Դեպի խելացի ու թվային բանկային համակարգ. Silicon Mountains
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 200 մասնակից և 5000 օնլայն հանդիսատես է հետևում Երևանում անցկացվող Silicon Mountains միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին։
Հայ և արտասահմանցի փորձագետները հավաքվել են քննարկելու չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության տեսլականը, տենդենցներն ու մարտահրավերները: Գագաթնաժողովը նվիրված է տնտեսությունում խելացի թվային լուծումների ներդրմանը:
20-ից ավելի բանախոս խոսել են խելացի տնտեսության, խելացի կառավարման, խելացի ենթակառուցվածքների և իհարկե խելացի ու թվային բանկային համակարգի մասին: Թեմայի շուրջ իր տեսակետն է հայտնել Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Երեք կարևոր կոմպոնենտ գոյություն ունի ժամանակակից բանկինգ իրականացնելու համար: Առաջինը լավ տեխնոլոգիաներն են: Երկրորդը`սմարթ, ես կասեի՝ թվային-սմարթ աշխատակիցը, և երրորդն, իհարկե, սամարթ-թվային հաճախորդը: Այս երեքի համադրությունը ապահովում է սմարթ բանկինգի իրականացումը»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Բանախոսներն անդրադարձել են նաև բանկային ոլորտում անվտանգության ապահովման խնդիրներին. հայաստանյան բանկերը հաճախորդների տվյալների անվտանգությանը շատ լուրջ են վերաբերում:
«Անվտանգության բարձրացման համար շատ կարևոր է նաև «քլաուդային» տեխնոլոգիաների օգտագործումը` լավագույն տեխնոլոգիական լուծումների հիման վրա: Սա չափազանաց կարևոր է և պետք չէ «վախենալ» այս տեխնոլոգիաներից, պետք է մտածենք մեր երկրում «քլաուդ» ստեղծելու մասին»,- ընդգծել է Հակոբ Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ բանկային տվյալների անվտանգության ապահովման գործում մեծ դեր ունի նաև հաճախորդների ֆինանսական գրագիտությունը, որի համար կրթական ծրագրի անհրաժեշտություն կա, չնայած, որ Հայաստանը ֆինանսական կրթության ներդրման առումով համաշխարհային մակարդակում օրինակելի է:

К умной, цифровой банковской системе. Silicon Mountains
Более 200 участников и 5000 онлайн-зрителей следят за проходящим в Ереване международным технологическим саммитом Silicon Mountains.
Армянские и зарубежные эксперты собрались, чтобы обсудить видение, тенденции и вызовы четвертой промышленной революции. Саммит посвящен внедрению в экономику умных цифровых решений.
Более 20 спикеров рассказали об умной экономике, умном управлении, умной инфраструктуре и, конечно же, об умной цифровой банковской системе. Генеральный директор AcbaBankАкоп Андреасян высказал свое мнение по теме.
«Для внедрения современного банковского дела существуют три важных компонента. Во-первых, хорошие технологии. Во-вторых — это умный, я бы сказал, разбирающийся в цифрах смарт-сотрудник, а в-третьих, конечно же, разбирающийся в цифрах смарт-клиент. Сочетание этих трех факторов обеспечивает внедрение смарт-банкинга», — сказал главный исполнительный директор AcbaBank.
Спикеры также коснулись вопросов безопасности в банковской сфере. Армянские банки очень серьезно относятся к безопасности базы данных и самих клиентов.
«Использование «облачных» — клауд-технологий на основе лучших технологических решений также очень важно для повышения безопасности. Это чрезвычайно важно, и мы не должны «бояться» этих технологий, мы должны думать о создании клауд-системы в нашей стране», — подчеркнул Акоп Андреасян, добавив, что финансовая грамотность клиентов также играет большую роль в обеспечении безопасностибанковских данных, для чего образовательная есть потребность в программе, несмотря на то, что Армения является образцовой на мировом уровне с точки зрения внедрения финансового образования.