Դժվար է Արցախից հեռու ապրելը. միջանցքի փակ լինելու պատճառով Գորիսում հանգրվանած արցախցի երեխաները անհամբեր սպասում են տունդարձին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախցի մի խումբ երեխաներ, որոնք Երևանում ներկա էին գտնվել «Մանկական Եվրատեսիլ-2022» մրցույթին, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց հայրենիք, քանի որ Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է:
Նրանք հանգրվանել են Գորիսում, անհամբեր սպասում են, թե երբ են հնարավորություն ունենալու վերադառնալ Արցախ: Երեխաները նշում են, որ կարոտել են իրենց տունն ու ծնողներին, թեև ամենօրյա կապի մեջ են նրանց հետ:
«Արմենպրես»-ը կապ է հաստատել երեխաների և նրանց խմբի ղեկավար, Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Աիդա Գյանջումյանի հետ, զրուցել է նրանց հետ ու լսել նրանց մտահոգությունները:
«Սա սադրանք է, Ադրբեջանի ձեռագիրը չի փոխվում և նրանց նպատակը Արցախը հայաթափելն է, Արցախի մանուկին ապրելու, ազատ տեղաշարժվելու, կրթություն ստանալու իրավունքից զրկելն է, քանի որ այս երեխաները պետք է գնային և իրենց դասընկերների հետ մասնակցեին կիսամյակային գրավորներին, քանի որ առաջին կիսամյակի ավարտն է, բայց այս ամենը խաթարվել է»,- նշեց խմբի ղեկավար՝ հավելելով, որ իրենց միակ ցանկությունն է ապրել Արցախում և շենացնել իրենց պապերի հողը:
Նա պատմեց, որ դեկտեմբերի 12-ին առավոտյան ժամը 10:00-ին դուրս են եկել Երևանից և ճանապարհին իմացել են, որ այն փակ է: « Մոտ հինգ ժամ սպասելուց հետո, երբ տեսանք, որ դեռ նորություն չկա ու արդեն երեկո է, մտածեցինք հյուրանոցում տեղավորվելու մասին: Երեխաներից մեկի ծնողը, ով Գորիսում ընկերներ ուներ, կազմակերպեց, և մենք տեղավորվեցինք Գորիսի «Միրհավ» հյուրանոցում»,- ասաց Աիդա Գյանջումյանը՝ հայտնելով, որ իր խմբում 16 երեխա կա:
Խմբի ղեկավարը կոչ արեց բոլոր հայերին՝ Արցախում, Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում համախմբվել և կանգնել Արցախի ժողովրդի կողքին:
Մեզ հետ զրույցում ծանրամարտի չեմպիոն 11 ամյա Յուլյա Շիրինյանը պատմեց, որ դժվար է Արցախից հեռու ապրելը. «Արդեն երկու օր է՝ հեռու եմ իմ տանից ու ծնողներից, ճիշտ է անընդհատ խոսում ենք, բայց արդեն կարոտել եմ»:

Трудно жить вдали от Арцаха: арцахские дети, которых приютили в Горисе, с нетерпением ждут возвращения
Группа арцахских детей, приехавших в Ереван на конкурс «Детское Евровидение-2022», не могут вернуться домой, поскольку Азербайджан закрыл Лачинский коридор, который является единственной дорогой, соединяющей Арцах с Арменией и с внешним миром.
Они живут в Горисе, и с нетерпением ждут, когда смогу вернуться в Арцах. Дети говорят, что соскучились по дому и родителям, хотя ежедневно говорят с ними.
«Арменпресс» связался с арцахскими детьми, и с руководителем их группы советником министра ОНКС Арцаха Аидой Гянджумян, беседовал с ними и выслушал их беспокойства.
«Это провокация, почерк Азербайджана не меняется и их цель обезлюдить Арцах, лишить детей Арцаха права жить, свободно передвигаться, получать образование. Эти дети должны были вернуться и вместе со своими одноклассниками сдавать экзамены за полугодье, ведь это конец первого полугодья, но все это было сорвано», - сказала руководитель группы, добавив, что их единственное желание - жить в Арцахе и созидать на землю своих предков.
Она сообщила, что 12 декабря в 10:00 утра они выехали из Еревана и уже в пути обнаружили, что дорога закрыта. «Прождав около пяти часов, увидев, что, ничего не меняется, и уже наступил вечер, мы решили остановиться в гостинице. Отец одного из ребят, у которого были друзья в Горисе, организовал все, и нас разместили в гостинице «Мирхав» в Горисе», - рассказала Аида Гянджумян, уточнив, что в ее группе 16 детей.
Она призвала всех армян Арцаха, Армении и всего мира объединиться и поддержать народ Арцаха.
В беседе с нами 11-летняя чемпионка по тяжелой атлетике Юлия Ширинян рассказала, что ей вдали от Арцаха живется очень трудно. «Я уже два дня вдали от дома и родителей. Конечно, мы все время разговариваем, но я уже соскучилась по ним».