Փաշինյանն արձանագրում է՝ ՀՀ կառավարությունը 2018 թվականի մայիսից ի վեր 143 հազար նոր աշխատատեղ է ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը վերջին 4 տարի 4 ամսվա ընթացքում 143 հազար նոր աշխատատեղ է ստեղծել։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծիքննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի ռեկորդ ունենք հոկտեմբեր ամսվա տվյալներով: Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն ունի 691 հազար գրանցված և վճարվող աշխատատեղ։ Խոսքն այն աշխատատեղերի մասին է, որտեղ գիտենք, որ կոնկրետ մարդիկ անուն ազգանունով աշխատում են, աշխատավարձ են ստանում և վճարում են եկամտային հարկ։ Եթե այս ցուցանիշը մենք արձանագրենք, պետք է ասենք, որ 2018 թվականի մայիսի համեմատ 2022 թվականի հոկտեմբերին աշխատատեղերի թիվը ավել է 143 հազարով, իսկ 2018 թվականի սեպտեմբերի համեմատ՝ աշխատատեղերի թիվը ավել է 108 հազարով»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ հնարավորությունների ստեղծումը, ստվերի դեմ պայքարը, եկամտային հարկի բարեփոխումների քաղաքականությունը էական ազդեցություն են ունեցել այդ ցուցանիշի վրա։
«Շատ դեպքերում մենք խուսափում ենք նման ձևակերպումներից, ինչ-որ տեղ նաև համեստություն ենք անում, բայց աշխարհի բոլոր երկրներում այս իրավիճակի մասին կխոսեին հետևյալ կերպ․ 4 տարի 4 ամսվա ընթացքում Կառավարությունը ստեղծել է 143 հազար նոր աշխատատեղ։ Հիմա մենք անընդհատ ասում ենք, որ մեթոդաբանությունը հայտնի չէ, չգիտենք, թե ինչքան է աշխատատեղ ստեղծվել, ինչքան է ստվերից դուրս եկել, բայց եթե նույնիսկ ստվերից դուրս է եկել, այդ աշխատատեղը գոյություն չի ունեցել»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Правительство Армении с мая 2018 года создало 143 000 новых рабочих мест: Никол Пашинян
Правительство Армении за последние 4 года и 4 месяца создало 143 000 новых рабочих мест. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе обсуждения законопроекта о государственном бюджете 2023 года.
«Я уже говорил, что у нас по данным за октябрь - рекорд зарегистрированных рабочих мест. В Республике Армения зарегистрировано и оплачивается 691 000 рабочих мест. Речь идет о рабочих местах, где работают конкретные люди, получают зарплату и платят подоходный налог. Если зафиксировать этот показатель, то следует сказать, что количество рабочих мест в октябре 2022 года увеличилось на 143 000 по сравнению с маем 2018 года, по сравнению с сентябрем 2018 года количество рабочих мест увеличилось на 108 000», - подчеркнул Пашинян.
По словам премьер-министра, существенное влияние на этот показатель оказали создание возможностей, борьба с тенью и политика реформирования подоходного налога.
«В большинстве случаев мы избегаем таких формулировок, иногда даже проявляем скромность, но во всех странах мира об этой ситуации говорили бы так: за 4 года и 4 месяца правительство создало 143 000 новых рабочих мест», - заключил Пашинян.