցնել. ՄԱԿ-ում ՄԹ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Թագավորությունը խորապես մտահոգված է մնում վերջին շրջանում Լաչինի միջանցքի փակման հանգամանքով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որում քննարկվել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը։
«Մենք ուրախ ենք, որ գազամատակարարումը տարածաշրջան վերականգնվել է, բայց շարունակում ենք կոչ անել, որպեսզի միջանցքն անմիջապես վերաբացվի։ Լաչինի միջանցքը միակ ճանապարհն է, որով առօրյա անհրաժեշտ պարագաները կարող են տարածաշրջան ուղարկվել։ Միջանցքի փակումը շարունակվում է մեկ շաբաթից ավելի և մարդասիրական ծանր հետևանքների վտանգ է առաջացրել հատկապես ձմռան ամիսներին։ Մտահոգությամբ ենք արձանագրում նաև, որ քաղաքացիական անձինք մնացել են և չեն կարող տեղաշարժվել։ Նրանց հրատապ վերադարձը նույնպես կարևոր անհրաժեշտություն է», - ասել է ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ Բրիտանիայի իշխանությունները կապի մեջ են Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների հետ։
«Տևական խաղաղության հնարավոր է հասնել՝ միայն դիվանագիտության սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների համաձայն։ Միացյալ Թագավորությունը շարունակում է աջակցել միջազգայնորեն կազմակերպվող բանակցային ջանքերին, որոնց նպատակն է խաղաղություն և անվտանգություն ապահովել տարածաշրջանում»,- եզրափակել է Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչը։
Քննարկումից հետո ՄԱԿ-ում Միացյալ Թագավորության կառավարության կայքը հրապարակել է իր երկրի ներկայացուցչի ելույթը, որի վերնագրում հստակ արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը կարող է հումանիտար լուրջ հետևանքների հանգեցնել:

Закрытие Лачинского коридора может привести к серьезным гуманитарным последствиям: представитель Великобритании в ООН
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Соединенное Королевство по-прежнему глубоко обеспокоено недавним закрытием Лачинского коридора.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель Великобритании на заседании Совета безопасности ООН, на котором обсуждалась ситуация в Лашинском коридоре.
«Мы рады, что подача газа в регион восстановлена, но продолжаем призывать к немедленному открытию коридора. Лачинский коридор — единственный маршрут, по которому в регион можно доставить предметы первой необходимости. Закрытие коридора продолжается более недели и создает риск серьезных гуманитарных последствий, особенно в зимние месяцы. Мы также с обеспокоенностью отмечаем, что гражданские лица остались и не могут передвигаться. Их срочное возвращение также является важной необходимостью», — заявил представитель Великобритании в ООН.
Он добавил, что британские власти находятся в контакте с правительствами Армении и Азербайджана.
«Прочный мир может быть достигнут только в соответствии с принципами дипломатии и принципами Устава ООН. Соединенное Королевство продолжает поддерживать организованные на международном уровне переговорные усилия, направленные на обеспечение мира и безопасности в регионе», — заключил представитель Великобритании.
После обсуждения в ООН на сайте правительства Соединенного Королевства было опубликовано выступление представителя его страны, в названии которого было четко указано, что закрытие Азербайджаном Лачинского коридора может привести к серьезным гуманитарным последствиям.