Իսպանիայում հիմնվել է Հայագիտության առաջին ամբիոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի հետ համագործակցությամբ համալսարանի Աշխարհագրության և պատմության ֆակուլտետում հիմնվել է Հայագիտության ամբիոն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունից, նոյեմբերի 21-ին դեսպան Սոս Ավետիսյանը և Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի ռեկտորի տեղակալ Խուան Կառլոս Դոադրիո Վիյառեխոն ստորագրել են Հուշագիր «ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի միջև Հայագիտության հատուկ ամբիոնի ստեղծման մասին»:
Նշվում է, որ ամբիոնը ստեղծվել է այդ երկրում Հայաստանի մասին ճանաչողության բարձրացման, հայ ժողովրդի պատմության և քաղաքականության ուսումնասիրման, հայոց լեզվի տարածման և հայկական մշակույթի հանրահռչակման նպատակով։

В Испании основана первая кафедра арменоведения
По инициативе посольства Армении в Испании и в сотрудничестве с Мадридским университетом Комплутенсе на факультете географии и истории основана кафедра арменоведения.
Как сообщили «Арменпресс» в посольстве Армении в Испании, 21 ноября посол Сос Аветисян и проректор университета Хуан Карлос Доадрио Вильярехо подписали меморандум между Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Мадридским университетом Комплутенсе «Об основании специальной кафедры арменоведения».
Отмечается, что кафедра создана для расширения знаний об Армении, изучения истории и политики армянского народа, распространения армянского языка и популяризации армянской культуры.