Իրանի դեսպանը ողջունել է Մեղրիում ՀՀ ոստիկանության համացանցի միջոցով թմրաշրջանառության պայքարի ստորաբաժանման ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Վահե Ղազարյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանությունից, ողջունելով հյուրին՝ Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու պետությունների միջև ձևավորված հարաբերությունները, այդ թվում՝ երկկողմ համագործակցությունն իրավապահ բնագավառում, որն իրականացվում է 2012 թվականին Իրանի ներքին գործերի նախարարության և Հայաստանի ոստիկանության միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի հիման վրա։
«ՀՀ ոստիկանության պետը խոսեց թմրամիջոցների դեմ պայքարի մասին։ Նա նշեց, որ քրեական ոստիկանության կազմում ստեղծվել է նոր վարչություն, որի հիմնական գործառույթն է սոցցանցերում և տեղեկատվական հարթակներում ապօրինի թմրաշրջանառության դեպքերի կանխումն ու բացահայտումը։ Վահե Ղազարյանը շեշտեց, որ այդ վարչության կազմում նախատեսվում է ստեղծել բաժանմունք, որը տեղակայված կլինի Մեղրիում։
ՀՀ ոստիկանության պետը խոսեց նաև համագործակցության մյուս ուղղությունների մասին և մատնանշեց այս տարի Հայաստանում կատարված առանձնապես ծանր հանցագործության բացահայտման մասին, որի աշխատանքներին ներգրավված են եղել նաև Իրանի իրավապահներն ու դեսպանատունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարևորել է հայ-իրանական սերտ հարաբերությունները, որոնք օրըստօրե ավելի են զարգանում։ Ողջունելով Մեղրիում ոստիկանական մասնագիտական ստորաբաժանման ստեղծումը՝ նա նշել է, որ այն առավել կբարձրացնի անվտանգության մակարդակը սահմանին, և այդ ուղղությամբ հայտնել է իրանական կողմի աջակցությունը։
Նշվում է, որ դեսպանը խոսել է նաև թմրամիջոցների և ահաբեկչության դեմ Իրանի իրավապահների պայքարի մասին։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև համագործակցության ընդլայնման ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Обсуждены вопросы сотрудничества Армении и Ирана в правоохранительной сфере
Начальник полиции Армении, генерал-майор полиции Ваге Казарян 9 ноября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе полиции, приветствуя гостя, Ваге Казарян высоко оценил установившиеся между двумя государствами отношения, в том числе двустороннее сотрудничество в правоохранительной сфере, которое осуществляется на основе подписанного в 2012 году меморандума о взаимопонимании между МВД Ирана и полицией Армении.
Начальник полиции Армении коснулся борьбы с оборотом наркотиков. Он отметил, что в составе криминальной полиции создано новое подразделение, основной функцией которого является предупреждение и выявление случаев незаконного оборота наркотиков в социальных сетях и информационных платформах. Ваге Казарян подчеркнул, что в рамках этого ведомства планируется создать отдел, который будет располагаться в Мегри.
Начальник полиции Армении также рассказал о других направлениях сотрудничества и указал на раскрытие совершенного в Армении в этом году особо тяжкого преступления.Было подчеркнуто, что в расследовании также помогали сотрудники правоохранительных органов и посольство Ирана.
Аббас Бадахшан Зохури, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул важность тесных армяно-иранских отношений, которые развиваются с каждым днем. Приветствуя открытие в Мегри профессионального подразделения полиции, он отметил, что это еще больше повысит уровень безопасности на границе, и выразил поддержку иранской стороны в этом направлении. Посол также рассказал о борьбе правоохранительных органов Ирана с оборотом наркотиков и терроризмом.
На встрече также были обсуждены вопросы расширения сотрудничества и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.