Արագ տնտեսական զարգացումն այլընտրանք չունի. նախարարն ԱԺ-ում ներկայացնում է 2023-ի պետբյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2023 թվականի բյուջետային ծրագրերի հիմնական առանցքը շարունակելու է լինել անվտանգային միջավայրի, տնտեսական հզորացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության ամրապնդումը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում 2023 թվականին պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն իր ելույթում:
Նա նախ հիշեցրեց, որ պետբյուջեի նախագիծը ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ գործունեության ծրագրի երկրորդ ամբողջական տարվա բյուջեն է:
«Նախագծի հաստատմամբ ֆինանսավորում կապահովվի այն ծրագրերի և միջոցառումների համար, որոնց իրականցումը կարձանագրի անհրաժեշտ առաջընթաց կառավարության ծրագրով սահմանված նպատակների ուղղությամբ: 2023 թվականի բյուջետային ծրագրերի հիմնական առանցքը շարունակելու է լինել անվտանգային միջավայրի, տնտեսական հզորացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և մեր քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության ամրապնդումը՝ կառավարության ծրագրով սահմանված թիրախներին համահունչ: Արագ տնտեսական զարգացումն այլընտրանք չունի: ԱԺ ներկայացված բյուջեի նախագծի հիմքում ընկած հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է այդ նպատակին»,-ասաց Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը շեշտեց՝ 2023-ի բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշը պետք է լինի կառավարության բարեփոխումների և հատկապես տնտեսական քաղաքականության արդյունավետության չափման հիմնական ցուցիչը:
«2023 թվականի համար թիրախավորվում է տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշ՝ ՀՆԱ-ի 7 տոկոս իրական աճ: Դժվարին մարտահրավեր է այն, որ այսպիսի բարձր տնտեսական աճը պետք է ձեռք բերվի զսպող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում»,-ասաց Խաչատրյանը:
Ապա նախարարը պարզաբանեց, թե ինչպիսին է լինելու կառավարության այն քաղաքականությունը, որը պետք է նպաստի որակյալ տնտեսական ակտիվության խթանմանը: Կառավարությունը կշարունակի ընդլայնել ներդրումային վերազինմանն ուղղված մասնավոր ծրագրերին աջակցությունը՝ տեխնոլոգիական հոսքագծերի և սարքավորումների նորացմանն ուղղվող վարկերի տոկոսները սուբսիդավորելու եղանակով: Ըստ Խաչատրյանի՝ այս ձևով կառավարությունը կխրախուսի որակյալ ներդրումային որոշումները և կխթանի արտադրողականության բարձրացման ուղղությամբ կազմակերպությունների որոշումների արագացումը: Միայն այս ծրագրով հաջորդ տարվա պետբյուջեով նախատեսված աջակցության միջոցները կգերազանցեն 11 մլրդ դրամը:

Министр финансов представил в Парламенте Армении проект госбюджета на 2023 год
Основным направлением бюджетных программ 2023 года в Армении по-прежнему остается укрепление среды безопасности, расширение экономических возможностей, развитие человеческого капитала и социальная защита граждан. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорил министр финансов РА Тигран Хачатрян в своем выступлении в Национальном собрании при обсуждении проекта государственного бюджета на 2023 год.
Он напомнил, что проект государственного бюджета является бюджетом на второй, полный год плана деятельности правительства РА на 2021-2026 годы.
«При утверждении проекта будет обеспечено финансирование тех программ и мероприятий, реализация которых зафиксирует необходимый прогресс в направлении целей, поставленных планом правительства. Основным направлением бюджетных программ на 2023 год по-прежнему остается укрепление среды безопасности, расширение экономических возможностей, развитие человеческого капитала и социальная защита наших граждан в соответствии с целями, установленными планом правительства. Быстрое экономическое развитие не имеет альтернативы. На это направлена фискальная политика, лежащая в основе проекта бюджета, представленного в Национальное собрание», - сказал Хачатрян.
Он подчеркнул, что показатель высокого экономического роста в 2023 году должен стать основным показателем для измерения эффективности государственных реформ и особенно экономической политики.
«В 2023 году намечены высокие темпы экономического роста - 7-процентный рост реального ВВП. Самая сложная задача заключается в том, что такого высокого экономического роста нужно достигнуть в условиях ограничивающей денежно-кредитной политики», - отметил Хачатрян.
Министр пояснил, какой будет политика правительства, которая должна способствовать продвижению качественной экономической деятельности. Государство продолжит расширять содействие частным проектам, направленных на инвестиционную модернизацию, субсидируя проценты по кредитам на обновление технологических трубопроводов и оборудования. По словам Хачатряна, таким образом, правительство будет поощрять качественные инвестиционные решения, и способствовать ускорению организационных решений, направленных на повышение производительности. По этой программе содействие из госбюджета следующего года превысит 11 млрд драмов.