Գարեգին Երկրորդը հույս է հայտնել, որ ՌԴ-ի ջանքերը կնպաստեն Արցախի ժողովրդի ազատ և անվտանգ կյանքի ապահովմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 11-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետդումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կազբեկ Տայսաևի գլխավորած պատվիրակությանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Հայոց Հովվապետը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ հայ-ռուսական բարեկամությունն ու փոխհարաբերություններն ունեն բազմադարյա հարուստ պատմություն։ Նորին Սրբությունն անհրաժեշտ է նկատել պետական այրերի, հասարակական և մշակութային գործիչների նման փոխադարձ այցերը ՝ ի նպաստ երկու երկրների գործակցության և ժողովուրդների եղբայրության ամրապնդման։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է ՌԴ Պետդումայի պատվիրակության ժամանումը Հայաստանի և Արցախի համար դժվարին այս շրջանում` անդրադառնալով մասնավորաբար 44-օրյա պատերազմի և սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին և հետպատերազմյան մարտահրավերներին։ Այս կապակցությամբ Հայոց Հայրապետը երախտագիտությամբ արձանագրել է բարեկամ Ռուսաստանի, անձամբ ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի կողմից ներդրվող ջանքերը ի խնդիր հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման։
Նորին Սրբությունը հույս է հայտնել, որ այդ ջանքերը կնպաստեն Արցախի ժողովրդի ազատ և անվտանգ կյանքի ապահովմանը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերմանը, Ադրբեջանում պահվող գերիների ու քաղաքացիական անձանց ազատ արձակմանը և զոհված հայորդիների մամինների վերադարձին։
Հանդիպմանը մասնավոր անդրադարձ է կատարվել նաև երկու Եկեղեցիների միջև առկա ջերմ ու եղբայրական հարաբերություններին և գործակցությանը։
Կազբեկ Տայսաևն իր հերթին անդրադարձել է այցի արդյունքներին` ընդգծելով, որ այցի ընթացքում կարևոր աշխատանքներ են տարվել երկու երկրների միջև առկա բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունները առավել զորացնելու ուղղությամբ։ Վերջինս հաստատել է, որ պատվիրակությունն իր կարելին պիտի անի` նպաստելու հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Վերջում Ամենայն Հայոց Հայրապետն աղոթք է բարձրացրել առ Աստված երկու ժողովուրդների խաղաղ ու բարօր կյանքի համար։

Надемся, что усилия РФ будут способствовать обеспечению свободной и безопасной жизни Арцаха. Гарегин II
11 ноября Первоиерарх Армянской Апостольской Святой церкви, Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине делегацию во главе с заместителем председателя Комитета Государственной Думы Федерального Собрания РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Казбеком Тайсаевым.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в информационной системе Первопрестола.
Армянский Патриарх с удовлетворением отметил, что армяно-российская дружба и отношения имеют богатую многовековую историю. Первоиерарх ААЦ отметил, что такие взаимные визиты государственных, общественных и культурных деятелей поспособствуют во благо укрепления сотрудничества между двумя странами и братства народов.
Католикос Всех Армян приветствовал прибытие делегации Государственной Думы России в этот сложный для Армении и Арцаха период, коснувшись, в частности, нынешней ситуации и послевоенных вызовов, вызванных 44-дневной войной и военной агрессией Азербайджана против суверенной территории Армении 13 сентября. В связи с этим Патриарх Армянской Апостольской Святой церкви с благодарностью отметил усилия Президента дружественной России В.Путина по урегулированию конфликта и установлению прочного мира в регионе.
Его Святейшество выразил надежду, что эти усилия будут способствовать обеспечению свободной и безопасной жизни народа Арцаха, выводу азербайджанских войск с суверенных территорий Республики Армения, освобождению пленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, и возвращению родственников погибших армян.
На встрече в частном порядке обсуждались также теплые и братские отношения и сотрудничество между двумя Церквями.
Казбек Тайсаев, в свою очередь, прокомментировал итоги визита, подчеркнув, что в ходе визита была проделана важная работа по дальнейшему укреплению дружественных и союзнических отношений между двумя странами. Он подтвердил, что делегация сделает все возможное, чтобы внести свой вклад в преодоление вызовов, стоящих перед армянским народом.
В завершение Патриарх Армянской Апостольской Святой церкви вознес молитву Всевышнему о мирной и благополучной жизни двух народов.