Հեղափոխությունից 4 տարի հետո բյուջեի եկամուտներն ավելացնելու ենք 75 տոկոսով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022 թվականի արդյունքներով բյուջեի հարկային եկամուտները 662 մլրդ դրամով կգերազանցեն 2018 թվականի ցուցանիշը, իսկ 2023-ի պլանավորածն ավել կլինի 946 մլրդ դրամով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ իրենց քաղաքական ուժը մի քանի շատ կարևոր, հիշվող և սկզբունքային նշանակության խոստումներ է տվել հեղափոխության ժամանակ, ինքն անձամբ խոստացել էր, որ 1-2 տարվա ընթացքում բյուջեի եկամուտները կավելացնեն 35-40 տոկոս: Փաշինյանն ընդգծեց, որ այդ խոստումը լիարժեք կատարվել է: Ապա վարչապետը ներկայացրեց, թե 2022 թվականին այս առումով ինչ է տեղի ունենում պետբյուջեի հետ և 2023-ին ինչ են պլանավորում:
«2022 թվականի արդյունքներով մենք սպասում ենք, որ բյուջեի հարկային եկամուտները 662 մլրդ դրամով կամ 1.6 մլրդ դոլարով կգերազանցեն 2018 թվականի ցուցանիշը: Սա 52.6 տոկոսով կգերազանցի 2018 թվականին նույն ցուցանիշը: Այսինքն՝ մենք մեր գործունեության ընթացքում արդեն 2022 թվականին 52 տոկոս բյուջեի եկամտային մասն ավելացրել ենք 2018-ի համեմատ: Իսկ 2023 թվականին հարկային եկամուտները պլանավորված են 2 տրլն 203.7 մլրդ դրամ, որը 2018 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներից ավել է 946 մլրդ դրամով կամ 75.1 տոկոսով: Այսինքն ՝ արձանագրենք, որ հեղափոխությունից 4 տարի հետո մենք բյուջեի եկամուտներն ավելացնելու ենք 75 տոկոսով: Դա պլանավորվածն է, որը մենք պետք է իրականացնեք: Իսկ ընթացիկ տարվա բյուջեն մենք սպասում ենք, որ մոտ 80 մլրդ դրամով կգերակատարվի»,-ասաց Փաշինյանը:

Через 4 года после революции доходы бюджета мы увеличим на 75%: Никол Пашинян
По итогам 2022 года налоговые поступления в бюджет Армении превысят показатель 2018 года на 662 млрд драмов, а запланированные на 2023 год увеличатся на 946 млрд драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что их политическая сила во время революции дала несколько очень важных, запоминающихся и принципиальных обещаний, он сам обещал, что они увеличат доходы бюджета на 35-40 % в течение 1-2 лет. Пашинян подчеркнул, что это обещание полностью выполнено. Затем премьер-министр представил, что происходит с госбюджетом в 2022 году и что запланировано на 2023 год.
«По итогам 2022 года мы ожидаем, что налоговые поступления в бюджет превысят показатель 2018 года на 662 млрд драмов или 1,6 млрд долларов. Это превысит аналогичный показатель 2018 года на 52,6 %. То есть, в ходе своей деятельности мы уже увеличили доходную часть бюджета на 52 % в 2022 году по сравнению с 2018 годом. В 2023 году налоговые поступления запланированы на уровне 2 трлн 203,7 млрд драмов, что на 946 млрд драмов или на 75,1 % больше налоговых доходов государственного бюджета 2018 года. Другими словами, зафиксируем, что через 4 года после революции мы увеличим доходы бюджета на 75 %. Это то, что запланировано, то, что мы должны реализовать. И мы ожидаем, что бюджет текущего года будет перевыполнен примерно на 80 млрд драмов», - сказал Пашинян.