Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար. ցեղասպանագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ցեղասպանագետները և մասնակից գիտնականները հանդես են եկել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ համատեղ դատապարտող հայտարարությամբ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշվում է վերջիններիս տարածած հաղորդագրությունում:
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ միջազգային ցեղասպանագիտության գիտնականներն ու մանկավարժները, դատապարտում ենք Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի համար հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու ուղղությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի փակմամբ և Արցախի հայ բնակչությանը գազամատակարարման դադարեցմամբ։ Որպես ցեղասպանության գործընթացն ուսումնասիրող գիտնականներ՝ մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին և կառավարություններին ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այս մտահոգությունները բարձրացվում են Ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային գլոբալ ֆորումին մեր մասնակցության համատեքստում, որի ընթացքում մենք իմացանք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի այս ակտերի մասին»,- նշվում է հայտարարությունում։

Действия правительства Азербайджана представляют угрозу геноцида для армян региона: геноцидоведы
Ученые-геноцидоведы и участники 4-го Глобального форума «Против преступления геноцида» выступили с совместным заявлением, в котором осудили действия в Лачинском коридоре. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на распространенное учеными заявление.
«Мы, нижеподписавшиеся международные ученые и педагоги, занимающиеся изучением геноцида, осуждаем действия правительства Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса для Нагорного Карабаха путем закрытия 12 декабря 2022 года автомагистрали Горис-Степанакерт и перекрытия подачи газа армянскому населению Нагорного Карабаха.
Как ученые, изучающие процесс геноцида, мы считаем, что действия правительства Азербайджана создают угрозу геноцида для армян в регионе. Мы призываем международные организации и правительства обеспечить свободный въезд людей и товаров в Нагорный Карабах. Эти опасения высказываются в контексте нашего участия в Международном глобальном форуме «Против преступления геноцида», в ходе которого мы узнали об этих актах агрессии против мирного населения Нагорного Карабаха», - говорится в сообщении.