Քննչական կոմիտեն սկսել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին վերադարձված հայ զինծառայողների դիերի նույնականացման գործընթացը
Քննչական կոմիտեն սկսել է  Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին վերադարձված հայ զինծառայողների դիերի նույնականացման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Քննչական կոմիտեն սկսել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին վերադարձված հայ զինծառայողների դիերի նույնականացման գործընթացը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունից:
«Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, նոյեմբերի 28-ին հակառակորդի կողմից հայկական կողմին է վերադարձվել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում զոհված և առ այսօր Ադրբեջանի տիրապետության և վերահսկողության ներքո գտնված ՀՀ զինված ուժերի 13 զինծառայողների դիեր։
Նկատի ունենալով բազմաթիվ բանավոր հարցումները՝ հարկ եմ համարում տեղեկացնել, որ նշված ագրեսիան իրականացնելու փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔ գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են վերոնշյալից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ։
Մասնավորապես, արդեն սկսվել է դիերի նույնականացման գործընթաց, նշանակվել են դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ։
Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և վարույթային գործողություններ»,- ասված է քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:

Следственный комитет начал идентификацию тел армянских военнослужащих, возвращенных Азербайджаном Армении
Следственный комитет РА приступил к процессу опознания тел армянских военнослужащих, возвращенных Азербайджаном Армении. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение комитета.
«Как уже сообщалось, 28 ноября противник вернул армянской стороне тела 13 военнослужащих, погибших в ходе военной агрессии, совершенной вооруженными силами Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения 13-14 сентября 2022 г., которые по сей день находились в руках Азербайджана.
Принимая во внимание многочисленные устные обращения, считаем необходимым сообщить, что по факту совершения указанной агрессии в Главном управлении СК РА возбуждено уголовное дело по признакам статьи 140, части 1 пункта 2 и части 1 статьи 149 Уголовного кодекса РА. В рамках уголовного производства осуществляются необходимые мероприятия, вытекающие из вышеуказанного.
В частности, начат процесс опознания тел, назначены судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы.
Проводятся необходимые следственно-процессуальные действия», - сообщил пресс-секретарь Следственного комитета Гор Абраамян в своей записи в Facebook.