ՀՀ ԱԱԾ-ում կայացել է գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նոյեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ին N 1236-Ա որոշմամբ ստեղծված գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից, նախքան օրակարգի հարցերին անցնելը բացման խոսքով հանդես է եկել հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը: ողջունելով ներկաներին՝ Արմեն Աբազյանը ներկայացրել է նոր ձևավորված հանձնաժողովի խնդիրները և հույս հայտնել, որ հանձնաժողովի վերանայված կազմն ու գործառույթները թույլ կտան առավել համակարգված և փոխհամաձայնեցված եղանակով իրականացնել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց որոնողական և վերադարձնելու աշխատանքները:
«Այնուհետև տեղի ունեցավ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար դիմում ներկայացրած հասարակական կազմակերպությունների ընտրություն: Դիմում ներկայացրած կազմակերպություններից ընտրվեցին երեքը՝ «Լույսի ճրագ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը, Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանձնաժողովի նախագահի կողմից հանձնաժողովի անդամներին տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ: Հանձնաժողովը որոշել է հաջորդ նիստը գումարել 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին և օրակարգում ընդգրկել հարցեր՝ ըստ տրված հանձնարարականների:

The first session of the interdepartmental commission on prisoners, hostages and missing persons held at NSS Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. On November 16, the first session of the interdepartmental commission on prisoners, hostages and missing persons established by the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia on October 20, 2022 was held at the National Security Service.
As ARMENPRESS was informed from the NSS Armenia, before proceeding to the issues of the agenda, the chairman of the commission, the director of the National Security Service, Armen Abazyan, made an opening speech. Welcoming the attendees, Armen Abazyan presented the tasks of the newly formed commission and expressed hope that the revised composition and functions of the commission will allow to carry out the search and return of prisoners, hostages and missing persons in a more coordinated and mutually agreed manner.
Then the selection of non-governmental organizations that have applied to be included in the interdepartmental commission on prisoners, hostages and missing persons took place. Among the organizations that had submitted applications, three were selected.
The chairman of the committee gave specific instructions to the members of the committee. The commission decided to convene the next session on December 16, 2022.