Հռոմի Պապն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապը հոկտեմբերի 25-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Վատիկանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սրբազան Քահանայապետին է փոխանցել հայ ժողովրդի ու կառավարության ջերմ ողջույնները։ Նախարարը նշել է, որ իր այցը Վատիկան տեղի է ունենում Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում, և այն լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու դարավոր պատմական կապերի և նույնական հոգևոր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել 44-օրյա պատերազմի և հաջորդած շրջանում Հռոմի Պապի կողմից հնչեցրած խաղաղության բազմաթիվ ուղերձների և կոչերի համար։
Նախարար Միրզոյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հումանիտար հարցերի հասցեագրման կարևորությունը, և այս առթիվ Հռոմի Պապին է փոխանցել ՀՀ վարչապետի ուղերձը։

Папа Римский принял министра иностранных дел Республики Армения
Его Святейшество Папа Франциск 25 октября принял министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна, находящегося с официальным визитом в Ватикане.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Армении, выразив благодарность за предоставленную встречу, министр иностранных дел Арарат Мирзоян передал понтифику теплые приветствия от армянского народа и правительства. Министр отметил, что его визит в Ватикан проходит в 30-летний юбилейный год установления дипломатических отношений между Арменией и Святым Престолом, и это хорошая возможность обсудить двусторонние отношения, основанные на вековых исторических связях и идентичных духовных ценностях.
Министр иностранных дел Армении выразил признательность за многочисленные послания и призывы к миру, озвученные Папой Римским в дни 44-дневной войны, как и в последующие дни.
Министр Мирзоян представил Его Святейшеству ситуацию в регионе, подчеркнув важность адресации гуманитарных вопросов, и в связи с этим передал Папе Римскому послание премьер-министра РА.