ՀՀ ՄԻՊ-ն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նոյեմբերի 15-ին ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը, որին ուղեկցել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Պավել Չեպլակը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՄԻՊ-ից, հանդիպման ընթացքում Գրիգորյանը ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության մանդատը, լիազորություններն ու գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները։
Քրիստիննե Գրիգորյանը պատասխանել է պատվիրակության անդամների հարցերին, խոսել տարվա ընթացքի մարտահրավերներից, առկա իրավիճակից, առաջնահերթություններից։
Պաշտպանն անդրադարձել է սեպտեմբերյան ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներին, ապրիլ-մայիս ամիսների հանրահավաքներին։ Գրիգորյանը խոսել է նաև իրավահավասարության ապահովման, ատելության խոսքի դեմ պայքարի, կանանց իրավազորման ու ընտանիքում բռնության դեմ պայքարի խնդիրների մասին։
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել Պաշտպանի հաստատությանը կատարած աշխատանքի համար։
Հանդիպման ավարտին Պաշտպանը պատվիրակության անդամներին է փոխանցել Պաշտպանի հաստատության կողմից պատրաստված արտահերթ զեկույցները։

Омбудсмен Армении приняла делегацию спецпосланников ЕС и стран-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства
15 ноября Омбудсмен Армении Кристине Григорян приняла делегацию специальных посланников ЕС и стран-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства, которых сопровождали глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин и посол Польши в Армении. Павел Чеплак.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе встречи Кристине Григорян представила мандат, полномочия и приоритетные направления Института Защитника.
Кристин Григорян ответила на вопросы членов делегации, рассказала о вызовах года, текущей ситуации и приоритетах.
Омбудсмен коснулась последствий сентябрьской азербайджанской агрессии и митингов, проводимых в апреле и мае этого года, также вопросов обеспечения равенства, борьбы с языком ненависти, расширения прав и возможностей женщин и борьбы с насилием в семье.
Члены делегации выразили благодарность Офису Омбудсмена за проделанную работу.
В завершение встречи Омбудсмен передала членам делегации составленные Офисом ЗПЧ внеочередные доклады.