Պատգամավորն արձանագրում է՝ տարածաշրջանում և ԵԱՏՄ-ում ՀՀ-ի գնաճն ամենացածրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության համար գնաճն ամենակարևոր մարտահրավերներից է. ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը գնաճի չեզոքացման լավագույն ճանապարհն է համարում աշխատատեղերի ստեղծումն ու աշխատավարձերի բարձրացումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պապոյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանն իր ելույթում:
«Մեր այսօրվա ունեցած ամենակարևոր մարտահրավերներից մեկը գնաճի խնդիրն է: Այս պահի դրությամբ Հայաստանում գնաճը մոտ 9.5 տոկոսի շրջանակում է: Բայց, օրինակ, հարևան երկրներում գնաճի մակարդակն եմ նայում. Թուրքիայում՝ 85.5 տոկոս, Իրանում՝ 52.2 տոկոս, Ադրբեջանում՝ 13.6 տոկոս, Վրաստանում՝ 10.6 տոկոս: Հայաստանն ունի ամենացածր գնաճը»,-ասաց Պապոյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ երկրների գնաճին՝ պատգամավորը նշեց, որ Ղազախստանն ունի 18.8 տոկոս, Ղրղզստանը՝ 15.4 տոկոս, Բելառուսը՝ 15.2 տոկոս, ՌԴ-ն՝ 12.6 տոկոս գնաճ: «Նորից տեսնում ենք, որ մեր ցուցանիշը՝ այլ երկրների հետ համեմատած, ցածր է»,-նշեց նա:
Պատգամավորը խոսեց նաև եվրոպական երկրներում նկատվող բարձր գնաճի մասին: Նա ներկայացրեց այն երկրների գնաճը, որոնք Հայաստանի գնաճը գերազանցում են 2 և ավելի անգամ, օրինակ՝ Մակեդոնիայում՝ 19.6 տոկոս, Լատվիայում՝ 21.8 տոկոս, Հունգարիայում՝ 21. 1 տոկոս, Էստոնիայում ՝ 22.5 տոկոս և այլն:
«Այո, մենք շատ ենք խոսում գնաճի մասին և նշում ենք, որ դա մեր թիվ մեկ մարտահրավերն է: Բայց միևնույն ժամանակ մենք հաճախ մոռանում ենք, որ գնաճը համաշխարհային ֆենոմեն է, և դա միայն Հայաստանին չի վերաբերվում, ավելին ասեմ՝ բազմաթիվ դեպքերում Հայաստանին շատ ավելի քիչ է վերաբերում, քան բոլոր մեր հարևան, կամ մեզ հետ որոշակի նմանություն ունեցող երկրներին»,-ասաց Պապոյանը:
Սակայն գնաճը պետության համար մտահոգող խնդիր է: Այս առումով պատգամավորը գնաճի չեզոքացման լավագույն ճանապարհը համարեց աշխատատեղերի ստեղծումն ու աշխատավարձերի բարձրացումը:
2022 թվականի 9 ամսվա կտրվածքով Հայաստանում միջին աշխատավարձն ավելացել է 13.4 տոկոսով՝ հասնելով 225 հազար 500 դրամի: Ըստ պատգամավորի՝ միջին աշխատավարձի աճն ավելի առաջանցիկ տեմպերով է եղել, քան գնաճը:

Inflation in Armenia is lowest in region and EEU - lawmaker
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Inflation is one of the most important challenges for the Armenian government, lawmaker Gevorg Papoyan said in parliament.
Papoyan, the Chair of the Parliamentary Committee on Fiscal and Budgetary Affairs, said at the 2023 state budget debates that the best way to neutralize inflation would be the creation of jobs and increase of salaries.
“At this moment inflation in Armenia is around 9,5%. But, for example, looking at the inflation levels in our neighboring countries: Turkey has 85,5% inflation, Iran has 52,2%, Azerbaijan has 13,6%, Georgia has 10,6%. Armenia has the lowest inflation,” Papoyan said.
Speaking about inflation in EEU countries, the lawmaker said that Kazakhstan has 18,8% inflation, Kyrgyzstan 15,4%, Belarus 15,2%, and Russia 12,6%. “Again we see that our inflation is the lowest,” he added.
Inflation is considerably higher in European countries too.
“Yes, we talk about inflation a lot and we say that it is our number one challenge. But at the same time, often we forget that inflation is a global phenomenon, and it doesn’t only pertain to Armenia, furthermore in many cases it pertains a lot less to Armenia than to all our neighbors, or to countries who have certain similarities with us,” Papoyan added.
In the 9 months of 2022, the average salary in Armenia grew 13,4%, reaching 225,500 drams. Papoyan said the growth of average salary happened in faster pace than the inflation.