Դժվար է Արցախից հեռու ապրելը. միջանցքի փակ լինելու պատճառով Գորիսում հանգրվանած արցախցի երեխաները անհամբեր սպասում են տունդարձին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախցի մի խումբ երեխաներ, որոնք Երևանում ներկա էին գտնվել «Մանկական Եվրատեսիլ-2022» մրցույթին, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց հայրենիք, քանի որ Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է:
Նրանք հանգրվանել են Գորիսում, անհամբեր սպասում են, թե երբ են հնարավորություն ունենալու վերադառնալ Արցախ: Երեխաները նշում են, որ կարոտել են իրենց տունն ու ծնողներին, թեև ամենօրյա կապի մեջ են նրանց հետ:
«Արմենպրես»-ը կապ է հաստատել երեխաների և նրանց խմբի ղեկավար, Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Աիդա Գյանջումյանի հետ, զրուցել է նրանց հետ ու լսել նրանց մտահոգությունները:
«Սա սադրանք է, Ադրբեջանի ձեռագիրը չի փոխվում և նրանց նպատակը Արցախը հայաթափելն է, Արցախի մանուկին ապրելու, ազատ տեղաշարժվելու, կրթություն ստանալու իրավունքից զրկելն է, քանի որ այս երեխաները պետք է գնային և իրենց դասընկերների հետ մասնակցեին կիսամյակային գրավորներին, քանի որ առաջին կիսամյակի ավարտն է, բայց այս ամենը խաթարվել է»,- նշեց խմբի ղեկավար՝ հավելելով, որ իրենց միակ ցանկությունն է ապրել Արցախում և շենացնել իրենց պապերի հողը:
Նա պատմեց, որ դեկտեմբերի 12-ին առավոտյան ժամը 10:00-ին դուրս են եկել Երևանից և ճանապարհին իմացել են, որ այն փակ է: « Մոտ հինգ ժամ սպասելուց հետո, երբ տեսանք, որ դեռ նորություն չկա ու արդեն երեկո է, մտածեցինք հյուրանոցում տեղավորվելու մասին: Երեխաներից մեկի ծնողը, ով Գորիսում ընկերներ ուներ, կազմակերպեց, և մենք տեղավորվեցինք Գորիսի «Միրհավ» հյուրանոցում»,- ասաց Աիդա Գյանջումյանը՝ հայտնելով, որ իր խմբում 16 երեխա կա:
Խմբի ղեկավարը կոչ արեց բոլոր հայերին՝ Արցախում, Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում համախմբվել և կանգնել Արցախի ժողովրդի կողքին:
Մեզ հետ զրույցում ծանրամարտի չեմպիոն 11 ամյա Յուլյա Շիրինյանը պատմեց, որ դժվար է Արցախից հեռու ապրելը. «Արդեն երկու օր է՝ հեռու եմ իմ տանից ու ծնողներից, ճիշտ է անընդհատ խոսում ենք, բայց արդեն կարոտել եմ»:

Nagorno Karabakh children visiting Armenia for Junior Eurovision 2022 unable to return home due to Azeri blockade
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. A group of children from Artsakh (Nagorno Karabakh) visiting Armenia to watch the 2022 Junior Eurovision in Yerevan are unable to return home due to the ongoing Azerbaijani blockade of Artsakh.
The children have been accommodated in Goris and are impatiently waiting to be reunited with their families.
ARMENPRESS spoke with Aida Gyanjumyan, the Advisor of the Minister of Education, Science, Culture and Sport who supervises the children.
“This is a provocation, Azerbaijan’s signature isn’t changing, their goal is the exodus of Armenians from Artsakh, to deprive the children of Artsakh from their right to live, right to free movement and right to education. The children were supposed to return and pass semester exams with their friends in school, but everything is disrupted,” she said, adding that their only desire is to live in Artsakh and develop their ancestral land.
Gyanjumyan says the group left Yerevan at 10:00 in the morning of December 12 and they were on the road when they learned about the blocking. “After over five hours, when we saw that there is no news and it was already evening, we thought about accommodating at a hotel. One of the parents of the children who has friends in Goris organized it and we went to the Mirhav hotel in Goris,” Gyanjumyan said.
Among the 16 children of the group is 11-year-old Yulia Shirinyan, a junior weightlifting champion. She told ARMENPRESS that she misses her home. “It’s already a few days that I am away from home and my parents, we speak all the time but I miss them.”