Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար. ցեղասպանագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ցեղասպանագետները և մասնակից գիտնականները հանդես են եկել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ համատեղ դատապարտող հայտարարությամբ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշվում է վերջիններիս տարածած հաղորդագրությունում:
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ միջազգային ցեղասպանագիտության գիտնականներն ու մանկավարժները, դատապարտում ենք Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի համար հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու ուղղությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի փակմամբ և Արցախի հայ բնակչությանը գազամատակարարման դադարեցմամբ։ Որպես ցեղասպանության գործընթացն ուսումնասիրող գիտնականներ՝ մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին և կառավարություններին ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այս մտահոգությունները բարձրացվում են Ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային գլոբալ ֆորումին մեր մասնակցության համատեքստում, որի ընթացքում մենք իմացանք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի այս ակտերի մասին»,- նշվում է հայտարարությունում։

The actions of Azerbaijani government pose a threat of genocide for the Armenians of the region. Genocide scholars
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Genocide scholars and participating scientists of the 4th Global Forum "Against the Crime of Genocide" issued a joint statement condemning the actions over Lachin Corridor, ARMENPRESS was informed from the statement issued by the scholars.
"We, the undersigned international genocide studies scholars and educators, condemn the actions of the Azerbaijani government to create a humanitarian crisis for Nagorno-Karabakh by closing the Goris-Stepanakert highway on December 12, 2022 and stopping the gas supply to the Armenian population of Artsakh. As scholars studying the genocide process, we believe that the actions of the Azerbaijani government pose a threat of genocide to Armenians in the region. We call on international organizations and governments to ensure the free entry of people and goods to Nagorno Karabakh. These concerns are raised in the context of our participation in the International Global Forum against the Crime of Genocide, during which we got to know about these acts of aggression against the civilian population of Nagorno-Karabakh," the statement said.